مطالب از سراسر وب

راهنمای جامع پلاک وسایل نقلیه در ایران

دنیای اطلاعات: پلاک کلیه وسایل نقلیه در ایران پس از سال ۱۳۸۳ به شکل استاندارد اروپایی (۲۰٫۵ اینچ طول و ۴٫۵ اینچ عرض یا ۵۲۱ در ۱۱۱٫۵ ن میلی‌متر) درآمد.

تاریخچه شماره‌گذاری در ایران

در دوران صدارت وثوق الدوله (۱۲۹۸) به درشکه‌ها و گاری‌ها پلاک‌هایی چسبانده شد و هر یک از آن‌ها دارای شماره‌ای شدند. در آن زمان متولی این کار اداره بلدیه (شهرداری) بود. تعویض و نصب پلاک بر روی خودروها در ایران قدمتی طولانی دارد، سابقه اولین خودرو پلاک شده در کشور، به سال ۱۳۰۵ همگام با ورود نخستین خودرو به کشور برمی‌گردد. در سال ۱۳۰۵ که ابتدائی‌ترین خودروها وارد کشور شدند هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که امروز با تعدد خودرو مواجه شویم. در آن روزگارها قوانینی که شامل ۳۲بند بود برای شماره‌گذاری خودروها وضع شد که البته این قوانین سه سال بعد از ورود اولین خودروها به کشور یعنی در سال ۱۳۰۸ تنظیم شد. در آن سال، خودروها صاحب پنج پلاک شدند؛ نام کارخانه، آدرس مالک، نمره عقب، نمره جلو و پلاک مالیات.
تصویب قوانین به همین‌جا ختم نشد؛ حدود ۱۳۰۸ وقتی تعداد اتومبیل سوارهای شخصی شهر به ۱۵۲۲ نفر رسید، قوانین مربوطه نیز تغییر کرد و پلاک‌ها متشکل از نام شهر و حدود چهار عدد که در بالای نام شهر قرار داشت، شدند.
در گذشته در پلاک خودروها پنج رقم و نام شهری که خودرو در آن پلاک شده بود دیده می‌شد یا به همراه شماره پلاک و نام شهر عددی دیگر در آن درج می‌شد.
با افزایش خودرو در کشور، تصمیمی اتخاذ شد تا یکی از حروف الفبای فارسی نیز به نام شهرها افزوده شود و سپس نوبت به پلاک‌هایی رسید که نام شهر با عدد دو رقمی ترکیب و پلاک‌های جدیدی بر روی خودروها نصب شد. در دهه هفتاد، خودروها دیگر از آن شکل و شمایل قدیمی خارج شده و پلاک‌ها نیز لیزری شده بود. در سال ۱۳۷۸ با آمدن پلاک‌های لیزری، مسئولین تصمیم گرفتند که باید همه پلاک‌های خودروها یکسان شوند و این نوع پلاک روی همه خودروها نصب شود. طرح تعویض پلاک در سطح کشور آغاز شد. در این طرح مالکان خودرو، موظف به دریافت برچسب تعویض پلاک شدند و بابت آن برچسب‌ها نیز در آن روزگار مبلغی از آن‌ها گرفته شد.
در دهه هشتاد، نوبت به پلاک‌های ملی رسید که هم دارای ابعاد و طرحی جدید بود و هم در نوع شماره‌گذاری و چیدمان اعداد و حروف در کنار یکدیگر بدیع به نظر می‌رسید.
مشکلات تعویض پلاک به گونه‌ای بود که در سال۸۳، میان نیروی انتظامی و دیوان عدالت اداری اختلاف نظرهایی به وجود آمد که این اختلافات موجود موجب سرگردانی و بلاتکلیفی مردم شد.
در همین خصوص، خزانه دار شورای شهر تهران در یکصد و یازدهمین جلسه علنی شورای شهر، با اشاره به ۷۰۰ هزار خودروی پلاک شده طی سال‌های ۸۰ تا۸۳ از دیوان عدالت اداری درخواست کرد که «اگر مصوبه دیوان عدالت اداری (غیرقانونی بودن عدم ثبت تعویض پلاک‌ها در دفاتر ثبت) وجاهت قانونی دارد سایر مسئولان هم باید آن را برای رهایی مردم از سرگردانی بپذیرند و اجرا کنند.»
این مشکلات همچنان تا سال۸۷ ادامه داشت تا اینکه رئیس مرکز شماره‌گذاری راهنمایی و رانندگی اعلام کرد که حدود یک میلیون پلاک قدیمی وجود دارد که هنوز به پلاک کشوری تبدیل نشده‌اند و پانصد هزار زوج پلاک مربوط به سال‌های دهه ۴۰ و اوائل ۵۰ است که در حال حاضر وجود خارجی ندارند و از بین رفته‌اند.
در دهه هشتاد؛ در پلاک‌های جدید کدهای دو رقمی که در سمت راست این پلاک‌ها بود، معرف محل سکونت و آدرس شهر و منطقه‌ای بود که مالک خودرو در زمان خرید خودرو به اداره شماره‌گذاری اعلام کرده بودند.
تفاوت فاحش و اصلی و شاید دلیلی که باعث نصب این نوع پلاک بر خودروها شد، در این بود که این پلاک به خودرو تعلق نداشت و متعلق به مالک خودرو بود و با انتقال خودرو به شخصی دیگر پلاک انتقال نمی‌یافت و پلاک تنها به شخص تعلق داشت و با تغییر وسیله نقلیه، شخص همواره از پلاک ثابتی استفاده می‌کند.
پلاک با طرح جدید تا حدود بیش از ۶۱ میلیون خودرو شخصی را می‌تواند تحت پوشش قرار دهد و تعداد خودرو در اسفند ۱۳۹۲ توسط مرکز پژوهش‌های مجلس ۱۵٫۱ میلیون عدد اعلام شد.

انواع پلاک‌ها (۱۳۸۴ به بعد)

پلاک‌های خودروهای ایرانی دارای یازده نوع کلی هستند که در چهار رنگ صادر می‌شوند.

انواع پلاک‌ها شامل موارد زیر است:

خودروهای شخصی، تاکسی‌ها، خودروهای عمومی، خودروهای دولتی، خوروهای معلولین، خودروهای ترانزیت، خودروهای کشاورزی، خودروهای تشریفات، خودروهای پلیس، خودروهای کلاسیک (تاریخی)، موتورسیکلت‌ها و خودروهای مناطق آزاد تجاری-صنعتی
شماره‌گذاری خودروها نیز به صورتی است که می‌توان از شماره پلاک آن‌ها به اطلاعاتی مانند استان صادرکننده پلاک، تاریخ صدور پلاک و … پی برد.

خودروهای شخصی

پلاک ملی خودروهای شخصیپلاک‌های ملی شخصی همان طوری‌که از اسمشان مشخص است برای افراد حقیقی صادر می‌شود، این پلاک‌ها به شکل مستطیل می‌باشند و از چپ به راست خوانده می‌شوند و از چپ به راست به ترتیب شامل دو عدد، یک حرف، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که نشانه منطقه می‌باشد وجود دارد. حرف موجود در پلاک نشان دهنده منطقه می‌باشد (به عنوان مثال در ایلام عدد ۹۸ نشان دهنده شهرستان‌های ایلام است که وقتی حرف ل در پلاک باشد به معنی شهرستان سیروان است و حرف ط به معنی شهرستان بدره می‌باشد) و تفاوتش با عدد آخر پلاک در این است که عدد آخر پلاک ممکن است منطقه بزرگتری را نشان دهد در حالی که حروف مناطق دقیق تری را نشان می‌دهد.
پلاک‌های ملی شخصی با اعداد و حروف مشکی در یک پس زمینه سفید ساخته می‌شوند و که در سمت چپ آن‌ها در یک نوار آبی پرچم ایران و مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده‌است.

پلاک‌های گذر موقت

پلاک گذر موقت جدیداین پلاک برای خودروهایی طراحی شده‌است که از خارج از کشور به کشور وارد می‌شوند که برای آن‌ها مهلت محدودی مشخص شده‌است.

تاکسی‌ها

پلاک ملی تاکسی‌هاپلاک ملی تاکسی‌ها فقط برای ناوگان تاکسی رانی در ایران صادر می‌شود و به شکل مستطیل می‌باشد، از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست به ترتیب شامل دو عدد، یک حرف ت که در بالای آن به لاتین نوشته شده‌است TAXI (تاکسی)، سه عدد و در آخر در یک مربع کد منطقه صدور پلاک نوشته شده‌است. کد منطقه صدور پلاک در واقع محل انجام وظیفه تاکسی را مشخص می‌کند. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ و به همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.
در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده‌است.

خودروهای عمومی

پلاک ملی خودروهای عمومیپلاک ملی خودروهای عمومی، پلاکی است که به خودروهای حمل و نقل عمومی مانند تریلی‌ها، وانت بارها، اتوبوس و مینی بوس‌ها و… تعلق دارد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ع به معنی عمومی، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ و به همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.
در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده‌است.

خودروهای دولتی

خودروهای دولتیاین پلاک مخصوص خودروهای دولتی اعم از سواری، اتوبوس، مینی بوس، کامیون و … می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف الفـ، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید رنگ بوده که بر روی یک پس زمینه قرمز چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ و به همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.
در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است.

پلاک ویژه معلولین و جانبازان

معلولیناین پلاک ویژه معلولین و جانبازان طراحی شده‌است. دلیل طراحی این پلاک برای این بوده‌است تا در صورت پارک در محل پارک ویژه معلولین و جانبازان قابل تشخیص باشند و همچنین برای دادن سهمیه بنزین درمان نیز این خودروها ساماندهی شوند. این پلاک کاملاً شبیه به پلاک ملی شخصی صادر می‌شود و تنها تفاوتش در این است که در پلاک‌های شخصی یک حرف در بین اعداد وجود دارد در صورتی که در این پلاک به جای حرف، آرم ویژه معلولین و جانبازان قرار دارد.
این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و به ترتیب شامل دو عدد، آرم معلولین و جانبازان، سه عدد و در آخر دو عدد در یک مربع که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ و به همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.
در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است.

پلاک ترانزیت بین‌المللی

پلاک ترانزیت بین‌المللیپلاک ترانزیت به منظور شناسایی وسیله نقلیه به صورت بین‌المللی صادر و تحویل می‌گردد. پلاکهای قدیم کانون جهانگردی با پیشوند سه حرفی TEH و پنج کاراکتر عددی به رنگ سبز در زمینه سفید و پیشوند سه حرفی THR و پنج کاراکتر عددی مشکی در زمینه زرد و پلاکهای دو حرفی IR و پنج کاراکتر عددی به رنگ مشکی در زمینه زرد رنگ معتبر و قابل استفاده بودند پلاکهای ترانزیت برای هر وسیله نقلیه فقط یک بار صادر می‌شوند که مختص همان خودرو بوده و اعتبار آن‌ها تا پایان عمر وسیله نقلیه می‌باشد.
معاونت صدور اسناد و مدارک بین‌المللی اقدام به ارائه پلاک ترانزیت بین‌المللی طرح جدید (عکس) نموده‌است این پلاک از تاریخ ۱۳۸۹/۶/۲۰ در برخی از نمایندگی‌های کانون جهانگردی ارائه می‌شود. از تاریخ ۱۳۸۹/۷/۳ هیچگونه خدماتی به دارندگان پلاک‌های مدل TEH و THR داده نمی‌شود.
همچنین از تاریخ ۱۳۹۱/۵/۱ هیچگونه خدماتی به پلاک‌های مدل IR داده نمی‌شود.
پلاک ترانزیت کنونی شبیه به پلاک ملی خودروهای ایران ساخته می‌شود با این تفاوت که به صورت لاتین نوشته می‌شود. این پلاک‌ها از چپ به راست خوانده می‌شود که به ترتیب شامل دو عدد یک حرف و سه عدد و در آخر در یک پس زمینه آبی رنگ دو عدد دیگر نوشته می‌شود. در سمت چپ این پلاک در یک نوار آبی رنگ آرم کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران که در بالای آن به لاتین ایران (IRAN) نوشته شده‌است چاپ می‌شود. در زیر پلاک در یک پس زمینه آبی عبارت Touring & Automobile Club of Islamic Republic of Iran به معنی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است.

پلاک ویژه خودروهای کشاورزی

پلاک ویژه خودروهای کشاورزیاین پلاک به خودروهای کشاورزی مانند تراکتور تعلق دارد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ک به معنی کشاورزی، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ و به همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.
در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده‌است.

پلاک خودروهای تشریفات

پلاک خودروهای تشریفاتاین پلاک مخصوص خودروهای تشریفات دولتی می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل عبارت تشریفات در قسمت بالا و در قسمت زیرین آن به لاتین عبارتPROTOCOL (به معنی تشریفات) نوشته شده و در سمت راست پلاک یک عدد چهار رقمی می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید رنگ بوده که بر روی یک پس زمینه قرمز چاپ می‌شود.
در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است.

پلاک خودروهای پلیس (ناجا)

پلاک خودروهای پلیس (ناجا)این پلاک ویژه خودروهای پلیس (ناجا) می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف پ به معنی پلیس، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید بوده و بر روی یک پس زمینه سبز رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ و به همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود. در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده‌است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده‌است.

پلاک خودروهای تاریخی

تاریخیپلاک خودروهای تاریخی ایران پلاکی است که به خودروهای قدیمی که عبارت اند از:
خودروهای نفیس: خودروهایی که بیش از ۵۰ سال از تولید آن گذشته باشد.
خودروهای قدیمی: خودروهایی که بیش از ۲۵ سال از تولید آن گذشته باشد و از لحاظ طراحی و مهندسی ساخت یا کاربردی بی‌نظیر باشد.
خودروهای ویژه: خودروهایی که دارای بعد فرهنگی باشد.
این پلاک به شکل مستطیل بوده و برخلاف سایر پلاک‌های مورد استفاده اندازه آن به صورت استاندارد آمریکایی (پلاک‌های استاندارد آمریکایی دارای۱۲ اینچ طول و ۶ اینچ عرض هستند) می‌باشد؛ و به سه قسمت مستطیلی تقسیم می‌شود که در مستطیل سمت راست بالا عبارت تاریخی ذکر شده، در سمت راست پایین شماره پلاک قید شده و در سمت چپ پلاک در یک نوار آبی رنگ پرچم ایران در بالا که زیر آن عبارت I.R.IRAN نوشته شده و در قسمت پایین همین نوار عکسی از مکانی تاریخی زده شده‌است.

پلاک سیاسی یا دیپلمات

سیاسیپلاک سیاسی مخصوص خودروهای سفارت‌ها می‌باشد و فقط کارکنان شاغل در سفارت می‌توانند از این خودروها استفاده کنند. صاحبان این خودروها بدون عوارض واردات خودرو می‌توانند خودرو خود را وارد کنند.

پلاک سرویس سیاسی

پلاک سرویس سیاسیپلاک سرویس سیاسی که با حرف S مشخص می شود مربوط به نشانه خودروهای سرویس سفارتخانه ها و نمایندگان برای خدمات اداری است.

پلاک خودروهای ستاد کل نیروهای مسلح

پلاک خودروهای ستاد کل نیروهای مسلحاین پلاک ویژه خودروهای ستاد کل نیروهای مسلح می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ف به معنی خودروهای فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید بوده و بر روی یک پس زمینه آبی فیروزه ای رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود. در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

پلاک خودروهای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلحاین پلاک ویژه خودروهای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ز، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید بوده و بر روی یک پس زمینه آبی فیروزه ای رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود. در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای ارتش

پلاک خودروهای ارتشاین پلاک ویژه خودروهای ارتش می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ش، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه خاکی رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود. در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای سپاه پاسداران

پلاک خودروهای سپاه پاسداران این پلاک ویژه خودروهای سپاه پاسداران می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ث، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید بوده و بر روی یک پس زمینه سبز رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکز استان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود. در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک موتورسیکلت‌ها

پلاک موتورسیکلت‌هااین نوع پلاک ویژه موتورسیکلت‌ها می‌باشد که فقط در قسمت عقب وسیله نقلیه نصب می‌شود و این پلاک به صورت مستطیل بوده و اندازه آن مطابق با استاندارد پلاک‌های موتورسیکلت در اروپا می‌باشد.

حروف مورد استفاده

حرف ویژه خودروهای حرف ویزه خودروهای حرف ویژه خودروهای
الف ادارات و نهادهای دولتی س سواری های شخصی ل سواری های شخصی
ب سواری های شخصی ش ارتش جمهوری اسلامی ایران م سواری های شخصی
پ پلیس و نیروهای انتظامی ص سواری های شخصی ن سواری های شخصی
ت تاکسی ط سواری های شخصی و سواری های شخصی
ث سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ع عمومی (اتوبوس، مینی بوس، کامیون، کامیونت) ه سواری های شخصی
ج سواری های شخصی ف فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح ی سواری های شخصی
د سواری های شخصی ق سواری های شخصی D دیپلمات های سفارتخانه ها
ز وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ک کشاورزی S سرویس های سفارتخانه ها
ژ معلولین و جانبازان (نماد آن درج شده است) گ گذر موقت

کدهای منطقه مربوط به شهرستان‌ها

کدهای منطقه استانی

استان کد
استان تهران ۱۱، ۲۲، ۳۳، ۴۴، ۵۵، ۶۶، ۷۷، ۸۸، ۹۹، ۱۰، ۷۸، ۲۱، ۳۸
استان خراسان رضوی ۱۲، ۳۲، ۴۲، ۳۶، ۷۴
استان اصفهان ۱۳، ۲۳، ۴۳، ۵۳، ۶۷
استان خوزستان ۱۴، ۲۴، ۳۴
استان آذربایجان شرقی ۱۵، ۲۵، ۳۵
استان قم ۱۶
استان آذربایجان غربی ۱۷، ۲۷، ۳۷
استان همدان ۱۸، ۲۸
استان کرمانشاه ۱۹، ۲۹
استان لرستان ۳۱، ۴۱
استان چهارمحال و بختیاری ۷۱، ۸۱
استان خراسان جنوبی ۳۲، ۵۲
استان هرمزگان ۸۴، ۹۴
استان سیستان و بلوچستان ۸۵، ۹۵
استان سمنان ۸۶، ۹۶
استان زنجان ۸۷، ۹۷
استان مازندران ۶۲، ۷۲، ۸۲
استان فارس ۶۳، ۷۳، ۸۳، ۹۳
استان یزد ۵۴، ۶۴
استان کرمان ۴۵، ۶۵، ۷۵
استان گیلان ۴۶، ۵۶، ۷۶
استان مرکزی ۴۷، ۵۷
استان بوشهر ۴۸، ۵۸
استان گلستان ۵۹، ۶۹
استان کردستان ۵۱، ۶۱
استان اردبیل ۹۱،
استان خراسان شمالی ۳۲، ۴۲، ۲۶
استان ایلام ۹۸
استان کهگیلویه و بویراحمد ۴۹
استان قزوین ۷۹، ۸۹
استان البرز ۶۸، ۷۸، ۲۱، ۳۸

استان آذربایجان شرقی

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ تبریز (۱۴ پلاک) ۱۵ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل . م . ن . و . هـ . ی
۳۵ ل
۲ مراغه (۲ پلاک) ۲۵ ب
۳۵ ق
۳ مرند (۲ پلاک) ۲۵ ج
۳۵ ط
۴ میانه ۲۵ د
۵ اهر، هوراند ۲۵ س
۶ سراب ۲۵ ص
۷ جلفا ۲۵ ط
۸ هشترود ۲۵ ق
۹ بناب ۲۵ ل
۱۰ بستان آباد ۲۵ م
۱۱ شبستر ۲۵ ن
۱۲ کلیبر، خدا آفرین ۲۵ و
۱۳ هریس ۲۵ هـ
۱۴ آذرشهر ۲۵ ی
۱۵ اسکو ۳۵ ب
۱۶ ورزقان ۳۵ ج
۱۷ عجب شیر ۳۵ د
۱۸ چاراویماق (قره آغاج) ۳۵ س
۱۹ ملکان ۳۵ ص

استان آذربایجان غربی

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ ارومیه (۸ پلاک) ۱۷ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل . م
۲ خوی، چایپاره (۳ پلاک) ۲۷ ب
۳۷ ب . م
۳ مهاباد (۲ پلاک) ۲۷ ج
۳۷ ص
۴ ماکو، شوط، پلدشت (۲ پلاک) ۲۷ د
۳۷ ل
۵ سلماس (۲ پلاک) ۲۷ س
۳۷ ق
۶ نقده ۲۷ ص
۷ میاندوآب (۲ پلاک) ۲۷ ط
۳۷ ج
۸ تکاب ۲۷ ق
۹ شاهین دژ ۲۷ ل
۱۰ سردشت ۲۷ م
۱۱ بوکان (۲ پلاک) ۲۷ ن
۳۷ ط
۱۲ پیرانشهر ۲۷ و
۱۳ چالدران ۲۷ هـ
۱۴ اشنویه ۲۷ ی

استان اردبیل

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ اردبیل، سرعین (۵ پلاک) ۹۱ ب . ج . د . هـ . ی
۲ پارس‌آباد ۹۱ س
۳ خلخال ۹۱ ص
۴ گرمی ۹۱ ط
۵ مشگین‌شهر ۹۱ ق
۶ بیله‌سوار ۹۱ ل
۷ نیر ۹۱ م
۸ نمین ۹۱ ن
۹ کوثر ۹۱ و

استان اصفهان

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ اصفهان (۲۳ پلاک) ۱۳ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل . م . ن . و . هـ . ی
۵۳ ب . ج . د . س . ص . ق . ل . و
۶۷ ب . ج
۲ کاشان (۳ پلاک) ۲۳ ب
۴۳ و
۵۳ هـ
۳ نجف‌آباد (۳ پلاک) ۲۳ ج
۴۳ م
۵۳ ن
۴ شهرضا (۲ پلاک) ۲۳ د
۵۳ ط
۵ خمینی‌شهر (۳ پلاک) ۲۳ س
۴۳ ن
۵۳ ی
۶ گلپایگان ۲۳ ص
۷ نطنز ۲۳ ط
۸ اردستان ۲۳ ق
۹ خوانسار ۲۳ ل
۱۰ نائین، خور و بیابانک ۲۳ م
۱۱ سمیرم ۲۳ ن
۱۲ فریدون‌شهر ۲۳ و
۱۳ فلاورجان (۲ پلاک) ۲۳ هـ
۴۳ ی
۱۴ لنجان (۲ پلاک) ۲۳ ی
۴۳ هـ
۱۵ فریدن، بوئین، میاندشت، چادگان ۴۳ ب
۱۶ مبارکه (۲ پلاک) ۴۳ ج . ط
۱۷ برخوار، شاهین‌شهر، میمه (۳ پلاک) ۴۳ د . ل
۵۳ م
۱۸ آران و بیدگل ۴۳ س
۱۹ تیران و کرون ۴۳ ص
۲۰ دهاقان ۴۳ ق

استان البرز

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ کرج، فردیس، اشتهارد (۱۹ پلاک) ۶۸ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل . م . ن . و . هـ . ی
۲۱ ص . و
۳۸ ب . د . س . م
۲ ساوجبلاغ، طالقان، نظرآباد (۲ پلاک) ۷۸ ط
۲۱ ص

استان ایلام

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ ایلام (۲ پلاک) ۹۸ ب . ج
۲ مهران، ملکشاهی ۹۸ ص
۳ دره شهر، بدره ۹۸ ط
۴ دهلران ۹۸ ق
۵ شیروان، چرداول ۹۸ ل
۶ ایوان ۹۸ م
۷ ابدانان ۹۸ ن

استان بوشهر

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ بوشهر (۳ پلاک) ۴۸ ب . ج . د
۲ دشتستان (برازجان) (۲ پلاک) ۵۸ ب . م
۳ گناوه ۵۸ ج
۴ کنگان، عسلویه ۵۸ د
۵ تنگستان (اهرم) ۵۸ س
۶ دشتی (خورموج) ۵۸ ص
۷ دیر ۵۸ ط
۸ دیلم ۵۸ ق
۹ جم ۵۸ ل

استان تهران

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ تهران (۱۲۳ پلاک) ۱۱، ۲۲، ۳۳، ۴۴، ۵۵، ۶۶، ۷۷، ۸۸، ۹۹ (تمام حروف)
۱۰ ب . ج . د . س . ص . ط
۲ اسلامشهر (۴ پلاک) ۷۸ ب . ی
۲۱ ب
۳۸ ق
۳ رباط‌کریم، بهارستان (۵ پلاک) ۷۸ ج . م
۲۱ ج . ق
۳۸ ل
۴ قدس، شهریار، ملارد (۸ پلاک) ۷۸ د . هـ
۲۱ د . ط . ل . هـ
۳۸ ج . ط
۵ ورامین، پیشوا، قرچک (۴ پلاک) ۷۸ س
۲۱ س . م
۳۸ ص
۶ دماوند، پردیس (۲ پلاک) ۷۸ ص
۲۱ ی
۷ فیروزکوه ۷۸ ق
۸ پاکدشت (۲ پلاک) ۷۸ ل
۲۱ ن
۹ ری ۷۸ ن
۱۰ شمیرانات ۷۸ و

استان چهار محال و بختیاری

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ شهرکرد، سامان، بن، کیار (۳ پلاک) ۷۱ ب . ج . د
۲ بروجن ۸۱ ب
۳ اردل ۸۱ ج
۴ فارسان ۸۱ د
۵ لردگان ۸۱ س
۶ کوهرنگ ۸۱ ص

استان خراسان شمالی

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ بجنورد، راز و جرگلان (۳ پلاک) ۲۶ ب . ج
۲ شیروان ۲۶ ص
۳ اسفراین ۲۶ ط
۴ جاجرم و گرمه ۲۶ ق
۵ مانه و سملقان (آشخانه) ۲۶ ل
۶ فاروج ۲۶ م

استان خراسان رضوی

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ مشهد، بینالود (۲۷ پلاک) ۱۲ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل . م . ن . و . هـ . ی
۴۲ ج . ق . و . هـ
۳۶ ب . ج . د . س . ص . ط . و . هـ
۷۴ ب . ص
۲ نیشابور، فیروزه (۳ پلاک) ۳۲ ب . ی
۳۶ ل
۳ سبزوار، جوین، خوشاب، داورزن، جغتای (۳ پلاک) ۳۲ ج
۴۲ ن
۳۶ م
۴ تربت جام (۲ پلاک) ۳۲ ص
۳۶ ی
۵ قوچان (۲ پلاک) ۳۲ ط
۷۴ ج
۶ گناباد، بجستان ۳۲ ق
۷ تربت حیدریه، مه‌ولات، زاوه (۳ پلاک) ۳۲ ل . ن
۳۶ ن
۸ کاشمر، خلیل‌آباد (۲ پلاک) ۳۲ م
۳۶ ق
۹ تایباد، باخرز ۳۲ هـ
۱۰ فریمان ۴۲ ب
۱۱ سرخس ۴۲ د
۱۲ درگز ۴۲ س
۱۳ خواف ۴۲ ص
۱۴ چناران ۴۲ ط
۱۵ بردسکن ۴۲ ل
۱۶ رشتخوار ۴۲ م
۱۷ کلات ۴۲ ی

استان خراسان جنوبی

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ بیرجند، درمیان، خوسف (۳ پلاک) ۵۲ ب . ج
۲ قائنات، زیرکوه ۵۲ ص
۳ فردوس، سرایان، بشرویه ۵۲ ط
۴ نهبندان ۵۲ ق
۵ سربیشه ۵۲ ل
۶ طبس ۶۴ ق

استان خوزستان

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ اهواز، باوی، حمیدیه، کارون (۱۰ پلاک) ۱۴ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل . م . ن
۲ آبادان (۲ پلاک) ۲۴ ب
۳۴ ق
۳ خرمشهر ۲۴ ج
۴ دزفول (۳ پلاک) ۲۴ د
۳۴ ص . و
۵ بهبهان، آغاجاری (۲ پلاک) ۲۴ س
۳۴ ن
۶ مسجد سلیمان، اندیکا ۲۴ ص
۷ بندرماهشهر (۲ پلاک) ۲۴ ط
۳۴ ط
۸ دشت آزادگان، هویزه ۲۴ ق
۹ رامهرمز، رامشیر، هفتکل ۲۴ ل
۱۰ اندیمشک ۲۴ م
۱۱ شوشتر، گتوند (۲ پلاک) ۲۴ ن
۳۴ هـ
۱۲ شوش ۲۴ و
۱۳ شادگان ۲۴ هـ
۱۴ ایذه ۲۴ ی
۱۵ باغملک ۳۴ ب
۱۶ امیدیه ۳۴ ج
۱۷ هندیجان ۳۴ د
۱۸ لالی ۳۴ س

استان زنجان

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ زنجان (۴ پلاک) ۸۷ ب . ج . د . س
۲ ابهر ۹۷ ب
۳ خدابنده ۹۷ ج
۴ خرم دره ۹۷ د
۵ ایجرود ۹۷ س
۶ طارم ۹۷ ص
۷ ماه نشان ۹۷ ط

استان سمنان

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ سمنان، سرخه (۲ پلاک) ۸۶ ب . ج
۲ دامغان ۹۶ ب
۳ شاهرود، میامی (۲ پلاک) ۹۶ ج . ص
۴ گرمسار، آرادان ۹۶ د
۵ مهدیشهر ۹۶ س

استان سیستان و بلوچستان

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ زاهدان، میرجاوه (۴ پلاک) ۸۵ ب . ج . د . س
۲ زابل، نیمروز، هامون، هیرمند، زهک (۲ پلاک) ۹۵ ب . ل
۳ ایرانشهر، دلگان (۲ پلاک) ۹۵ ج . م
۴ خاش ۹۵ د
۵ سراوان، مهرستان، سیب و سوران ۹۵ س
۶ نیکشهر، فنوج، قصرقند ۹۵ ص
۷ سرباز ۹۵ ط
۸ چابهار، کنارک ۹۵ ق

استان فارس

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ شیراز، سروستان، کوار، خرامه (۲۰ پلاک) ۶۳ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل . م . ن . و . هـ . ی
۹۳ ب . ج . د . س . ص . ط . ق
۲ جهرم (۲ پلاک) ۷۳ ب
۸۳ هـ
۳ لارستان، خنج، گراش (۲ پلاک) ۷۳ ج
۸۳ م
۴ داراب ۷۳ د
۵ فسا ۷۳ س
۶ کازرون (۲ پلاک) ۷۳ ص
۸۳ ن
۷ فیروز آباد ۷۳ ط
۸ آباده ۷۳ ق
۹ مرودشت، پاسارگاد (۲ پلاک) ۷۳ ل
۸۳ و
۱۰ لامرد ۷۳ م
۱۱ نیریز ۷۳ ن
۱۲ استهبان ۷۳ و
۱۳ اقلید ۷۳ هـ
۱۴ سپیدان ۷۳ ی
۱۵ ممسنی، رستم ۸۳ ب
۱۶ زرین‌دشت ۸۳ ج
۱۷ قیر و کارزین ۸۳ د
۱۸ مهر ۸۳ س
۱۹ ارسنجان ۸۳ ص
۲۰ خرمبید ۸۳ ط
۲۱ بوانات ۸۳ ق
۲۲ فراشبند ۸۳ ل

استان قزوین

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ قزوین، شهرستان البرز (۶ پلاک) ۷۹ ب . ج . د . س . ص . ط
۲ تاکستان ۸۹ ب
۳ بویین زهرا، آوج ۸۹ ج
۴ آبیک ۸۹ د

استان قم

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ قم، سلفچگان، جعفریه، کهک، دستجرد، قنوات (۸ پلاک) ۱۶ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل

استان کردستان

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ سنندج (۴ پلاک) ۵۱ ب . ج . د . س
۲ سقز (۲ پلاک) ۶۱ ب . م
۳ بیجار ۶۱ ج
۴ بانه ۶۱ د
۵ قروه، دهگلان ۶۱ س
۶ مریوان ۶۱ ص
۷ دیواندره ۶۱ ط
۸ کامیاران ۶۱ ق
۹ سروآباد ۶۱ ل

استان کرمان

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ کرمان (۸ پلاک) ۴۵ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل
۲ رفسنجان، انار (۳ پلاک) ۶۵ ب . ی
۷۵ س
۳ بم، فهرج، ریگان، نرماشیر (۲ پلاک) ۶۵ ج
۷۵ ج
۴ سیرجان (۳ پلاک) ۶۵ د
۷۵ ب . ص
۵ بافت، ارزوئیه، رابر ۶۵ س
۶ جیرفت (۲ پلاک) ۶۵ ص
۷۵ د
۷ زرند، کوهبنان ۶۵ ط
۸ کهنوج، رودبار، قلعه گنج، فاریاب ۶۵ ق
۹ شهر بابک ۶۵ ل
۱۰ بردسیر ۶۵ م
۱۱ منوجان ۶۵ ن
۱۲ عنبرآباد ۶۵ و
۱۳ راور ۶۵ هـ

استان کرمانشاه

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ کرمانشاه (۸ پلاک) ۱۹ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل
۲ اسلام‌آباد غرب، دالاهو (۲ پلاک) ۲۹ ب . هـ
۳ گیلان غرب ۲۹ ج
۴ سرپل ذهاب ۲۹ د
۵ پاوه ۲۹ س
۶ کنگاور ۲۹ ص
۷ قصرشیرین ۲۹ ط
۸ سنقر ۲۹ ق
۹ جوانرود، روانسر ۲۹ ل
۱۰ صحنه ۲۹ م
۱۱ هرسین ۲۹ ن
۱۲ ثلاث باباجانی ۲۹ و

استان کهکلویه و بویر احمد

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ یاسوج (بویراحمد) (۲ پلاک) ۴۹ ب . ج
۲ گچساران (دوگنبدان)، باشت ۴۹ ص
۳ دهدشت (کهگیلویه)، بهمئی (لیکک)، لنده، چرام ۴۹ ط
۴ دنا (سی سخت) ۴۹ ق

استان گلستان

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ گرگان (۴ پلاک) ۵۹ ب . ج . د . س
۲ گنبد کاووس (۲ پلاک) ۶۹ ب . و
۳ بندرترکمن، گمیشان ۶۹ ج
۴ کردکوی ۶۹ د
۵ علی‌آباد ۶۹ س
۶ آزادشهر ۶۹ ص
۷ مینودشت، گالیکش ۶۹ ط
۸ بندرگز ۶۹ ق
۹ رامیان ۶۹ ل
۱۰ آق قلا ۶۹ م
۱۱ کلاله، مراوه تپه ۶۹ ن

استان گیلان

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ رشت (۸ پلاک) ۴۶ ب . ج . د . س . ص . ط . ق . ل
۲ بندرانزلی (۲ پلاک) ۵۶ ب
۷۶ س
۳ لاهیجان (۲ پلاک) ۵۶ ج
۷۶ د
۴ آستارا ۵۶ د
۵ طالش ۵۶ س
۶ رودسر ۵۶ ص
۷ رودبار ۵۶ ط
۸ صومعه سرا ۵۶ ق
۹ فومن ۵۶ ل
۱۰ لنگرود ۵۶ م
۱۱ رضوانشهر ۵۶ ن
۱۲ املش ۵۶ و
۱۳ ماسال ۵۶ هـ
۱۴ شفت ۵۶ ی
۱۵ سیاهکل ۵۶ ب
۱۶ آستانه اشرفیه ۵۶ ج

استان لرستان

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ خرم‌آباد، دوره چگنی (۴ پلاک) ۳۱ ب . ج . د . س
۲ بروجرد (۲ پلاک) ۴۱ ب . م
۳ الیگودرز ۴۱ ج
۴ دورود ۴۱ د
۵ کوهدشت، رومشگان ۴۱ س
۶ دلفان ۴۱ ص
۷ ازنا ۴۱ ط
۸ پل دختر ۴۱ ق
۹ سلسله ۴۱ ل

استان مازندران

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ ساری، میاندورود (۵ پلاک) ۶۲ ب . ج . د . س . ص
۲ آمل (۴ پلاک) ۷۲ ب
۸۲ د . ق
۳ بابل (۴ پلاک) ۷۲ ج
۸۲ ج . ص . م
۴ تنکابن، عباس‌آباد (۲ پلاک) ۷۲ د
۸۲ ط
۵ رامسر ۷۲ س
۶ نوشهر ۷۲ ص
۷ نور ۷۲ ط
۸ بهشهر، گلوگاه ۷۲ ق
۹ قائم شهر، سیمرغ (۳ پلاک) ۷۲ ل
۸۲ س . ن
۱۰ بابلسر، فریدون کنار (۲ پلاک) ۷۲ م
۸۲ ل
۱۱ چالوس، کلاردشت ۷۲ ن
۱۲ محمودآباد ۷۲ و
۱۳ نکا ۷۲ هـ
۱۴ جویبار ۷۲ ی
۱۵ سوادکوه (پل سفید) ۸۲ ب

استان مرکزی

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ اراک (۵ پلاک) ۴۷ ب . ج . د . س . ص
۲ ساوه (۲ پلاک) ۵۷ ب . و
۳ خمین ۵۷ ج
۴ محلات ۵۷ د
۵ تفرش، فراهان ۵۷ س
۶ دلیجان ۵۷ ص
۷ آشتیان ۵۷ ط
۸ شازند ۵۷ ق
۹ زرندیه ۵۷ ل
۱۰ ۵۷ م
۱۱ کمیجان ۵۷ ن

استان هرمزگان

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ بندر عباس، بندرخمیر (۵ پلاک) ۸۴ ب . ج . د . س . ص
۲ میناب، سیریک ۹۴ ب
۳ بندرلنگه، پارسیان ۹۴ ج
۴ رودان ۹۴ د
۵ ابوموسی ۹۴ س
۶ جاسک، بشاگرد ۹۴ ص
۷ بستک ۹۴ ط
۸ حاجی‌آباد ۹۴ ق
۹ قشم ۹۴ ل

استان همدان

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ همدان (۶ پلاک) ۱۸ ب . ج . د . س . ص . ط
۲ نهاوند ۲۸ ب
۳ ملایر (۲ پلاک) ۲۸ ج
۴ تویسرکان ۲۸ د
۵ کبودرآهنگ ۲۸ س
۶ رزن ۲۸ ص
۷ بهار ۲۸ ط
۸ اسدآباد ۲۸ ق

استان یزد

ردیف نام شهرستان کد پلاک خودرو شهرستان
۱ یزد (۷ پلاک) ۵۴ ب . ج . د . س . ص . ط . ق
۲ اردکان ۶۴ ب
۳ تفت ۶۴ ج
۴ میبد ۶۴ د
۵ بافق، بهاباد ۶۴ س
۶ مهریز ۶۴ ص
۷ ابرکوه ۶۴ ط
۸ طبس ۶۴ ق
۹ خاتم ۶۴ ل
۱۰ صدوق (اشکذر) ۴۶ م

پلاک مناطق آزاد تجاری

این نوع پلاک ویژه مناطق آزاد تجاری می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و برخلاف سایر پلاک‌های مورد استفاده اندازه آن به صورت استاندارد آمریکایی (پلاک‌های استاندارد آمریکایی دارای۱۲ اینچ طول و ۶ اینچ عرض هستند) می‌باشد. در سمت راست و قسمت بالای ان عدد پنج رقمی به فارسی و در قسمت پایین آن عدد پنج رقمی به لاتین نوشته شده و در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود داردکه در قسمت بالا پرچم جمهوری اسلامی ایران ومخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران و در قسمت پایین آن نشان منطقه آزاد تجاری و نام ان به لاتین نوشته شده‌است. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه سفید رنگ چاپ می‌شود.

استان مرکز سازمان نام منطقه پلاک
آذربایجان شرقی جلفا ارس  ارس پلاک
خوزستان آبادان اروند  اروند پلاک
گیلان انزلی انزلی  انزلی پلاک
سیستان و بلوچستان چابهار چابهار  چابهار پلاک
هرمزگان قشم قشم  قشم پلاک
هرمزگان کیش کیش  کیش پلاک
آذربایجان غربی ماکو ماکو  ماکو پلاک

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1525 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

  • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.