مطالب از سراسر وب

کدام شامپو مناسب موی من است؟

شامپو مو

خرید شامپو مناسب برای موها می‌تواند یک تلاش گیج‌کننده و حتی زمان‌بر باشد. زیرا شما با گزینه‌های زیادی مانند شامپو آبرسان، تقویت‌کننده، صاف‌کننده، تثبیت‌کننده رنگ، ضدشوره، بدون سولفات، ضخیم‌کننده و… روبرو هستید. شما می‌خواهید یک شامپوی باکیفیت دارای ویژگی‌های خوب را بخرید اما پس از مدتی به شک می‌افتید که آیا این شامپو با موهای شما سازگاری دارد یا خیر! همانطور که می‌بینید پیدا کردن شامپو مناسب می‌تواند بیش از آن چیزی که فکرش را می‌کنید، شما را درگیر خود کند.
البته اینکه شما هم‌اکنون در حال خواندن این مطلب هستید، بدان معناست که واقعا به موهای خود اهمیت می‌دهید و کورکورانه به دنبال شامپوهای گران‌قیمت با عکس‌های وسوسه‌انگیز نیستید. بنابراین به خواندن ادامه دهید زیرا قرار است دقیقا بدانید که چه شامپویی مناسب موهای شماست.

انتخاب شامپوی مناسب با توجه به نوع مو

فرآیند یافتن بهترین نوع شامپو با توجه به جنس مو، با دانستن اینکه چه نوع پوست سری دارید شروع می‌شود. از اینرو، برای شناسایی آن همچنان به خواندن ادامه دهید:

تشخیص نوع پوست سر

شامپوهای مختلف، قابلیت‌های پاک‌کنندگی متفاوتی دارند، بنابراین مهم است که قبل از انتخاب یکی از آنها، ابتدا نوع پوست سر خود را به خوبی بشناسید. به عبارتی شامپوها بیش از آنکه تارهای موهایتان را تمیز کنند، ریشه‌ آنها را تمیز می‌کنند. بنابراین بعنوان مثال اگر مستعد ریشه‌های چرب هستید، به شامپویی که قدرت مرطوب‌کنندگی کمتری داشته و در عوض قدرت پاک‌کنندگی عمیق‌تری دارد نیاز دارید. از طرف دیگر، اگر پوست سرتان خشک است، به چیز مرطوب‌کننده‌تری نیاز دارید. در بخش زیر، نحوه تشخیص نوع پوست سر آمده است:

⦁ پوستی که پس از شستشو احساس کشیدگی و سفتی دارد و یا اینکه دچار خارش می‌شود، احتمالا خشک است.
⦁ پوست سر چرب حتی پس از شستن، باز هم قدری براق بنظر می‌رسد.
⦁ پوست سر مختلط، نه خشک است و نه چرب. این موها دو تا سه روز بعد از شامپو زدن، چرب می‌شوند. (اگر جنس موهای شما اینگونه است واقعا خوش‌شانس هستید!)
دقت داشته باشید که شامپوها بیشترین اثر را روی پوست سر و ریشه موها دارند، در حالیکه نرم‌کننده‌ها برای ساقه و انتهای موها طراحی شده‌اند. بدین ترتیب اگر پوست سرتان چرب است و انتهای موهایتان خشک، باید شامپویی را انتخاب کنید که برای پوست سر چرب مناسب‌تر باشد و مرطوب‌ کردن ساقه موها را به نرم‌کننده‌تان بسپارید، که فقط روی آنها اعمال می‌شود.

شامپو برای پوست سر چرب

انواع شامپو مو

اگر پوست سرتان چرب یا گریسی است، احتمالا بارها شامپوهای مختلف را برای رفع چربی زیادی آن امتحان کرده‌اید. شاید حتی دو بار در روز برای کنترل چربی اضافی و تولید سبوم آنها را شسته باشید. ولی غافل از اینکه در انتخاب شامپو برای پوست سر چرب باید به نکاتی توجه کرده و از مواردی اجتناب کنید:
⦁ از شامپوهایی که آبرسان، مرطوب‌کننده، صاف‌کننده یا برای موهای مجعد هستند جدا خودداری کنید. این شامپوها رطوبت بیشتری را به پوست سر چرب شما اضافه کرده و اوضاع را بدتر از قبل می‌کنند.
⦁ چربی زیادی پوست سر، از عوامل ریزش موهاست. از اینرو می‌توانید شامپوی ضدریزش مو را نیز درنظر بگیرید.
⦁ به دنبال شامپوهایی باشید که حجم‌دهنده، تقویت‌کننده یا متعادل‌کننده میزان چربی موها هستند. این محصولات، مرطوب‌کننده نیستند و در عوض در از بین بردن چربی اضافی موثر عمل می‌کنند.
⦁ دو شامپو را امتحان کنید. از یک فرمول برای درمان پوست سر چرب خود استفاده کنید و سپس از فرمول دیگری برای شستشوی ساقه موها استفاده کنید.
⦁ زمان بیشتری شامپو را روی پوست سر خود بگذارید تا مقدار بیشتری از چربی آن را از بین ببرد.
⦁ پس از شامپو زدن، از نرم‌کننده ابدا استفاده نکنید.

شامپو برای پوست سر خشک

هنگامیکه پوست سر شما خشک، خارشی یا دچار پوسته‌پوسته است، انتخاب شامپویی مناسب می‌تواند اولین خط دفاعی شما در برابر شرایط آزاردهنده‌ای باشد که در آن قرار دارید. بنابراین ضروری است شامپویی را انتخاب کنید که در صورت خشکی پوست سرتان، به مشکلات شما چیزی اضافه نکند. از اینرو نکات زیر را در نظر بگیرید:

⦁ استفاده از شامپوهای تقویت‌کنند و حجم‌دهنده را کاهش دهید. زیرا این محصولات می‌توانند رطوبت لازم را از پوست سر شما بگیرند.
⦁ برای پوست‌هایی که فقط کمی خشک و دچار شوره هستند، به دنبال شامپوهایی باشید که رطوبت، هیدراتاسیون یا فر شدن را افزایش می‌دهند. زیرا این محصولات باعث حفظ رطوبت در پوست سر می‌شوند.
⦁ اگر پوست سر شما بسیار خشک یا دچار شوره زیاد است، شامپوهایی را در نظر بگیرید که دارای موادی مانند منتول و عصاره درخت چای هستند. زیرا این شامپوها به رطوبت‌رسانی پوست سر کمک می‌کنند.
⦁ از شامپوهای حاوی سولفات که بسیار خشک‌کننده مو و پوست سر هستند اجتناب کنید. از اینرو، می‌توانید شامپوهای بدون سولفات را انتخاب کنید.

شامپو بر اساس نوع مو

شامپو بدون سولفات

در بخش زیر بطور دقیق‌تر به نوع شامپویی که باید تهیه کنید پرداخته شده است:

⦁ موهای نازک: به دنبال شامپوهای حجم‌دهنده باشید که می‌توانند موهای شما را بدون سنگین کردن، تقویت کنند.
⦁ موهای ضخیم: شامپوهای آبرسان یا مرطوب‌کننده برای افزایش میزان رطوبت، درخشندگی و صافی موهای ضخیم، عالی عمل می‌کنند.
⦁ موهای صاف: شامپوهای مناسب این موها معمولا سرشار از عوامل مرطوب‌کننده‌ و صاف‌کننده اضافی هستند که به مهر و موم کردن کوتیکول کمک می‌کنند.
⦁ موهای موج‌دار: شامپوهای مناسب این موها معمولا خیلی نقش مرطوب‌کنندگی نداشته و در عوض موها را خشک هم نمی‌کنند.
⦁ موهای مجعد: برای این موها به دنبال شامپوهای بسیار مرطوب‌کننده باشید که موخوره را نیز کاهش می‌دهند.
⦁ موهای آسیب‌دیده، رنگ‌شده یا شکننده: شامپوهای تقویت‌کننده که حاوی پروتئین اضافی برای بهبود وضعیت مو هستند برای این موها عالی عمل می‌کنند.

فاکتورهای دیگری که باید در نظر گرفته شوند

لطفا به موارد زیر توجه کنید:

⦁ از علائم موهای سالم، درخشندگی آنها بوده که از خاصیت ارتجاعی آنها ناشی می‌شود. اگر احساس می‌کنید موهای شما فاقد درخشندگی است، یعنی به خوبی مرطوب و هیدراته نیستند. برای اینکه موهایتان قوی و قابل ارتجاع باشند، نباید توسط موادی مانند سیلیکون‌ها سنگین شوند.
⦁ از طرفی یک مرطوب‌کننده مناسب مانند گلیسیرین به جذب رطوبت کمک کرده و برای پوست سر خشک، عالی عمل می‌کند.
⦁ روغن هسته انبه یکی دیگر از موادی است که باید به آن توجه کنید زیرا مانند روغن آرگان، مرطوب‌کننده و سبک است.
⦁ سرامیدها و اسیدهای چرب موجود در روغن تخمه آفتابگردان نیز می‌توانند به ترمیم مو، مرطوب‌کردن آن، کاهش موخوره و درخشندگی بیشتر موها کمک نمایند.

سلامتی و زیبایی موهای خود را از مو تن رو بخواهید

در مطلبی که از نظر گذراندید آموختید که لزوما گران‌ترین شامپو، همان چیزی نیست که با موهای شما سازگاری دارد. در واقع پیش از انتخاب، باید نوع پوست سر و جنس موهای خود را بشناسید، سپس با توجه به آن شامپوی مناسب را انتخاب کنید. از اینرو فاکتورهایی را جهت تشخیص نوع پوست سر و ویژگی‌های شامپوهای متناسب با آنها را بیان کردیم.
در نهایت، پیشنهاد می‌کنیم برای بهتر شناختن جنس موهای خود حتما با متخصص مو مشورت نمایید. در ادامه، تنها چیزی که اهمیت پیدا می‌کند خرید شامپوهای باکیفیت و مرغوب از جایی مطمئن است، که فروشگاه معتبر مو تن رو آنها را با تضمین اصالت و سلامت، برای شما فراهم کرده است.

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1525 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

  • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.