مطالب از سراسر وب

حداقل نمره تافل برای دانشگاه های کانادا

تافلاگر شما هم قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارید، لازم است که مدرک زبان معتبری داشته باشید. با مدرک زبان می‌توانید اپلای تحصیلی خود را انجام دهید. علاوه بر مدرک آیلتس که در بسیاری از دانشگاه‌های سراسر جهان قابل قبول است، مدرک تافل هم از اعتبار بالایی برخوردار می‌باشد.
مدرک تافل نشان دهنده میزان مهارت و تسلط شما به زبان انگلیسی می‌باشد. در واقع مدرک تافل یک آزمون استاندارد است، در حال حاضر بسیاری از دانشگاه‌های کشور کانادا این مدرک را به رسمیت می‌شناسند.
به طور کلی دو آزمون تافل وجود دارد که دانشجویان برای شرکت در آن می‌توانند اقدام کنند: TOEFL IBT که به صورت آنلاین برگزار می‌شود و PBTTOEFL که به صورت کتبی است و متقاضی باید به صورت حضوری در آزمون شرکت کند . آزمون تافل در چهار ساعت برگزار می‌شود و از چهار بخش متفاوت تشکیل شده است: Speaking Reading ،Listening و Writing

بخش Reading

در این بخش حدود سه تا چهار متن انگلیسی وجود دارد که متقاضی باید با دقت آن‌ها را مطالعه کند. در نهایت باید در مدت زمان 60 تا 80 دقیقه به سوالاتی که از این متن‌ها طراحی شده‌اند پاسخ دهد. تعداد سوالات این بخش حدود 36 سوال تا 54 سوال خواهد بود. متقاضی باید برای کسب نمره در این بخش درک و تسلط بالایی از زبان انگلیسی داشته باشد.

بخش Listening

این بخش حدود 60 تا 90 دقیقه از زمان آزمون تافل را به خود اختصاص داده است. در این بخش چند فایل صوتی به متقاضیان ارائه می‌شود که باید با توجه به آن فایل‌ها به سوالات پاسخ دهند. متقاضیان باید به 34 تا 51 سوال با توجه به 6 تا 9 فایل صوتی پاسخ دهند. یکی از موضوعاتی که شاید سرعت افراد را در این بخش کم کند، نوع لهجه و گفتار است. برخی از متقاضیان با لهجه انگلیسی و برخی دیگر با لهجه آمریکایی آموزش دیده‌اند.

بخش Speaking

این بخش در همان روز آزمون تافل برگزار می‌شود و تنها 20 دقیقه زمان نیاز دارد. این بخش یکی از پراسترس‌ترین بخش‌های آزمون تافل برای متقاضیان است. در این بخش معمولا متقاضی باید به 6 سوال پاسخ بدهد که در این میان 4 سوال تلفیقی و 2 سوال مستقل است. منظور از سوالات تلفیقی در این بخش آن است که باید با توجه به محتوای گفتاری و شنیداری به آن‍ها پاسخ دهد. از این رو نباید محتوای بخش‌های قبلی آزمون را فراموش کنید.

بخش Writing

در این بخش از متقاضی دو سوال تلفیقی و مستقل پرسیده می‌شود و باید پاسخ آن‌ها را به صورت کتبی بنویسد. در نوشتن پاسخ این سوالات دقت کنید که نباید اشتباه گرامری و اشتباه املایی داشته باشید. در غیر اینصورت نمره این بخش شما کاهش پیدا می‌کند.
در این بخش باید یک متن چهار پاراگرافی را مطالعه کنید، سپس با توجه به متن باید جواب آن را به صورت کتبی و بدون اشتباه بنویسید. برای پاسخ به سوال تلفیقی در این بخش تنها 20 دقیقه زمان دارید، پس سعی کنید با دقت و درستی به سوالات پاسخ دهید. سوال مستقل در این بخش به این صورت است که به متقاضی موضوعی داده خواهد شد و او باید در بازه زمانی مشخص انشایی در رابطه با آن موضوع بنویسد، به این بخش هم 20 دقیقه زمان تعلق می‌گیرد. به طور کلی متقاضیان برای پاسخ به سوال بخش نوشتاری به 40 دقیقه زمان خواهند داشت.

نحوه نمره دهی و شرکت در آزمون تافل

تافلمحاسبه نمره تافل دارای فرمولی و ساختاری مختص ETS است و برای تخمین نمره‌ی خود می‌بایست از امتیاز کلیه‌ی سوالاتی که به آن‌ها پاسخ داده‌اید، مطلع باشید.
حتما شنیده‌اید که معمولا تخمین نمره‌ی آزمون با آن‌چه در واقعیت مشاهده می‌شود متفاوت است چرا که به عنوان مثال نمرات بخش ریدینگ و لیسنینگ شما با توجه به عملکرد سایر متقاضیان در همان دوره ارزیابی خواهد شد. مثلا اگر ممکن است شما به ۸۰ درصد سوالات پاسخ درستی دهید و از آن‌جا که اغلب شرکت‌کنندگان بالای ۹۰ درصد از سوالات را درست پاسخ داده‌اند، از نمره‌ی شما کاسته می‌شود. یعنی ممکن است با تعداد یکسانی پاسخ درست در بخش ریدینگ تافل یکبار ۲۴ بگیرید و بار دیگر با همان تعداد ۲۸.
برای هر یک از بخش‌های آزمون تافل، نمرات مختلفی در نظر گرفته شده است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

نحوه نمره‌دهی بخش ریدینگ

میزان نمره کسب شده در آزمون تافل سطح متقاضی در نمره کسب شده
24-30 Advanced ، به راحتی می‌توانید در دانشگاه‌های انگلیسی زبان ادامه تحصیل دهید و لغات دشوار را درک کنید.
18-23 High-Intermediate ، جزئیات مهم را در خواندن درک می‌کنید و می‌توانید به راحتی لغات مهم آکادمیک و معمولی را بخوانید.
4-17 Low-Intermediate، تنها توانایی خواندن ایده‌های اصلی، جزئیات مهم متن و لغات معمولی را خواهید داشت.
0-3 Below Low-Intermediate، این نمره نشان دهنده سطح پایین شما در این بخش است.

نحوه نمره‌دهی بخش لیسنینگ

میزان نمره کسب شده در آزمون تافل سطح متقاضی در نمره کسب شده
22-30 Advanced ، فرد مکالمه‌های پیچیده و آکادمیک را درک می‌کند.
17-21 High-Intermediate، به راحتی می‌تواند ایده‌ها و مکالمات پیچیده را درک کند.
9-16 Low-Intermediate ، در سخنرانی‌های معمولی افراد می‌توانند به راحتی ایده‌ها و مکالمات را درک کنند.
0-8 Below Low-Intermediate، مهارت شما رد این بخش هنوز به سطح مورد نظر نرسیده است.

نحوه نمره‌دهی بخش رایتینگ

میزان نمره کسب شده در آزمون تافل سطح متقاضی در نمره کسب شده
24-30 Advanced ، به منزله توانایی بالا متقاضی در نوشتن به زبان انگلیسی است.
17-23 High-Intermediate، با وجود اینکه توانایی بالایی در نوشتن خواهید داشت اما با اشتباهات نگارشی و گرامری بسیاری همراه خواهد بود.
13-16 Low-Intermediate، نشان دهنده توانایی نوشتن افراد در سطح پایین است. میزان اشتباهات گرامری و نگارشی در این بخش بسیار بالاست.
7-12 Basic ، افراد در نوشتن توانایی بسیار ضعیفی دارند .
0-6 Below Basic، نشان دهنده آن است که فرد هنوز مهارت لازم در سطح Basic  را هم نتوانسته کسب کند.

نحوه نمره‌دهی بخش اسپیکینگ

میزان نمره کسب شده در آزمون تافل سطح متقاضی در نمره کسب شده
25-30 Advanced ، سطح پیشرفته است و به راحتی می‌توانید در دانشگاه‌های انگلیسی زبان مشغول به تحصیل شوید.
20-24 High-Intermediate، توانایی صحبت کردن واضح و بدون مکث است. شما می‌توانید به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کرده و صحبت کنید.
16-19 Low-Intermediate ، تنها در مکالمات عمومی می‌توانید خوب صحبت کنید و با دیگران ارتباط برقرار کنید.
10-15 Basic ، این سطح نشان دهنده توانایی محدود افراد در برقرار یارتباط با دیگران است.
0-9 Below Basic، نشان دهنده آن است که مهارت اسپیکینگ شما هنوز به سطح مورد نظر نرسیده است.

حداقل نمره تافل برای دانشگاه های کانادا

شیوه نمره دهی در آزمون تافل بین 0 تا 120 است. از طرفی باید به این موضوع توجه داشته باشید که برای ورود به دانشگاه‌های کشور کانادا باید از حداقل نمره در این آزمون برخوردار باشید. در غیر اینصورت از ورود به دانشگاه‌های این کشور و ادامه تحصیل در آن‌ها منع خواهید بود. در ادامه حداقل نمره لازم برای ورود به دانشگاه‌های کانادا را بررسی خواهیم کرد:

دانشگاه تورنتو

برای ورود به ای دانشگاه هر دانشجو ملزم است که حداقل نمره 100 را در آزمون تافل کسب کند. نمره بخش رایتینگ دانشجویان در آزمون تافل باید حداقل 22 باشد. اگر در رشته ریاضی تحصیل کرده‌اید تورنتو مقصد مناسبی برای انتخاب بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت به کانادا است.

مک گیل

دانشگاه مک گیل

هر دانشجویی برای ورود به دانشگاه مک گیل باید حداقل نمره 86 را در این آزمون کسب کند تا بتواند برای ادامه تحصیل از طرف این دانشگاه پذیرفته شود. البته علاوه بر این موضوع هر دانشجویی باید در هر بخشی از این آزمون حداقل نمره 20 را کسب کرده باشد.

دانشگاه آلبرتا

برای ورود به دانشگاه آلبرتا و ادامه تحصیل در تمام رشته‌های آن، دانشجویان باید حداقل نمره 90 را در آزمون تافل کسب کنند. علاوه بر آن دانشجویان باید در هر مهارتی حداقل نمره 22 را کسب کنند تا بتوانند از طرف این دانشگاه پذیرفته شوند.

دانشگاه مک مستر

برای اینکه دانشجویان با مدرک تافل بتوانند در این بخش ادامه تحصیل دهند لازم است که حداقل نمره 86 را در آزمون تافل و نمره 20 را در هر مهارتی کسب کنند.

دانشگاه وسترن

برای ورود به دانشگاه وسترن که در استان انتاریو قرار گرفته است، دانشجویان باید حداقل نمره 83 را در آزمون تافل کسب کنند. علاوه بر آن کسب حداقل نمره 20 در هر آزمونی الزامی است.

دانشگاه کلگری

دانشجویان برای ورود به این دانشگاه معتبر که دارای 14 دانشکده، 55 بخش و 85 پژوهشکده است باید حداقل نمره 86 را از آزمون تافل کسب کنند.

دانشگاه

کلام آخر

کانادا جزو هشت کشور برتر جهان از نظر اقتصادی و صنعتی است.همچنین اختصاص بودجه بالا برای سیستم آموزشی باعث شده تا سطح کیفی تحصیلات در این کشور بالا باشد. به همین دلیل کانادا بهترین انتخاب برای دانشجویان بین‌المللی است.
اگرچه کانادا یکی از محبوب‌ترین کشورها برای تحصیل است؛ اما نکات زیادی وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی از آن‌ها آگاه نیستند. اطلاعات زیادی درباره مراحل اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی، زندگی دانشجویی در کانادا، قوانین کانادا و… وجود دارد که هر متقاضی باید از آن‌ها مطلع باشد. تحصیل در کانادا می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد اما در صورت نداشتن اطلاعات کافی، می‌تواند دانشجو را از لحظه ورود به خاک کانادا با چالش‌های مختلفی روبه‌رو کند. در صفحه https://www.canapply.ir/study-in-canada همه چیز را درباره تحصیل در کانادا بررسی کنید.

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1525 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

  • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.