مطالب از سراسر وب

علائم بارداری را از چه زمانی حس می‌کنیم

در حالی که برخی از علائم بارداری خیلی زود شروع می‌شوند، در بیشتر مواقع، شما بلافاصله متوجه چیزی نخواهید شد. هر چیزی که بلافاصله پس از رابطه جنسی اتفاق می‌افتد، مانند لکه‌بینی یا افزایش ترشحات، معمولاً به بارداری مربوط نمی‌شود. به غیر از عقب افتادن قاعدگی، علائم بارداری تقریبا در هفته‌ی پنجم یا ششم بارداری ظاهر می‌شود. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ روی ۴۵۸ زن نشان داد که ۷۲ درصد حاملگی خود را در هفته ششم پس از آخرین دوره قاعدگی خود تشخیص دادند. این تقریباً دو هفته از زمانی است که آخرین قاعدگی خود را از دست داده‌اید (شش هفته از زمانی که پریود شده‌اید). با این حال افرادی هم هستند که قبل از این دوران علائمی را تجربه می‌کنند. اما این علائم چیستند و از چه زمانی ظاهر می‌شوند؟

علائم بارداری

علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر می‌شود؟

علائم اولیه بارداری (مانند حساسیت به بو و حساس شدن سینه‌ها) ممکن است قبل از از دست دادن پریود، به محض چند روز پس از لقاح ظاهر شوند، در حالی که سایر علائم اولیه بارداری (مانند لکه بینی) ممکن است حدود یک هفته پس از لقاح اسپرم با تخمک ظاهر شوند. گفته می‌شود، علائم اولیه بارداری در زمان‌های مختلف در افراد مختلف ظاهر می‌شود. ممکن است تا چند هفته اصلاً علائم اولیه بارداری را متوجه نشوید یا نتوانید آن را تأیید کنید. برخی از این علائم را تا چند هفته پس از بارداری خود تجربه می‌کنند (در صورت وجود). و اگرچه بسیاری از زنان هرگز علائم اولیه‌ی بارداری را احساس نمی‌کنند، اما در بعضی دیگر آنها بسیار واضح‌اند.
اگر قاعدگی خود را از دست داده‌اید و احساس خستگی، تهوع صبحگاهی، لکه بینی و حساس شدن سینه‌ها دارید، ممکن است بخواهید برای خود یک تست بارداری خانگی انجام دهید – و سپس برای تایید آن به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش خون یا سونوگرافی انجام دهد. این علائم به ترتیب رخ دادن به شرح زیراند:

علائم بارداری بعد از ۴۸ ساعت نزدیکی

برخی از علائم بارداری ممکن است فقط چند روز پس از لقاح، حتی قبل از مثبت شدن تست بارداری شروع شوند، که ممکن است شامل موارد زیر باشد: لکه‌بینی یا گرفتگی: طبق انجمن بارداری آمریکا (APA)، لکه‌بینی و گرفتگی ممکن است ۶ تا ۱۲ روز پس از رابطه جنسی رخ دهد. اما به ندرت گزارش شده است که کسی بتواند علائم بارداری را تنها چند روز بعد از لقاح حس کند. کلیه‌ی علائم بارداری زمانی شروع می‌شوند که لقاح موفقیت‌آمیز منجر به تغییرات هورمونی در شما می‌شود که در سریع‌ترین زمان ممکن، یک هفته بعد از بارداری رخ می‌دهد.

علائم ریز بارداری

علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح

اگر لقاح موفق باشد لانه‌گزینی حدود ۶ تا ۷ روز پس از لقاح آغاز می‌شود. این زمانی است که تخمک بارور شده به لایه داخلی رحم می‌چسبد. این حرکت تخمک ممکن است عروق خونیِ دیواره‌ی رحم را بشکند که ممکن است باعث خونریزی خفیف و گرفتگی شود.
خونریزی لانه‌گزینی نشانه‌ی اولیه‌ی بارداری و از علائم بارداری در هفته سوم و چهارم بارداری ست. خونریزی در این شرایط مثل قاعدگی نیست. این خونریزی خفیف است که ممکن است شامل یک نقطه خون یا مقدار کمی ترشح صورتی باشد. لکه بینی ممکن است چند ساعت یا چند روز طول بکشد. (همه این حالت را تجربه نمی‌کنند)
زنان همچنین ممکن است با چسبیدن جنین به دیواره‌ی رحم، گرفتگی خفیفی را احساس کنند. ممکن است این گرفتگی‌ها را در شکم، لگن یا ناحیه‌ی کمر احساس کنند. گرفتگی ممکن است مانند یک احساس کشیدن، گزگز یا سوزن سوزن شدن باشد. برخی از زنان تنها چند گرفتگی جزئی را تجربه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است گهگاه احساس ناراحتی کنند که طی چند روز می‌آید و می‌رود.

علائم بارداری چند روز قبل از پریودی

از دست دادن عادت ماهانه همیشه اولین علامت بارداری نیست. چندین علامت می‌تواند نشان دهنده بارداری قبل از پریود باشد. اگر می‌خواهید باردار شوید، یک یا دو هفته قبل از اینکه عادت ماهانه خود را داشته باشید، به دنبال این علائم باشید:

 • تهوع صبحگاهی: استفراغ قبل از اینکه قاعدگی خود را از دست بدهید، یکی از علائم اولیه بارداری است. چند هفته پس از لقاح، بدن شما استروژن و پروژسترون بیشتری تولید می‌کند که باعث تهوع یا استفراغ می‌شود. انتظار می‌رو این حالت تا پایان سه ماهه اول ادامه داشته باشد.
 • خستگی: یکی از شایع‌ترین علائم اولیه بارداری، خستگی شدید است. ممکن است بخواهید زیاد بخوابید حتی اگر ۷ تا ۹ ساعت از آن گذشته باشد. بدن خون بیشتری برای حمایت از کودک در حال رشد تولید می‌کند که می‌تواند باعث خستگی و افزایش نیاز شما به مواد مغذی شود.
 • تغییرات سینه: در چند هفته اول بارداری، سینه‌های شما ممکن است سنگین، حساس، متورم یا حساس شوند. برخی از زنان این علامت را قبل از قاعدگی تجربه می‌کنند، بنابراین می‌توان آن را با PMS اشتباه گرفت. با این حال در حالت بارداری، نوک سینه نیز تیره‌تر می‌شود.
 • لکه بینی: برخی از زنان لکه بینی را به عنوان نشانه اولیه بارداری تجربه می‌کنند. مقدار کمی خون صورتی روشن یا قهوه ای ممکن است یک هفته یا بیشتر قبل از پریود شدن شما ظاهر شود. همانطور که تخمک بارور شده به دیواره رحم می‌چسبد، می‌تواند باعث تحریک و خونریزی خفیف شود.
 • گرفتگی: یکی دیگر از نشانه‌های بارداری اولیه که می‌تواند با PMS یا عادت ماهانه منظم اشتباه گرفته شود، گرفتگی عضلات و درد در ناحیه‌ی رحم یا شکم است. در دوران بارداری، جریان خون در سراسر بدن افزایش می‌یابد. افزایش جریان خون در رحم می‌تواند باعث گرفتگی عضلات شود. این گرفتگی ها معمولاً خفیف هستند، اما اگر به اندازه ای شدید شوند که بر روال روزانه شما تأثیر بگذارند، باید به پزشک خود مراجعه کنید. این حالت می‌تواند با حس پریودی در اوایل بارداری مشابه باشد.
 • تغییرات در اولویت غذا: بسیاری از زنان باردار چند هفته پس از لقاح، هوس یا بیزاری نسبت به غذا پیدا می‌کنند. ممکن است متوجه شوید که بخواهید چیزهایی بخورید که معمولاً نمی‌خوردید. غذاهای مورد علاقه شما ممکن است ناگهان حالت تهوع ایجاد کنند. یا ممکن است به طور کلی اشتهای خود را از دست بدهید.
 • حساسیت به بو: برای برخی از زنان، بارداری باعث می‌شود که حس بویایی آنها بیش از حد تحریک شود. واکنش‌های اغراق آمیز به بوهای خاص می‌تواند با حالت تهوع صبحگاهی و ترجیح غذایی مرتبط باشد و از دیگر علائم بارداری قبل از پریود هستند.

علائم بارداری در جنسیت‌های مختلف

از کجا بفهمیم بارداری پسر است یا دختر؟ بسیار معتقدند علائم بارداری در جنسیت‌های مختلف متفاوت است اما حقیقت این است که چنین نیست. بسیاری از علائمی که به علائم بارداری پسر نسبت می‌دهند را بسیاری از زنان با جنین دختر نیز تجربه می‌کنند و بالعکس. درست است که سطح تغییرات هورمونی در بارداری جنسیت‌های مختلف متفاوت است و ممکن است نشان‌های متفاوتی ایجاد کند اما اینها حتمی و صد درصدی نیستند و از زنی به زن دیگر متفاوت است.

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1525 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

 • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
 • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
 • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.