مطالب از سراسر وب

تریکودینا (trichodina)

دنیای اطلاعات: تریکودینا یکی از سرده های آغازیان مژک دار است. این جاندار به شکل همسفره ای زندگی کرده یا انگل جانوران دریازی است. ویژگی اصلی تریکودینا ها وجود خارهای اتصال دهنده است. این خارها به تریکودینا اجازه ی اتصال به سطوح مختلف از جمله بافت ماهی ها را می دهد.

تریکودینا

تاکسونومی تریکودینا

تریکودینا به گروه مژکداران peritrichous متعلق است که خود یک گروه پارافیلتیک عضو الیگوهیمنوسفر ها (olygohymenosphore‌a) می باشد. تریکودینا یک آغازی متحرک است و با مژک هایی که دارد می تواند در آب حرکت کند. در سرده تریکودینا ها بیش از ۱۵۰ گونه مختلف جای می گیرد.

مورفولوژی تریکودینا (ساختار تریکودینا)

تریکودینا ها مژک دارانی هستند که اغلب به شکل دیسک مانند یا نیم کروی دیده می شوند. سیتوزوم ( دهان سلولی ) به سمت دور تر از میزبان قرار می گیرد. این سطح از سلول تریکودینا سطح دهانی نامیده می شود. سطح دیگر تریکودینا محکم به میزبان یا هر سطح دیگری متصل می شود. یک ردیف مژک مارپیچی وجود دارد که به سیتوزوم یا همان دهان سلولی منتهی می شود و نیز در لبه ی نیم دایره نیز ردیف هایی از مژک ها وجود دارند. این مژک های حاشیه ای احتمالا مسئول حرکت تریکودینا و همچنین ایجاد نیروی مکش برای اتصال به سطح هستند. در گروه تاکسونومیک تریکودینا ها شکل و آرایش مژک ها و اسکلت سلولی یکی از موارد گروه بندی به شمار می رود. این الگو ها اغلب با میکروسکوپ ها و تحت رنگ آمیزی اختصاصی نقره نیترات انجام می شود. این نوع رنگ آمیزی باعث سیاه دیده شدن سیتوپلاسم شده ولی زوائد اسکلت سلولی سفید رنگ باقی می مانند.

تاریخچه زندگی تریکودینا

تریکودینا دارای چرخه زندگی ساده ای است. این به معنی است که تریکودینا دارای یک میزبان واحد هست و نوع تولید مثلش نیز تناوب نسل یا تولید مثل توده ای نیست. تولید مثل در تریکودینا به شکل غیر جنسی و با تقسیم دوتایی انجام می شود. سلول های تازه ساخته شده اندامک های مورد نیاز خود و ردیف های مژک ها و زواید هایشان را می سازند و بالغ می شوند.
تریکودینا ها به طور معمول روی پوست – آبشش ها و باله های ماهی ها یافت می شوند. البته برخی از گونه ها نیز دستگاه ادراری تناسلی را درگیر می کنند. برخی از بی مهرگان مثل حلزونیان و صدف ها نیز بعضا می توانند میزبانی برای تریکودینا باشند. انتقال تریکودینا ها از یک میزبان به میزبان دیگر نیز با تماس فیزیکی مستقیم بین جاندار آلوده و جاندار سالم اتفاق می افتد. همچنین خود تریکودینا هم بعضی مواقع می توانند فعالانه شنا کرده و میزبان خود را تغییر دهند. سطح پشتی تریکودینا ها (سطح مقابل سطح دهانی) سطحی که وقتی تریکو دینا شنا می کند روبه جلو قرار می گیرد. وقتی تریکودینا روی یک سطح حرکت میکند نیز این سطح سلولی به سمت ماده زمینه ای است.

بیماری زایی تریکودینا (آسیب شناسی)

بیشتر تریکودینا ها هم سفره هستند به این معنی که وجود آن ها بر روی بدن ماهی آسیبی به ماهی وارد نمی کند و آن ها فقط از ماهی به عنوان یک سطح اتصال استفاده می کنند و غذایشان از باکتری ها تامین می شود. ولی برخی از گونه ها می توانند باعث ایجاد بیماری هایی شود. بیشتر ترکودینا های بیماری زا سلول هایی هستند که در مناطق فاقد باکتری بدن مثل بخش های داخلی بدن از جمله دستگاه ادراری تناسلی زندگی می کنند.

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1525 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

  • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.