مطالب از سراسر وب

چرا پکیج بهتر از آبگرمکن است؟

وجود یک سیستم گرمایشی در خانه برای تامین آب گرم و گرمای خانه یک ضرورت است. سیستم های متنوعی برای تامین گرما و گرم کردن آب در خانه مورد استفاده قرار می گیرند.
آبگرمکن، پکیج دیواری، پکیج زمینی و سیستم گرمایش از کف برخی از این ابزار ها هستند. هر کدام از ابزارهای یاد شده دارای مزیت ها و معایب خاص خود هستند که باعث می شود توسط ما انتخاب شوند. در میان سیستم های یاد شده پکیج و آبگرمکن از دیگر موارد پر استفاده تر و پر طرفدار تر هستند و علت این موضوع هم این است که مدت زمان زیادی از شروع به کار آن ها می گذرد و اکنون در میان مردم کاملا جا افتاده هستند.
اگر در حال خرید یا ساخت خانه هستید حتما برایتان سوال خواهد بود که برای خانه تان بین پکیج و آبگرمکن کدام مناسب تر است؟ در مقاله ای که پیش روی شماست قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم اما پیش از آن باید ابتدا با شیوه کار هر کدام از آن ها کاملا آشنا شویم و تفاوت هایشان را ارزیابی کنیم.
آبگرمکن یا پکیج

پکیج چیست؟

پکیج وسیله ای است که حکم یک موتورخانه در ابعاد بسیار کوچک تر را دارد. این وسیله برای رادیاتورها، داکت اسپلیت، فنکویل، گرمایش از کف و مصارف خانگی آب را گرم می کند.
پکیج های جدید صدای کمتری تولید می کنند و توانایی هایشان بهبود بخشیده شده است و کمتر خراب می شوند. از آن جایی که در ساخت پکیج ها استانداردهای اروپایی رعایت می شود استفاده از این وسیله از دیگر سیستم های گرمایشی ریسک پذیری کمتری دارد.
پکیج از دو مدار برای عبور آب استفاده می کند. از یکی از این مدار ها آب سرد وارد می شود، گرم می شود و به سمت رادیاتورها جریان میابد. بعد از این که رادیاتورها گرم شد دوباره این آب سرد شده وارد پکیج می شود و پس از گرم شدن دوباره به سوی رادیاتورها جریان میابد و این روند برای گرم شدن خانه تداوم میابد.
مدار دوم برای مصرف خانگی است و از آن آب گرم برای مصرف خانگی مثل حمام، دستشویی و ظرفشویی خارج می شود. این که پکیج شما چه مقدار توانایی تامین همزمان هر دو مصرف (گرمایشی و خانگی) را داشته باشد به مدل آن بستگی دارد.

انواع پکیج

پکیج ها به دو دسته زمینی و دیواری دسته بندی می شوند. پکیج دیواری کوچک تر است و می توان آن را روی دیوار و داخل کابینت نصب کرد. بعضی از این پکیج ها دو مبدل و بعضی ها تک مبدل هستند.
این پکیج ها نمی توانند به صورت همزمان آبگرم مصرف خانگی و آبگرم سیستم گرمایشی را تامین کنند و اولویت را به آبگرم بهداشتی می دهند. در میان پکیج های مختلف پکیج های ایران رادیاتور سابقه بهتری دارند و خدمات پس از فروش بهتری ارائه می دهند و اگر خراب شوند با وجود مراجع تخصصی مانند کاراباما دردسر کمتری برای تعمیر پکیج ایران رادیاتور خواهید داشت.
پکیج های زمینی مثل پکیج های دیواری عمل می کنند ولی در این پکیج ها یک منبع کویلدار، پمپ آب گرم مصرف خانگی و پمپ گرمایش وجود دارد. این سه گزینه باعث می شود که پکیج زمینی هیچ تفاوتی با موتورخانه های سنتی نداشته باشد و دقیقا کار همان ها را انجام دهد. پکیج های زمینی برای نصب نیاز به فضای بیشتری دارند و از نظر ابعاد از انواع دیواری بزرگتر هستند.
پکیج بهتره یا ابگرمکن؟

آبگرمکن چیست؟

آبگرمکن دستگاهی است که وظیفه گرم کردن آب برای یک واحد خانه یا یک ساختمان را به عهده دارد. این وسیله که سال هاست در خانه های ایرانی از آن استفاده می شود. آبگرم کن ها سوخت های مختلفی دارند. برخی از آبگرمکن ها نفتی، برخی گازی و برخی نیز برقی هستند. در خانه ها بیشتر انواع الکتیریکی و گازی آبگرمکن مورد استفاده قرار می گیرد.
در دسته بندی آبگرمکن ها علاوه بر تقسیم بندی بر اساس سوخت دو نوع دسته بندی دیگر هم وجود دارد. یکی دسته بندی بر اساس مستقیم و غیر مستقیم بودن و دیگری دسته بندی بر اساس زمینی یا دیواری بودن آن است.
البته آبگرمکن هایی برای مصارف صنعتی هم وجود دارند که اصلا در خانه استفاده نمی شوند و توضیح درباره آن ها در این مطلب اهمیت زیادی ندارد.
آبگرمکن های دیواری کوچک تر هستند و فضای کمتری اشغال می کنند و توانایی آن ها نسبت به آبگرمکن های زمینی کمتر است. آبگرمکن های زمینی اگرچه بزرگتر هستند و فضای بیشتری اشغال می کنند اما کارایی بیشتری دارند.

تفاوت های پکیج و آبگرمکن

آبگرمکن ها تنها می توانند آب گرم را جهت مصرف خانگی مثل دوش گرفتن، ظرف شستن و دستشویی تامین کنند و هیچ کارایی گرمایشی برای خانه ندارند. این در حالی است که پکیج ها چه از نوع دیواری باشند چه از نوع زمینی باشند هم آب گرم رادیاتورها و هم آب گرم مصرف خانگی را تامین می کنند.
پکیج ها نسبت به آبگرمکن ها قیمت بالاتری دارند اما دلیل این موضوع همان چیزی است که بالاتر اشاره کردیم. پکیج ها گران تر هستند ولی کارایی بیشتری دارند.
آبگرمکن مصرف انرژی بالایی دارد ولی پکیج مصرف انرژی بسیار کمتری دارد.
پکیج نسبت به آبگرمکن سیستم امن تری دارد و احتمال رخ دادن حوادث با استفاده از پکیج کاهش چشمگیری پیدا می کند.
هر دو سیستم به سرویس به موقع نیاز دارند. سرویس پکیج از سرویس آبگرمکن راحت تر و سریعتر است. پکیج سریعتر از آبگرمکن آب مصرفی را گرم می کند.
پکیج ها را نمی توان در محیط های زیر ۶۰ متر استفاده کرد.
در آبگرمکن های بدون مخزن مشکل سرد شدن ناگهانی آب وجود دارد. این در حالی است که اگرچه پکیج های دیواری هم مخزن ندارند ولی این مشکل هنگام استفاده از آن ها رخ نخواهد داد.
پکیج های دیواری کاملا از برق استفاده می کنند و این موضوع باعث می شود که با قطعی برق از کار بیفتند پس استفاده از آن ها در مناطقی که قطع برق زیاد اتفاق می افتد توصیه نمی شود.
تفاوت پکیج و آبگرمکن

مزایا و معایب آبگرمکن

کار کردن در فشار آب پایین، کار کردن در زمان قطعی برق (مدل های گازی) و اشغال فضای کم توسط مدل های دیواری آبگرمکن از مزایای آن به حساب می آید.
از معایب آبگرمکن هم می توان به لوله کشی های پیچیده، نصب و نگهداری پرهزینه و سخت، گرم شدن کند آب و امکان سرد شدن آب حین استفاده اشاره کرد.

مزایا و معایب پکیج

از مزایای استفاده از پکیج کوچک بودن و عدم اشغال فضا، مستقل بودن هر واحد ساختمانی، ایمنی بالا، نداشتن صدا، تنظیم دمای دلخواه، صرفه جویی در مصرف انرژی و نصب و نگهداری آسان را می توان برشمرد.
کم شدن اکسیژن و رطوبت هوا و در اطراف پکیج، داشتن عمر کوتاه، عدم کارایی مناسب برای واحد های بالای ۳۰۰ متر، تاثیرپذیری منفی از تغییر میزان فشار آب ساختمان، نشتی و سرریز شدن آب، فشار کم آب گرم در صورت استفاده همزمان از شوفاژ نیز عیب های پکیج های دیواری و زمینی هستند.
نکته: برخی از مواردی که به عنوان عیب در بالا برای پکیج ذکر شد را می توان با کمک گرفتن از یک مرکز تخصصی تعمیر پکیج ایران رادیاتور مثل کاراباما آن ها را برطرف کرد.
مثلا نشتی و سرریز شدن آب یک مشکل دائمی نیست و به طور قطعی در همه پکیج ها به وجود نمی آید اما در صورت به وجود آمدن این خرابی ها می توانید با یک تماس ساده با مرکز کاراباما درخواست تکنسین کنید و در کمترین زمان ممکن مشکل خود را حل نمایید.
از آن جایی که پکیج را نمی توان برای تعمیر به جایی خارج از خانه انتقال داد و باید حتما تکنسین وارد خانه و حریم شخصی شما شود بهتر است حتما با مراکز مورد اعتماد تماس بگیرید. تکنسین های کاراباما دارای تاییدیه های لازم از مراجع قضایی در خصوص حریم خصوصی هستند و از این جهت خیالتان راحت خواهد بود.

نظر نهایی

اگر منطقی نگاه کنیم، استفاده از پکیج از آبگرمکن به صرفه تر است به دلیل این که هم مصرف انرژی کمتری دارد و همزمان آب گرم مورد نیاز برای سیستم گرمایشی و مصرف خانگی را تامین می کند.
این در حالی است که آبگرمکن اصلا برای سیستم های گرمایشی کاربردی ندارد. اگر یک خانه دارید که متراژ آن بین ۶۰ تا ۳۰۰ متر است و قطعی برق در منطقه شما زیاد اتفاق نمی افتد حتما بهتر است به جای آبگرمکن پکیج خریداری کنید و در صورتی که موارد ذکر شده درباره شما صادق نیست بهتر است از آبگرمکن استفاده نمایید.

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1525 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

  • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.