مطالب از سراسر وب

استاندارد ISO 3834 به زبانی ساده

دنیای اطلاعات: استاندارد Welding Quality Assurance (ISO 3834) الزامات کیفیتی جوشکاری ذوبی مواد فلزی را در شش بخش شامل می شود. این استاندارد اخیرا توسط شورای عالی استاندارد بعنوان استاندارد اجباری بمنظور جوشکاری های مورد استفاده در کارگاه های ساخت و نصب مورد تصویب قرار گرفت. استاندارد ایزو ۳۸۳۴ که توسط سازمان ملی استاندارد ایران نیز در ۶ مجلد ترجمه و منتشر شده است در سه سطح الزامات کیفیت جوشکاری را بیان می نماید. این سه سطح شامل ۲-۳۸۳۴، ۳-۳۸۳۴ و ۴-۳۸۳۴ می باشد که سخت گیرانه ترین این الزامات استاندارد ۲-۳۸۳۴ است و به ترتیب الزامات آن در استانداردهای ۳-۳۸۳۴ و ۴-۳۸۳۴ ساده تر می شود. اگر شرکتی بتواند بر اساس استاندارد ۲-۳۸۳۴ مورد ارزیابی انطباق قرار گیرد و در نهایت موفق به دریافت گواهینامه این استاندارد شود مطمئنا استانداردهای دیگر ۳-۳۸۳۴ و ۴-۳۸۳۴ را نیز خواهد داشت.
ایزو 3834

چه شرکت هایی به استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834) نیاز دارند؟

استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834) بیانگر الزامات کیفی جوشکاری ذوبی مواد فلزی بوده و به منظور فراهم آوردن راهنمایی برای صنایعی که درگیر فعالیت های جوشکاری هستند، طراحی و تدوین شده است. بنابراین بطور طبیعی شرکت هایی که بخشی از فعالیت های تولید محصول آن ها توسط جوشکاری انجام شده و تمایل به بهبود فعالیت ها و یا توسعه بازار خود دارند، به این استاندارد نیاز خواهند داشت.

آیا این سازمان می تواند نیازمندی های استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834) را برآورده نماید؟

همانطوری که گفته شد، استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834) تدوین شده تا راهنمایی برای تمامی صنایعی باشد که جوشکاری بخشی از فعالیت های مربوط به تولید محصول آنها است. بنابراین الزامات این استاندارد به گونه طراحی شده تا امکان پیاده سازی آنها برای تمامی صنایع وجود داشته باشد. شرکت هایی که درگیر فعالیت های جوشکاری هستند، به طور خودکار بسیاری از الزامات استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834) را رعایت می نمایند و البته شاید در برخی از موارد نیز نیازمند اصلاحاتی جهت انطباق با الزامات باشند.

آیا برای هماهنگ کننده فعالیت های جوشکاری صلاحیت، دوره آموزشی یا مدرک خاصی مورد نیاز است؟

هماهنگ کننده فعالیت های جوشکاری یکی از نقش های مهم حین و پس از پیاده سازی الزامات استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834) در سازمان است. این الزام از مزایای استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834) بوده، از نقاط قوت آن به حساب آمده و به نوعی ضامن اثربخشی این استاندارد می باشد. هرچند سطح مقدماتی استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834)، الزام به وجود هماهنگ کننده فعالیت جوشکاری ننموده است اما به دلایل فوق وجود این شخص با صلاحیت هایی متناسب با فعالیت های جوشکاری در جریان می تواند در بهبود مستمر کیفیت محصول موثر باشد.
هرچند ارتقای صلاحیت های هماهنگ کننده فعالیت های جوشکاری، تاثیری مستقیم در توانایی ایشان جهت انجام وظایف و مسئولیت های محوله دارد، اما صلاحیت های مرسوم جوشکاری و بازرسی – مطابق تعاریف مندرج در بخش اول استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834) – برای این منظور کفایت می نماید.

مزایای انطباق با الزامات و اخذ گواهینامه استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834) چیست؟

بسیاری از مشتریان بزرگ و نیز استانداردها و نظامنامه های معتبر الزام نموده اند که شرکت های سازنده برخی از انواع تجهیزات می بایست از نظامی متناسب جهت تضمین کیفیت محصول برخوردار باشند. پیاده سازی الزامات و اخذ گواهینامه استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834) یکی از اقتصادی ترین روش ها جهت برآورده نمودن چنین الزامی است.

چگونه این سازمان می توان برای اخذ استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834) اقدام نماید؟

به طور معمول آغاز فرایند اخذ استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834) از طریق برقراری ارتباط با شرکت ها و موسساتی که دارای گواهینامه های معتبر ملی و بین المللی مربوطه بوده و مجاز به ممیزی و صدور گواهینامه در این عرصه هستند، صورت می گیرد.

مراحل اخذ استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834) کدامند؟

– برقراری ارتباط با موسسات معتبر مجاز به ممیزی و صدور گواهینامه استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834)
– اطلاع از روال جاری آن موسسات در خصوص نحوه انجام کار
– اطلاع از فهرست های کنترلی (Checklist) و سایر مستندات مرتبط آن موسسات
– پیاده سازی الزامات استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834) در شرکت سازنده
– آماده سازی سوابق و شواهد مورد نیاز مطابق رویه های جاری شده
– ارائه درخواست ممیزی و انجام فعالیت های مربوطه
– انجام ممیزی و اطلاع از موارد عدم انطباق
– در صورت عدم وجود مغایرت
– دریافت گواهینامه استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834)
– در صورت وجود مغایرت
– برطرف نمودن موارد عدم انطباق استخراج شده
– ارائه درخواست و انجام ممیزی مجدد
– دریافت گواهینامه استاندارد ایزو ۳۸۳۴ (ISO 3834)

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1525 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

  • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.