مطالب از سراسر وب

راههای خلاصی از بوی بد دهان

دنیای اطلاعات: شما می توانید با دلایل بسیاری بوی بد دهانتان را توجیه کنید، اما اگر از آن خسته شده اید از روش فوری رفع بوی بد دهان و می خواهید برای همیشه از بوی بد دهانتان خلاص شوید، می توانید راهکارهای پیشنهادی زیر را بکار ببرید.

چگونه از بوی بد دهان خلاص شویم؟

مراحل

۱- برای سلامت دهان و داشتن نفسی پاک، دهانتان را بطور مرتب کاملا تمیز کنید؛ همچنین فاصله بین زبان و دندانها را مسواک کنید. دو عامل اصلی بوی بد دهان باکتری ها و خرده غذاهای فاسد شده در دهان می باشند. صدها گوشه و شکاف در دهان وجود دارد که این عوامل می توانند در آن مستقر شوند. بنابر این مسواک زدن کافی نیست.
زبان خود را تمیز کنید. متاسفانه، زبان به مانند یک فرش کرک دار می باشد که مواد بد بو می توانند در آن پنهان شوند. زبان خود را کمی بمکید و همیشه نوشیدنی را در دهانتان بخوبی بچرخانید تا خرده غذاها در گوشه های دهان باقی نمانند.هنگام مسواک کردن دندانهایتان (که باید حداقل دو بار در روز باشد):

بوسیله مسواکتان، لبه یک قاشق، یا یک پاک کننده زبان روی زبان خود را تمیز کنید.

شما لازم است زبانتان را به همراه بخش انتهایی آن که به لوزه ها نزدیک است، کاملا تمیز کنید. اما اگر شما دچار حالت تهوع می شوید، راهکارهای چگونه از حالت تهوع جلوگیری کنیم را بخوانید.

استفاده از نخ دندان. استفاده از آن را به صورت یک عادت روزمره مانند مسواک زدن انجام دهید. در روزهای ابتدایی استفاده از نخ دندان، در اثر از بین رفتن پلاکهای میکروبی بین لثه و دندان ممکن است لثه دچار خونریزی شود.

استفاده از دهان شویه. دهان شویه دهان را مرطوب نگه داشته و از بوی بد دهان جلوگیری می کند.

۲- دهان خود را مرطوب نگه دارید. خشکی دهان باعث بوی بد دهان می شود. به همین دلیل در آغاز صبح بوی بد دهان احساس می شود؛ چون هنگام خواب بزاق کمتری در دهان تولید می شود. بزاق دهان ضد بوی بد دهان است چون نه تنها باکتریها و خرده غذا ها را از دهان شسته و دور می کند،بلکه دارای آنزیم وخاصیت ضد عفونی کننده می باشد که باکتریها را از بین می برد.
جویدن آدامس باعث تولید بزاق بیشتری در دهان می شود. (علاوه بر اثر از بین برنده بوی بد دهان). خوشبو کنندهای دهان باعث تولید بزاق نمی شوند.
آب بنوشید. هنگام نوشیدن آب، آن را در دهان خود کاملا بچرخانید. آب لزوما باعث تولید بزاق در دهان نمی شود، اما دهان شما را شستشو می دهد. بنابر این سعی کنید در روز آب بیشتری بنوشید.
خشکی دهان می تواند توسط برخی از داروها و شرایط پزشکی خاصی ایجاد شود. از دکتر خود درباره تغییر داروها، یا بیماری زمینه سوال کنید.

۳- آدامس خود را با دقت انتخاب کنید. همانطور که در مرحله قبل ذکر شد، همه آدامس ها به رفع بوی بد دهان کمک خواهند کرد چون عمل جویدن باعث تولید بزاق بیشتری در دهان خواهد شد. بعضی از آدامس ها، به هر حال، نسبت به بقیه تاثیر بیشتری در از بین بردن بوی بد دهان دارند:
به نظر می رسد طعم دهنده دارچین در کاهش باکتری های دهان موثر می باشد.

آدامس های شیرین شده با قند زایلیتول را انتخاب کنید. زیرا قند و شیرینی برای دهان تان خوب نیستند. زایلیتول یک جایگزین خوبی برای قند است که در واقع از تکثیر باکتری ها در دهان جلوگیری می کند.

۴- موز بخورید. شما احتمالا در حال حاضر از خوردن غذاهایی با مواد بودار مثل سیر، پیاز ،پنیر، و قهوه اجتناب می کنید (یا حداقل بعد از خوردن آنها مسواک می زنید). اما آیا می دانستید که اگر شما در یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات هستید، شما ممکن است نفس کتون یا همان نفس شیرین داشته باشید؟ در واقع، هنگامی که بدن شما چربی ها را بجای کربوهیدرات برای تولید انرژی می شکند، این عمل باعث تولید کتون شده، که مقداری از آن در دهانتان منتشر می شود. متاسفانه، کتون باعث بوی بد دهان می شود. بنابراین اگر شما در یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات سخت یا هر رژیم غذایی که بدن شما را مجبور به سوزاندن چربی به جای کربوهیدرات می کند هستید، خوردن تنقلات غنی شده از کربوهیدرات سالم مانند سیب یا موز را در نظر بگیرید.
علاوه بر این، میوه هایی با محتویات ویتامین c با مبارزه با باکتری های مضر، به رفع بوی بد دهان کمک می کنند.

بوی بد دهان برای کسانی که روزه می گیرند و دارای بی اشتهای هستند نیز اتفاق می افتد. اگر شما دارای بی اشتهایی هستید، بوی بد دهان می تواند یکی از دلایل بی اشتهایی شما می باشد.

۵- با دکتر مشورت کنید. اگر شما مراحل فوق را دنبال می کنید و همچنان بوی بد دهانتان ادامه دارد، شما ممکن است یک مسئله پزشکی داشته باشید که به درمان نیاز داشته باشد. در اینجا برخی از بیماریها که علت بوی بد دهان می باشند عنوان می شود:
سنگ لوزه. اینها توده هایی از غذاهای که آهکی شده، مخاط ها و باکتری هایی هستند که به صورت لکه های سفید بر روی لوزه های شما ظاهر می شوند. اگر رویت شوند، ممکن است با عفونت گلو اشتباه گرفته شود، اگرچه، گاهی اوقات آنها با چشم غیر مسلح قابل رویت نیستند. شما ممکن است متوجه طعم فلزی در دهانتان یا احساس درد در هنگام بلع غذا شوید.

کتواسیدوز دیابتی. اگر شما دیابت دارید، این ممکن است باعث شود که بدنتان چربی را بجای گلوکز بسوزاند، و در نتیجه نفس کتون ایجاد شود که مربوط به مرحله قبل می باشد. این یک بیماری جدی است که در اسرع وقت به درمان نیاز دارد.

تریمتی لامینوریا. اگر بدن شما نتواند ماده شیمیایی بنام تریمتولامین را تجزیه کند، این ماده در بزاق شما منتشر می شود و باعث بوی بد دهان می شود. این ماده همچنین در عرق بدنتان منتشر شده، بنابراین بوی مداوم بد بدن ممکن است از علائم آن باشد.

نکات

دهان شویه یک راه حل موقت برای از بین بردن بوی بد دهان باشد. دهان شویه بوی بد دهان را پنهان می کند.

صبح و بعد از ظهر بعد از مسواک زدن، آب نمک غرغره کنید.

با استفاده از آدامس و طعم دهنده ها بوی بد دهان را به مدت طولانی از بین ببرید.

همیشه یک بسته نخ دندان همراه خود داشته باشید.

استفاده از نخ دندان اغلب بعد از مسواک زدن و استفاده از دهان شویه در رفع بوی بد دهان کمک کننده می باشد (همیشه ابتدا برچسب روی آن را بخوانید).

خوردن سیب می تواند خرده غذاهای روی دندانها را برطرف کند.

دهان شویه حداقل _ یکبار در روز. مسواک زدن حداقل _ دوبار در روز. استفاده از نخ دندان حداقل دوبار در روز. نوشیدن آب ۶ تا ۸ مرتبه در روز.

قبل از بیرون رفتن از خانه در اسرع وقت مسواک بزنید.

از اسپری خوشبو کننده دهان قبل از ملاقات هایتان استفاده کنید. مگر اینکه شما بخواهید دیگران متوجه بوی سیر دهانتان شوند.

سعی کنید بعد از هر وعده غذا مسواک بزنید.

میزان اهمیت استفاده از نخ دندان در مقایسه با مسواک زدن به یک میزان است. اگر شما در موقعیتی هستید که به مسواک دسترسی ندارید، سعی کنید از نخ دندان استفاده کنید.

بعد از مصرف سیر یا مواد غذایی غنی از پیاز آدامس بجوید.

هنگامی که شما روی زبانتان را با مسواک تمیز می کنید، اگر احساس حالت تهوع می کنید، می توانید مقداری ژل بی حس کننده در انتهای زبان قرار دهید تا حالت تهوع بر طرف شود.

دهانتان را با آب لیمو شسته و سپس دهان خود را با آب بشویید.

سرکه به رفع بوی بد دهان کمک می کند. قبل از مسواک زدن دهان خود را با یک قاشق چای خوری سرکه شسته و سپس با آب بشویید.

عامل اصلی بوی بد دهانتان را بررسی کنید.

سعی کنید بزاق را روی زبانتان حفظ کنید

سیگار کشیدن می تواند باعث بوی بد دهان شود. سعی کنید این عادت را بر طرف کنید.

از سیگار کشیدن یا تنفس بوی سیگار اجتناب کنید.

سعی کنید از طریق دهان نفس بکشید.

هنگامی که شما در زمان معینی از روز در هوای آلوده گاز و دود نفس می کشید، بر روی تنفستان تمرکز کنید،این عمل می تواند به تصفیه هوا در ریه هایتان کمک کند.

میوه های خوشبو کننده همچنین مفید می باشند.

هشدارها

دندانهایتان را سالم نگهداری کنید. بمنظور سالم نگه داشتن دندانهایتان، ترجیحا، هر ۶ ماه (اگر هزینه آن خیلی بالاست، حداقل یک بار در سال) برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. معاینه دندان از رسوب توده های میکروبی یا جرمها (بشکل پلاکهای دندانی سخت) و مواد معدنی موجود در بزاق دهانتان و سخت شدن آن پلاکها جلوگیری می کند.

تشکیل رسوبات میکروبی گفته شده در قسمت بین دندان و لثه، در طول سالها، باعث آبسه های چرکی و شل شدن هر چه بیشتر دندانها می شود.

اگر شما حیوان خانگی دارید و از آدامس های با قند زایلیتول استفاده می کنید مراقب باشید، چون این نوع آدامس ها برای حیوانات خانگی همچون سگ ها سمی هستند.

توجه: هنگامی که از محصولات اسیدی مانند سرکه یا آب لیمو استفاده می کنید، بعنوان یک اصل کلی حتما دهانتان را با آب بشویید (همچنین شستشوی دهان بعد از نوشیدنی های شیرین). چراکه این محصولات اسیدی در صورت باقی ماندن در دهان می توانند، طی زمان، باعث پوسیدگی دندانهایتان شوند.

گاهی اوقات بوی بد دهان در اثر بعضی از بیماریها ایجاد می شود. بنابراین اگر بوی بد دهانتان همچنان ادامه دارد، یا نگران هستید به پزشک مراجعه کنید.

پاکت های عمیق. بیماری لثه که در اثر استفاده نکردن مرتب نخ دندان بروز می کند، باعث ایجاد پاکت هایی بین دندان و لثه می شود که مکانی برای تجمع جرم ها و خرده های غذایی است، این پاکت ها علت بوی بد دهان می باشند و همچنین ممکن است منجر به آبسه دندانی شوند.

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1415 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

  • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.