مطالب از سراسر وب

روشهای نفوذ و تاثیرگذاری بر دیگران

دنیای اطلاعات: اکثر افراد آرزو می کنند که بتوانند بر دیگران نفوذ و اثرگذاری زیادی داشته باشد. گاهی با همین قابلیت می‌توانیم دیگران را به انجام خواسته‌های خود سوق بدهیم. برخی افراد گویی ذاتا دارای توانایی اثرگذاری بر دیگرانند. اما در واقع عادت‌هایی دارند که هر کسی با انجام آن‌ها می‌تواند این قابلیت را کسب کند.

روشهای نفوذ و تاثیرگذاری بر دیگران

اثرگذاری به ندرت به دنبال عنوان و مقام افراد ایجاد می‌شود، بلکه حاصل درک انسان‌ها و خواسته‌ها و نیازهایشان است. با این هفت روش می‌توانیم اثرگذاری خود را بر دیگران افزایش بدهیم:

۱- پرورش مهارت گوش کردن

وقتی کسی با شما صحبت می‌کند، چه با او موافق باشید و چه مخالف، در ذهن داشته باشید که او نیاز دارد شنیده شود، پس باید واقعا به صحبت‌هایش گوش دهیم. بیش‌تر افراد در مدتی که طرف مقابلشان مشغول حرف زدن است، به قدری درگیر سر هم کردن جوابی برای رد صحبت‌های وی هستند که نمی‌توانند با تمام وجود به او گوش کنند.
یکی از راه‌های افزایش مهارت گوش کردن این است که صحبت‌های طرف مقابل را با واژگان خودتان برایش تکرار کنید. لازمه خوب گوش کردن این است که بر وسوسه از پیش فکر کردن درمورد صحبت‌های خودمان غلبه کنیم و بر صحبت‌های طرف مقابل تمرکز کنیم.

۲- سرنخ‌های غیرکلامی را دنبال کنید

وقتی دو نفر ارتباط تنگاتنگی در مکالمه با هم برقرار می‌کنند، اغلب از سرنخ‌های غیرکلامی یکدیگر، مانند لبخند زدن، حرکت بدن به سمت طرف مقابل و تماس چشمی، الگوبرداری می‌کنند. در واقع با این کار، فردی که با او مشغول صحبت هستیم نسبت به افکار و اثرگذاری ما خلع سلاح می‌شود.

۳- از دستاوردهای دیگران تقدیر کنید

هر کسی دوست دارد از وی به خاطر موفقیت‌هایش و کارهای خوبی که انجام داده قدردانی شود. تصدیق دستاوردهایمان به ما این اطمینان خاطر را می‌دهد که از ما با ذهنیت مثبتی یاد می‌شود. البته صداقت در این کار نیز مهم است. اگر تقدیر ساختگی به نظر آید، به رابطه دو طرف صدمه می‌زند و اعتماد به فرد تقدیرکننده را خدشه‌دار می‌کند.

۴- راهنمایی بخواهید

راهنمایی یا کمک خواستن از دیگران نشان می‌دهد که برای دانش آن‌ها ارزش قائلید. هر کسی دانش و مهارتی دارد که به آن افتخار می‌کند و درخواست از دیگران برای در اختیار قرار دادن این دانش و مهارت نه تنها اعتماد به نفس آن‌ها را بالا می‌برد، بلکه جایگاه ما را هم در نظر آن‌ها بهبود می‌بخشد.

۵- دیگران را با نام صدا کنید و اطلاعات شخصیشان را به خاطر بسپارید.

به خاطر سپردن نام دیگران و استفاده از آن هنگام سلام و احوالپرسی شرط اول اثرگذاری بر دیگران است. وقتی کسی نام ما را به خاطر می‌آورد، این یعنی آن قدر برای آن فرد اهمیت داشته‌ایم که زحمت به خاطر سپردن ناممان را به خودش داده است. هر قدر اطلاعات بیشتری درمورد دیگران به خاطر بسپاریم، اثرگذاریمان بر آن‌ها بیشتر می‌شود.

۶- به دیگران نشان دهید که به آن‌ها ایمان دارید

تقریبا تمام افرادی که به موفقیت رسیده‌اند می‌توانند یک نفر را نام ببرند که آن‌ها را به چالش کشیده تا از شرایط آن زمان خود فراتر بروند و قابلیت‌های خود را شکوفا کنند. این افراد هرگز شخصی یا اشخاصی را که از آن‌ها انتظار بیشتری داشته و آن‌ها را به آن سوی حد و مرزهایشان هل داده‌ فراموش نمی‌کنند. طبیعی است وقتی کسی از ما انتظار بالایی دارد احساس خوبی به ما دست می‌دهد

۷- نقاط مشترک پیدا کنید

در ارتباط با هر کسی، فارغ از تفاوت‌هایمان، اگر دقت کنیم می‌توانیم نقطه مشترکی با وی پیدا کنیم. با این کار می‌توانیم رابطه مستحکم‌تری با افرادی که دوست داریم بر آن‌ها اثرگذار باشیم ایجاد کنیم. مثلا وقتی با کسی جلسه داریم، می‌توانیم پیش از جلسه جدیدترین اطلاعات را در زمینه‌ای که هر دو به آن علاقه داریم کسب کنیم تا گفتگویمان را با احساس مثبتی آغاز کنیم و در مسیر درست به جریان بیندازیم.

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1525 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

  • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.