مطالب از سراسر وب

حسن عباسی (استراتژیست‌)

دنیای اطلاعات: حسن عباسی متولد ۸ تیر ۱۳۴۵ هجری شمسی در شهر ازنا (یک از شهر های استان لرستان) دیده به جهان گشود، وی کارشناس مسائل راهبردی ،نظریه پرداز، مفسر و سخنران سیاسی اهل ایران، عضو رسمی سپاه پاسداران،استراتژیکیست و کارشناس مسائل استراتژیک و مخالف اصلاح‌طلبی در ایران است. شهرت وی به دلیل سخنرانی های جنجالی در حوزه‌های مختلف از جمله فلسفه، سینما، اقتصاد، تاریخ و سیاست است.

حسن عباسی

دکتر حسن عباسیتولد: ۸ تیر ۱۳۴۵
محل تولد: ازنا – لرستان
دین: اسلام
مذهب: شیعه ۱۲ امامی

تحصیلات

لیسانس در علوم سیاسی
فوق لیسانس در روابط بین المللی
PHD در امنیت ملی با گرایش دکترین و خط مشی علوم استراتژیک
برد تخصصی از انگلیس
تحصیلات میان رشته ای اقتصاد
جامعه شناسی
علوم نظامی(دریایی، زمینی، عملیات ویژه، انتظامی)
مدیریت(عمومی، دولتی، استراتژیک)
فلسفه اسلامی، فلسفه غرب
سخنرانی های جنجالی

سخنرانی سوم خرداد ۱۳۸۳

شاید اولین سخنرانی جنجال برانگیز حسن عباسی را بتوان این سخنرانی او برگزید. وی در این سخنرانی که با عنوان “دکترین عاشورایی حزب الله “برگزار شد به تبیین دکترین‌های دفاعی نامتقارن و آشکار سازی سیاست دولت محمد خاتمی در قبال حمله ارتش آمریکا و ناتو به افغانستان و عراق و همچنین تهدید دولت ایلات متحده آمریکا به ایجاد نیروی چریکی علیه این کشور پرداخت. وی در ادامه این سخنرانی در جواب دیک چنی و ریچارد ارت و مایکل لدین که در اندیشکده امریکن اینترپرایز گفته بودند: ریشه ملت ایران را خواهیم خشکاند. گفت:
به عنوان رئیس یک مرکز مطالعات استراتژیک، رقیب انستیتو کاتو، انستیتو هودسون و بنگاه رند و همچنین آمریکن اینترپرایز انستیتو که روی خشکاندن ریشه ایران دارید کار می‌کنید با خدا عهد می‌بندم و با خون شهدا و با این ملت که برای خشکاندن ریشه نژاد آنگلوساکسون قطعا استراتژیها و دکترینهای آنچنانی به حول و قوه الهی تهیه کنم و روی سایت‌های اینترنتی بگذارم. آقای جرج دبلیو بوش و آقای تونی بلر که اعلام کردید میوه جنگ عراق را در ایران خواهیم چید؛ رئیس جمهوری اسلامی ایران نبود که آر پی جی علیه تانکهای شما در جنگ می‌زد، این آقای خاتمی و آقای حسن روحانی و آقای کمال خرازی نبودند که در خلیج فارس جلوی ناوهای شما می‌ایستادند. من ناوهای شما را فیلمبرداری می‌کردم. زمانی که کیتی هاوک اینجا بود، زمانی که ویسکانسین، ناو نیوجرسی و ناو میسوری اینجا بود من فیلمبرداری می‌کردم نه آقای خاتمی! مینهای بریجتون را من انداختم نه آقای خاتمی! حزب الله لبنان را من تربیت کردم نه آقای خاتمی.
وی همچنین در این سخنرانی اعلام می‌دارد که گفتگوی تمدن‌ها اساساً در منطق آمریکایی‌ها معنا ندارد.

سخنرانی شهر مشهد ۱۳۸۳ با عنوان پاسخگویی مسئولین

این سخنرانی وی نیز که تقریبا همه مسئولین وقت جمهوری اسلامی را از گزند انتقادهای خود در امان نمی‌گذاشت جنجال آفرینی بسیاری کرد. وی در این سخنرانی خود ابتدا با طرح مبحث پاسخگویی در حضور مردم و در محضر خدا به سمت روند حکومت داری دولت وقت می‌رود و آن را به انتقاد می‌گیرد. در این سخنرانی از قاچاق دختران به امارات ،انفجار قطار در نیشابور، روند زندگی هاشمی رفسنجانی و فرزندانش، گفتگوی تمدن‌های خاتمی، روند برخورد سرلشکر صفوی فرمانده وقت سپاه با امارات، روند برخورد آیت الله شاهرودی، رئیس وقت قوه قضاییه با مجرمین و متهمین اقتصادی، مدیریت محمدباقر قالیباف در نیروی انتظامی و… انتقاد می‌شود.وی در این سخنرانی خطاب به یونسی وزیر وقت اطلاعات می‌گوید: …. کدام پاسخگویی؟ به جایی رسیده وضعیت حکومت اسلامی ما که دختران شیعه را می‌برند در کشور امارات و به حراج می‌گذارند. اونجایی که علی فریاد می‌زند اگر مرد مسلمان از غصه بمیرد رواست. این وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی که از غصه نمی‌میرد، انسان نیست… فکر کن دختر خودته آقای یونسی که دارند توی امارات می‌فروشند، آقای خاتمی فکر کن دختر جوان خودت را دارند می‌فروشند، چطور میتونی سر راحت زمین بذاری شب ها؟…
وی به اکبر هاشمی نیز می‌گوید:
رئیس مجمع تشخیص مصلحتی که تمام فامیلش کارتل‌های اقتصادی کشور را در دست دارند این فرد نمی‌تواند دم از عدالت بزند… آقای هاشمی امروز شما هر چیزی بگویی بچه‌ها می‌خندند چون عمل خودت و فامیلت را جور دیگری می‌بینند. رهبر این مملکت روی صندلی ارزان قیمت ۱۰ هزار تومانی می‌نشینند جناب عالی روی مبل ۱۰ میلیون تومانی می‌نشینی… پسران رهبر این مملکت با اتوبوس می‌روند درس می‌خوانند و برمی گردند پسران جناب عالی کارتل‌های بزرگ اقتصادی کشور را در اختیار دارند… خب این مسخره بازی ما بنشینیم اینجا و از عدالت صحبت کنیم و اینها گوش به حرف رهبر این مملکت ندهند و گوش به حرف قرآن ندهند.
عباسی در سخنرانی با عنوان «پاسخگویی مسئولین» در مشهد چنان جنجالی به پا کرد که به گفته علیرضا فرقانی علی اکبر هاشمی رفسنجانی در نامه بدون سلام و والسلام خود به رهبر ایران از آن گلایه می‌کند و می‌نویسد:
…. در سالهای اول بعد از پیروزی انقلاب و نیز تهمت‌زدن‌ها در انتخابات ۸۴ و انتخابات مجلس ششم ولجن‌پراکنی‌های باند پالیزدار که در دادگاه محکوم شده را به نمایش گذاشت و از آنجا که بخشی از این اظهارات قبلاً در رسانه‌های دولتی و آتش تهیه آن در سخنرانی مشهد مقدس مطرح شده…
لازم است ذکر شود عده‌ای نیز بر این باورند که منظور هاشمی از سخنرانی آتشین مشهد شاید سخنرانی احمدی‌نژاد در مشهد بوده است. اما از آنجا که هاشمی از انتخابات مجلس ششم سخن می‌گوید و از انتخابات ۸۴ چون قرابت بیشتری با زمان سخنرانی دارد و نیز اینکه هاشمی اقدام به بازخوانی خاطرات خود کرده احتمال بیشتری برای حرف علیرضا فرقانی می‌توان در نظر گرفت.

بازداشت

وی در ۱۶ خرداد ۱۳۸۸ در پی سخنرانی در دانشکده فنی دانشگاه تهران با عنوان «۲۰ سال خامنه‌ایسم و جمهوری دهم» و مصاحبه با روزنامه وطن امروز در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۸۸ با عنوان «چرا می‌خواهند احمدی نژاد نباشد؟» و سخنرانی در تالار سید الشهدا تهران با عنوان «مهندسی افکار عمومی» بنا به شکایت دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی بازداشت شد که البته بعد از جریان اعتراضات ۱۳۸۸، در دادگاه رفع اتهام و تبرئه شد.
وی همچنین مدعی شده که حسن روحانی و برخی دیگر از مسئولین جمهوری اسلامی از وی شکایت کرده‌اند و هنوز (تا سال ۹۴) با قید وثیقه آزاد است. او در بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۴ در دانشگاه امیرکبیر اعلام کرد:
اوین رفتم و الان با قید وثیقه ازادم و افتخار می‌کنم. باور کنید توی این مملکت هنوز به قید وثیقه آزادم
وی در سخنرانی «من ریویزیونیستم پس هستم» نیز اعلام کرد در سالا ۸۳ بخاطر تهدید آمریکا با شکایت حسن روحانی به دادگاه احضار شده است. وی می‌گوید: آقای روحانی مگه من با شما مشکل شخصی دارم؟ …. نمیتونید جواب بدید می‌رید شکایت می‌کنید؟… اونیکه که تو دانشگاه امیرکبیر گفتم فقط یکیش بود به تمام دستگاه‌های رسانه‌ای گفتم میرم که برم زندان شما ۹۹ درصد دیگشو منتشر کنید…ده سال پیش منو به خاطر تهدید آمریکا فرستادید زندان چی دستتون رو گرفت ؟رفتید پشت فتنه گرا واستادید.
روحانی نیز که سابقه شکایت از عباسی را در پرونده سال۸۸ خود بطور واضح داشت تکذیب نکرد.

کتب، کنفرانس و مقالات

بیش از ۱۴۰کنفرانس علمی(داخل و خارج کشور)
۳۱ جلد تالیف (در حوزه علوم استراتژیک)
تئوکراسی(خداسالاری) در عملدکترین امنیت بین المللی جهان اسلام
ابر دکترین جمهوری اسلامی
استراتژی دریا- اقیانوسی نظام امنیت رسته جمعی دریا
پایه- اقیانوس هند و امنیت پیرامون سه قاره (افریقا، آسیا و اقیانوسیه)
هیدروپلیتیک و هیدرواستراتژی خلیج فارس هیدروپلیتیک، هیدرواکونومی و هیدرواستراتژی دریای خزر
آینده جهان اسلام و غرب (بررسی تطبیقی آینده شناسی همکاری و تقابل اسلام و غرب)
تحلیل سیستم های حکومتی (الیگارشی، دموکراسی، تئوکراسی)
دموکراسی در عمل: پورنوکراسی، رشیوکراسی؟!

فعالیت ها

او در نطق‌های خود به بسط نوعی تئوری دفاعی با نام «دفاع نامتقارن» مشهور است که بر مبنای شهادت‌طلبی در مسیر رضایت الله است.
مهمترین دوره‌های مطالعاتی که به تدریس وی در حوزه طرح ریزی استراتژیک، و دکترینال برگزار شده‌است عبارتند از:
غرب‌شناسی فلسفی، فرهنگی و استراتژیک در طی سال‌های ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱
کلاس‌های دکترینال جامع طی سالهای ۸۱ تا ۸۳
کلبه کرامت از سال ۸۵ تا کنون.

دیدگاه ها

عباسی مخالف «گفتگوی تمدن‌ها» و «جامعه مدنی»،‌از نوعی که اصلاح طلبان تعریف کردنده‌اند و نوعی وادادگی فرهنگی و اجتماعی را در آن الزام می‌کنند، است، و تنها راه مقابله با غرب را مقاومت فرهنگی و ایستادگی می‌داند. رسانه‌های آمریکا نیز متقابلا سخنان عباسی را دلیل محکمی بر تایید و ادامه سیاست‌های جرج بوش و نیاز مقابله و دفع خطر ایران دانسته‌اند.

منابع

– ویکی پدیا
– ام سی دات آی آر
– آپارات

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1525 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

  • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.