مطالب از سراسر وب

آشنایی مختصر با ۱۰ نژاد از باهوش‌ترین سگ‌ها

دنیای اطلاعات: آیا سگ شما یکی از باهوش ترین نژادهای سگ است؟ همه می دانند که بعضی سگ ها از بقیه باهوش ترند. اگر می خواهید یک سگ باهوش بگیرید یا فقط می خواهید بدانید سگ شما چقدر باهوش است، این لیست را که درباره ۱۰ تا از باهوش ترین سگ ها توضیح می دهد، چک کنید.

چه چیزی باعث می شود بگوییم یک سگ باهوش است؟

نظرات متفاوتی درباره نشانه های باهوشی سگ ها وجود دارد. می توان استدلال کرد که باهوش ترین سگ ها سرکش ترند که این می تواند آموزش آن ها را سخت تر کند. با این حال اکثریت مردم فکر می کنند باهوش ترین سگ ها زودتر آموزش می بینند و بنابراین هر چه به آن ها انگیزه درستی بدهیم، آموزش آن ها آسان تر می شود.
سگ های باهوش اغلب می توانند نسبت به سگ های معمولی کلمات بیشتری را یاد بگیرند، و به نوبه خود دستورات بیشتری را انجام دهند. باهوش ترین سگ ها معمولا توجه زیادی به محیط اطراف خود می کنند. بسیاری از آن ها می توانند تفاوت میان اشیاء و اعمال را درک کنند. برخی از آن ها حتی می توانند اسباب بازی هایشان را توسط نام آن ها، از هم تشخیص دهند!
باهوش ترین سگ ها اغلب نژادهای سخت کوش و پرانرژی هستند. شاید این سگ ها به دلیل انگیزه بالایی که دارند، زودتر چیزها را یاد بگیرند نه به دلیل قدرت ذهنی بالایشان.

زندگی با یک سگ باهوش

بدانید که تنها نژاد نمی تواند سطح هوش یک سگ را تعیین کند. تعداد زیادی از سگ های بسیار باهوش، با نژادهای مخلوط وجود دارند. همچنین تعداد زیادی از سگ ها نسبت به نژادشان باهوش تر یا کم هوش تر هستند. اغلب، هوش یک سگ توسط نوع برخورد شما با او مشخص می شود. سگ ها هنگامی که با گرفتن یک جایزه انگیزه می گیرند یا وقتی نیاز به تخلیه انرژی اضافی دارند، بهترین یادگیری را دارند. بهترین راه برای پرورش هوش سگ شما این است که او را درگیر کنید. با سگ خود دوست باشید، به طور منظم او را تمرین دهید، آموزش دهید و با او بازی کنید و اجازه دهید تا او در فعالیت های سرگرم کننده شرکت کند.
اگر شما یکی از باهوش ترین نژادهای سگ را دارید و یا امیدوارید روزی او را داشته باشید، بدانید که باید برای مراقبت و آموزش او نیاز به تلاش زیادی دارید. همه سگ ها نیازهایی دارند، اما نژادهای باهوش به طور معمول نیاز به ورزش، توجه و آموزش های ذهنی و جسمی بیشتری دارند. به سگ های باهوش مانند کودکان تیزهوش در مدرسه نگاه کنید: اگر آن ها به چالش کشیده نشوند بی حوصله می شوند. بسیاری از باهوش ترین سگ ها واقعا از یک کار یا ورزش، بهره می برند. اگر شما یک سگ باهوش دارید، مطمئن شوید که همیشه او را سرگرم نگه می دارید تا از خستگی او جلوگیری شود.

باهوش ترین نژادهای سگ

ده ها نژاد از باهوش ترین سگ ها در سراسر جهان وجود دارد. برخی از آن ها محبوب تر از دیگران هستند. این لیست ۱۰ تا از باهوش ترین و محبوب ترین نژادهای سگ را پوشش می دهد.

۱- گلدن رتریور (Golden Retriever)

گلدن رتریور در میان نژادهای سگ، یکی از محبوب ترین و صمیمی ترین سگ هاست. در ابتدا ممکن است نژاد مسخره ای به نظر برسد اما این سگ می تواند تقریبا هر چیزی را یاد بگیرد. هوش و عشق این سگ به مردم، چیزی است که او را برای به کارگیری به عنوان یک سگ خدمت کننده عالی می کند. گلدن همچنین در تمام ورزش ها مهارت دارد. این نژاد تقریبا برای هر نوع خانواده ای یک همدم بسیار عالی است.
همچنین “پسر عموی” این نژاد یعنی لابرادور رتریور نیز بسیاری از صفات گلدن را دارد.

۲- جک راسل تریر (Jack Russell Terrier)

به نظر می رسد که جک راسل تریر در بسیاری از لیست های “هوشمند ترین نژادهای سگ” وجود ندارد. شاید به این دلیل است که این سگ کوچک باهوش، آنقدر سریع حرکت می کند که کسی متوجهش نمی شود. جک راسل همراه با فامیل نزدیکش پارسون راسل تریر، یک سگ بی باک، پر انرژی، شوخ طبع و یکه رگه خیره سر است. هیچ چیزی نمی تواند این تریر کوچک را گول بزند. در تلاش برای متوقف کردن این سگ از گرفتن آنچه می خواهد، موفق باشید.

۳- روتویلر (Rottweiler)

روتویلر یکی از آن سگ هایی است که واقعا می داند چطور ذهن افراد را بخواند، او اغلب بر اساس میزان اعتمادی که به افراد دارد جنبه های مختلف شخصیتش را نشان می دهد. نژاد روتی معمولی یک روی مهربان و بازیگوش دارد که آن را به اعضای مورد اعتماد خانواده و دوستان نشان می دهد، و یک روی کنترل شده دارد که در برخورد با غریبه ها آن را نشان می دهد. این سگ ها با نشان دادن اینکه واقعا راجع به شما چه فکری می کنند هیچ مشکلی ندارند. هیچ وقت سعی نکنید به آن ها یا افرادی که تحت حفاظتشان هستند زور بگویید.
هنگامی که شما در دایره دوستان روتی هستید، می توانید یک رابطه عمیق را شکل دهید. آن ها وقتی که به شما اعتماد کردند می توانند به راحتی آموزش دیده و لجبازی خود را کنار بگذارند. روتویلرها می توانند بسیاری از کارها را یاد گرفته و همیشه حواسشان به همه چیز باشد تا مطمئن شوند همه در امنیت قرار دارند.

۴- پاپیلون (papillon)

گول ظاهر لطیف پاپیلون را نخورید. او بیشتر از یک سگ ساده است. درواقع پاپیلون یکی از باهوش ترین سگ ها از تمام نژادهای سگ است. این نژاد، دوستانه، آگاه و فعال است. او ممکن است که برای مدتی در دامان شما بنشیند اما قبل از اینکه زیاد طول بکشد، این سگ به دنبال کاری سرگرم کننده خواهد رفت.
مانند بسیاری از سگ های کوچک، پاپیلون کمی لجباز است. با این حال، اگر شما بتوانید او را آموزش دهید ارزشش را دارد (او پیدا کردن جایزه را خیلی دوست دارد) و با جایزه گرفتن آموزش او بسیار سریع پیش می رود. به این سگ بامزه کوچک، چند ترفند یاد بدهید و دوستانتان را تحت تاثیر قرار دهید!

۵- شتلند شیپ داگ (Shetland Sheepdog)

شتلند شیپ داگ باهوش تر از آن چیزی است که در نگاه اول به نظر می رسد. ممکن است که این نژاد بارها به اشتباه قضاوت شود. شلتی گاهی اوقات آرام و دلپذیر است و بقیه اوقات پر انرژی و بازیگوش است. این نژاد مستقل و عاقل همیشه به اطرافش توجه می کند و منتظر یک سیگنال از شماست. این نژاد در خواندن ذهن مردم بسیار خوب است و اغلب می تواند به شخصیت آن ها پی ببرد.
شلتی ها مشتاق به یادگیری و راضی نگه داشتن افراد هستند. ریشه نژاد آن ها باعث شده تا بسیار مسئولیت پذیر باشند و به محیط اطراف خود توجه کنند. آن ها به نزدیکان خود بسیار وابسته هستند و در قبال آموزش ها بسیار پاسخگو هستند.
در اینجا می توان به کولی (Collie) اشاره کرد که یکی از بستگان نزدیک شلتی است و هوشی مشابه او دارد.

۶- جرمن شپرد داگ (German Shepherd Dog)

جرمن شپرد ممکن است بیش از حد باهوش باشد. این نژاد وفادار و محافط دارای انرژی و هوش زیادی است که گاهی اوقات موجب حساسیت و اضطراب زیاد او می شود. این سگ هنگامی که به او کار مهمی برای انجام دادن می دهید، رشد می کند. این ممکن است کاری ساده مثل نظارت و حفاظت از کودکان باشد که به این نژاد احساس هدف داشتن می دهد. با این حال جرمن شپرد برای رشد و آموزش نیاز به مقدار زیادی تحریک ذهنی و ورزش دارد.
بسیاری از جرمن شپردها از طریق همکاری با پلیس و یا عملیات نظامی رسالت خود را به انجام می رسانند. آن ها می توانند بسیاری از اقدامات را فقط در چند قدم بیاموزند. هنگامی که آن ها آموزش داده شوند می توانند هرکاری که بخواهید را انجام دهند و سپس منتظر دستور بعدی باشند.

۷- کتل داگ استرالیایی (Australian Cattle Dog)

این نژاد سگ بی نهایت متمرکز و قابل هدایت است که می تواند یک پیوند نزدیک با صاحب خود شکل دهد. ACD برای گله پرورش داده شده است، بنابراین این نژاد برای کار کردن زندگی می کند. مانند بسیاری از سگ های هوشمند، ACD با انجام دادن کار بسیار خوشحال می شود. بدون آن این سگ راهی پیدا می کند تا خود را سرگرم کند که ممکن است شما آن را دوست نداشته باشید (اغلب برای کشف کردن اطراف، همه چیز را خراب می کند).
با ACD خود به درستی رفتار کنید تا هردوی شما بهترین دوست هم شوید. این سگ ها دوست دارند به صاحبان خود بچسبند و مطمئن شوند که همه چیز به خوبی پیش می رود. مانند اکثر سگ های باهوش، آن ها در خواندن ذهن مردم بسیار ماهر هستند.

۸- پودل (Poodle)

سگ پودل سفید شیریباوجود ظاهر فانتزی این سگ، پودل بسیار سگ باهوشی است. این نژاد می تواند یک اسباب بازی باشد، همچنین اندازه استانداردی دارد و دارای قدرت ذهنی خوبی است. اصالت پودل به سگ های شکاری برمی گردد و در ادامه به عنوان یک کارگر سخت کوش و همدمی قابل اعتماد در نظر گرفته شده است.
پودل ها معمولا به عنوان حیوانات نمایشی هستند به خصوص آن هایی که کوچک تر هستند. شما می توانید به یک پودل آموزش دهید که بر یک توپ تعادل پیدا کند، از یک حلقه بپرد و یا کارهای زیاد دیگری را انجام دهد.

۹- شپرد استرالیایی (Australian Shepherd)

یکی از باهوش ترین نژادهای سگ در جهان، شپرد استرالیایی است که بسیار فعال و دوستانه است. ریشه آن به سگ های گله بر می گردد و این نژاد یک کارگر سخت کوش است که می خواهد فعالیت بدنی و چالش های ذهنی داشته باشد. شپرد استرالیاییی سریع تر از آن چه انتظارش را دارید یاد می گیرد و به سرعت آماده پرداختن به موضوع جدیدی می شود.
این سگ نیاز دارد تا مشغول نگه داشته شود، در غیر این صورت خسته و ناامید می شود. ورزش های مخصوص سگ ها برای این نژاد ایده آل است.

۱۰- بوردر کولی (Border Collie)

بوردر کولی احتمالا باهوش ترین سگ در میان همه سگ هاست. اگر بیشتر سگ ها دارای هوش متوسط دوساله باشند، پس یک بوردر کولی هوشی چهار ساله دارد. این سگ بسیار پر انرژی، ورزشکار و قابل هدایت است و به نظر می رسد همیشه برای یادگیری چیزهای جدید آماده است (بسیار شبیه به شپرد استرالیایی است). درحقیقت، اگر این نژاد را دائما به حرکت، یادگیری و کار مجبور نکنید او خودش برای مشغول شدن راهی را پیدا خواهد کرد.
بوردر کولی ها تقریبا می توانند هرکاری را انجام دهند. با این حال، آن ها دوست دارند کارهایی را انجام دهند که هم ذهن و هم بدن آن ها را به کار بگیرد. این نژاد در هر چیزی برتری دارد، از جمله ورزش های مخصوص سگ ها.

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1425 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

  • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.