مطالب از سراسر وب

مشکل چکه کردن ادرار بعد از تخلیه مثانه (PMD)

دنیای اطلاعات: دکتر Grace Dorey نشانه، شیوع و علت شناسی چکه کردن ادرار پس از تخلیه را در مردان توضیح می دهد و نشریات را به منظور دادن راهنمایی در ارزیابی و گزینه های درمان، بررسی می کند.
چکه کردن ادرار پس از تخلیه (PMD) اصطلاحی است برای اینکار که پس از اتمام ادرار و معمولا پس از ترک توالت صورت می گیرد. این حالت نه وابسته به استرس است و نه به علت اختلال عملکرد مثانه و باید از چکه های باقیمانده در انتهای مجاری ادرار متمایز شود. این وضعیت مایه رنجش پیشفرض قطره قطره آمدن ادرار بعد از تخلیه مثانه است و می تواند موجب خجالت شود.
اگرچه PMD مشکلی است مشترک در تمام رده های سنی از جمله مردان جوان، Paterson و همکارانش در سال (۱۹۹۷) متوجه شدند که این اتفاق می تواند به خصوص در مردان مسن تر دردسر ساز باشد. شیوع آن از ۱۱٫۵ ٪ تا ۶۳ ٪ برای مردان ۲۰-۷۰ سال گزارش شده است.
مشکلات اداری مردان

علت شناسی

چکه کردن ادرار پس از تخلیه، بدلیل نارسائی عضله پیازى اسفنجى (bulbocavernosus) بوجود می آید، عضله ای که در اطراف انتهای مجاری ادرار وجود دارد و توسط عمل انعکاسی پس از ادرارکردن، موجب انقباض میشود و مجاری ادرار تخلیه می شود. این عمل انعکاسی به عنوان urethrocavernosus شناخته شده است. نارسایی آن ممکن است ناشی از عمل جراحی ، شرایط عصبی و یا ضعف عضلات کف لگن باشد. ادرار باقی مانده در بخش انتهائی مجاری ادرار در اثر حرکت، خارج می شود.
علت نادر ارگانیک ناشی از اختلالات مادرزادی و تنگی مجرا نیز گزارش شده است ، و این نیاز به درمان با عمل جراحی دارد.
Wille و همکارانش در سال ۲۰۰۰ برای تشخیص فعال بودن عکس العمل عضلات bulbocavernosus پس از برداشتن پروستات، از cystourethrography (روش بررسی مجاری ادرار و مثانه) استفاده کردند. آنها تشخیص دادند که عکس العمل طبیعی urethrocavernosus در اوایل دوره post-operative ( پس از جراحی)، پس از radical prostatectomy (برداشتن کامل پروستات) در مردان PMD وجود نداشته است.
این افراد، در ۶۳% از ystourethrogram های پیش از برداشتن پروستات ( pre-operative ) ، یک موج پیشرونده ای از عضلات اسفنکتر ادراری درون مجاری را در انتهای تخلیه ادرار گزارش کردند. کاهش میزان ادرار کردن و افزایش میزان چکه های ادرار، قبل تا بعد از جراحی، از لحاظ آماری مهم بوده اند.
Wille و همکارانش همچنین معتقد بودند که هیپرپلازی خوش خیم پروستات، ممکن است کاهش یا قطع واکنش پس از تخلیه را بعهده داشته باشد.
همچنین تحقیقات، کاهش حساسیت در غشاء مجاری ادرار پس از جراحی لگن را به اثبات رسانده است، که ممکن است منجر به PMD شود.

مطالب پیشنهادی
محل تبلیغ شما در دنیای اطلاعاتایران شاپ بایگانی‌ها تابلو

راههای درمان

گزینه های درمان PMD متفاوت است و بستگی به شرایط علت شناسی دارد.
معمولا عمل جراحی، برای مشکلات ارگانیک توصیه میشود، از جمله تنگی ها و زائده های مادر زادی، در حالیکه معلوم شده است تقویت عضلات کف لگن، بطور چشمگیری در مشکلات ناشی از اساس عملکرد اندام موثر است.

نوع تمرین کف لگن

سه آزمایش با هدف مقایسه اثر تمرینات کف لگن با گروه شاهد در مردان مبتلا به PMD صورت گرفته است.
در یک آزمایش کنترل شده غیر اتفاقی، Chang و همکارانش تاثیر تمرینات عضلات کف لگن را بر روی مردان PMD، پس از تخلیه پروستات، ارزیابی کردند. پس از چهار هفته، یک تفاوت آماری مهمی در افزایش توان عضله کف لگن و کاهش عوارض در مردان مبتلا به PMD در مقایسه با گروه شاهد وجود داشت.
Paterson و همکارانش در سال ۱۹۷۷ تک آزمایش کنترل شده اتفاقی کوری برای مقایسه تمرینات عضلات کف لگن با bulbar urethral massage (ماساژ ریشه عضلات مجاری ادرار) انجام دادند. این ماساژ که بعضی اوقات urethral milking ( استبراء ) نامیده میشود، روشی است برای خود یاری بیمارانی که از ناراحتی های PMD رنج میبرند.
به بیمار آموزش داده می شود، پس از ادرارکردن، انگشت خود را پشت scrotum گذاشته و بارامی bulbar urethra را بسمت جلو و بالا مانند دوشیدن شیر ماساژ دهد (بمنظور تخلیه پس ماند ادرار از مجرا).
آنها پی بردند، مردانی که ورزشهای کف لگن را انجام میدهند، احتمال کاهش چکه کردن ادرارشان دو برابر کمتر از افرادی است که ادرار خود را استبراء میکنند، و این دو اقدام موثر تر از تنها مشورت کردن است.
Dorey و همکارانش متوجه شدند، ورزشهای کف لگن که شامل یک post-voiding strong pelvic floor contraction (انقباض شدید عضلات کف لگن ) است، بطور چشمگیری در درمان PMD و مردانی که از اختلالات نعوظ رنج می برند، موثر است.
یک پیشنهاد برنامه برای درمان PMD مردان در بخش انتهای مقاله نشان داده شده است. به مردان با PMD آموزش میدهد که پس از اتمام ادرار، به شدت ماهیچه های کف لگن خود را سفت کنند. ممکن است این مهارت به ترک ادرار از انتهای عضلات مجاری ادرار کمک کند و ممکن است موجب بهبودی و یا جایگزین عکس العمل urethrocavernosus شود.
به منظور دستیابی به آمادگی کامل، حداکثر کار عضلانی باید توسط هیپرتروفی عضله و برای تحمل بیشتر همراه با انقباضات submaximal انجام بگیرد. مردان می توانند ماهیچه های کف لگن خود را در حالی راه می روند، توسط محکم کردن و بالا آوردن کف لگن، ترمیم کنند.

نتیجه گیری

چکه کردن ادرار پس از تخلیه، متداول و شرایط ناراحت کننده ای است که بر روی مردان، در تمام سنین تاثیر میگذارد. بطور کلی شیوع آن هنوز نامعلوم است.
عمل جراحی ممکن است برای مشکلات ارگانیک پیشنهاد داده شود، در حالی که تمرین های عضلات کف لگن به طور قابل توجهی برای مشکلات عملکردی موثر است. تمرین های عضلات کف لگن ، از جمله انقباضات عضلانی قوی مجاری ادرار پس از ادرار ، نشان داده است که درمان مؤثری برایPMD مردان و ماساژ فوق العاده ای برای مجاری ادرار است.

تمرین پیشنهادی

تمرین عضلات کف لگن برای مردان

۱- در موقعیت ایستاده
با پاهای جدا از هم باستید و ماهیچه های کف لگن خود را سفت کنید، مانند اینکه سعی دارید از خروج باد روده خود جلوگیری کنید. اگر در یک آینه نگاه کنید ، باید حرکت انتهای آلت خود را نزدیک شکم و بلند شدن بیضه هایتان را ببینید. نگه داشتن انقباض به شدتی باشد که نیازی به حبس کردن نفس و یا کشش باسن خود نداشته باشید.
• صبحها سه بار با حداکثر انقباض انجام دهید ( تا حد امکان قوی )، بیشتر از ۱۰ ثانیه.
• عصرها سه بار با حداکثر انقباض انجام دهید ، بیشتر از ۱۰ ثانیه.

۲- در موقعیت نشسته
بر روی صندلی با زانوهای جدا از هم بنشینید و ماهیچه های کف لگن خود را سفت کنید مانند اینکه سعی دارید از خارج شدن باد روده جلوگیری کنید. نگه داشتن انقباض به شدتی باشد که نیازی به حبس کردن نفس و یا کشش باسن خود نداشته باشید.
• صبحها سه بار با حداکثر انقباض انجام دهید ، بیشتر از ۱۰ ثانیه.
• عصرها سه بار با حداکثر انقباض انجام دهید ، بیشتر از ۱۰ ثانیه.

۳- در موقعیت درازکش
به پشت دراز کشیده زانوهای خود را جدا و خم کنید. ماهیچه های کف لگن خود را سفت کنید، مانند اینکه سعی دارید از خروج باد روده خود جلوگیری کنید، نگه داشتن انقباض به شدتی باشد که نیازی به حبس کردن نفس و یا کشش باسن خود نداشته باشید.
• صبحها سه بار با حداکثر انقباض انجام دهید ، بیشتر از ۱۰ ثانیه.
• عصرها سه بار با حداکثر انقباض انجام دهید ، بیشتر از ۱۰ ثانیه.

۴- در حال قدم زدن
در حال راه رفتن کمی کف لگن خود را بلند کنید.

۵- بعد از ادرار
پس از خالی شدن مثانه، برای اجتناب از شرمندگی پس از چکه کردنهای ادرار، ماهیچه های کف لگن خود را بشدت سفت کنید.

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1432 مقاله تا کنون.

۳ نظر

 1. سلام خیلی ممنون از توضیحات عالی که دادین. خیلی بیماری که نمیشه گفت ولی مشکل خیلی خسته کننده ای است
  هنوز امتحان نکردم ولی امیدوارم که خوب میشه این مشکلم با توضیحات شما

 2. سلام خواستم بگم این بیماری دائمیه یا با گذر زمان خود به خود خوب میشه؟ ممنون میشم اگه جواب بدید.

 3. مطالب درج شده بسیار روان و قابل فهمیدن می باشد ، مطالعه ان برایم مفید و راه کار داده شده را حتما انجام می دهم . بدون شک مثمر ثمر خواهد بود . برای انعکاس تمام جزییات ، بخدمتتان سپاسی را تقدیم می نماید.
  ارادتمند – امیر رهبری نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

 • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
 • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
 • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
 • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.