مطالب از سراسر وب

جانلوئیجی بوفون (فوتبالیست)

دنیای اطلاعات: جان لوئیجی بوفون معروف به جی جی – سوپرمن – حضرت ، متولد ۲۸ ژانویه ۱۹۷۸ در کارارا؛ دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایتالیا و باشگاه فوتبال یوونتوس است.
جی جی بوفون در یک خانواده ورزشکار به دنیا آمد. مادرش در رشته پرتاب وزنه کار می‌کرد و پدرش وزنه بردار بود، دو خواهرش هم بازیکن والیبال هستند و نیز عمویش بسکتبالیست است. وی همچنین با اسطوره دروازه‌بانی، لورنزو بوفون نسبت فامیلی دارد؛ او یکی از عموزاده‌های پدربزرگش است.
همسر بوفون، النا سره دووا، اهل جمهوری چک می‌باشد او همچنین دارای دو فرزند به نام لوییس توماس و دوید لی می‌باشد. در سال ۲۰۱۴ جیجی از همسرش جدا شد و با ایلاریا دامیکو مجری ایتالیایی ازدواج کرد که از وی صاحب یک پسر به نام ماتیا شد.

فعالیت باشگاهی

بوفون از همان آغاز جوانی، تکیه‌گاه مطمئن تیمش بود. اولین حضور او در سری A برمی‌گردد به تاریخ نوامبر سال ۱۹۹۵ در ۱۷ سالگی در تیم پارما در مقابل تیم قدرتمند و پرآوازه‌ میلان که این بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید. وی پس از آن دروازه‌بان تا آن زمان ثابت تیم، لوکا بوچی را کنار زد و خود گلر ثابت تیم شد.
او فصل ۰۱/۲۰۰۰ را هم در پارما سپری کرد و به پیشنهادات میلیونی باشگاه‌های بزرگ اروپا پشت پا زد. تنها در تابستان سال ۲۰۰۱ بود که به ازای ۱/۵۴ میلیون یورو به جای ادوین فان در سار هلندی به یوونتوس تورین پیوست که تا امروز هم بالا‌ترین مبلغ قرارداد یک دروازه‌بان در تاریخ فوتبال می‌باشد.

جان لوئیجی بوفون

بوفوننام کامل: جان لوئیجی بوفون
تولد: ۸ بهمن ۱۳۵۶
محل تولد: کارارا؛ توسکانی، ایتالیا
قد: ۱۹۱سانتی‌متر
نام مستعار: سوپرمن؛ جی جی؛ حضرت
پست: دروازه بان

وی در همان ابتدای حضورش با یوونتوس قهرمان لیگ فوتبال باشگاهی ایتالیا شد و در فصل ۰۳/۲۰۰۲ نیز از این عنوان دفاع کرد. به علاوه در سال ۲۰۰۳ به همراه یووه به فینال مسابقات لیگ قهرمانان اروپا رسید که آنها در این بازی در ضربات پنالتی با نتیجه ۲ بر ۳ مغلوب آ.ث. میلان شدند. بوفون در فصل ۰۵/۲۰۰۴ هم با یووه قهرمان سری A شد که البته پس از رسوایی تبانی،‌ این عنوان از آنها سلب شد.
در ۱۴ آگوست سال ۲۰۰۵ در یک دیدار تدارکاتی در جام برلوسکونی در مقابل آ.ث. میلان به کاکا برخورد کرده و به شدت از ناحیه کتف مصدوم شد و چند ماه نتوانست در میادین فوتبال حضور یابد. در این مدت،‌کریستیان آبیاتی که به صورت قرضی از میلان به یووه آمده بود، جای او را در درون دروازه یوونتوس اشغال کرد. در پایان ماه نوامبر اعلام کرد که دوباره سلامتی‌اش را به دست آورده است، ‌اما در ابتدا کمتر بازی می‌کرد، چراکه مصدومیتش به طور کامل بهبود نیافته بود.
در دیدار برگشت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در مقابل آرسنال لندن، بوفون پنجاهمین بازی اروپایی خود در پیراهن یوونتوس را انجام داد. در ماه مه سال ۲۰۰۶ مورد اتهام قرار گرفت که در شرط‌بندی‌های غیرقانونی روی مسابقات سری A ایتالیا شرکت داشته است که البته بعدا از سوی دادستانی بی‌گناه شناخته شده و از او اعاده حیثیت شد.
با وجود سقوط اجباری یوونتوس به سری B در فصل ۰۷/۲۰۰۶ به دلیل رسوایی تبانی، برخلاف بسیاری از بازیکنان این تیم، بوفون یووه را ترک نکرد. وی بلافاصله در فصل بعد با این تیم که در این مدت تحت رهبری دیده دوشان فرانسوی قرار داشت، دوباره به دسته اول برگشت.
در ۷ ژوئن سال ۲۰۰۷ قراردادش را با یوونتوس تا سال ۲۰۱۲ تمدید کرد. در ۱۲ مارس سال ۲۰۰۸ نیز یک سال دیگر به مدت قراردادش افزود.

فعالیت ملی

جی جی بوفون خیلی زود گلر تیم ملی زیر ۲۱ سال ایتالیا شد و با این تیم در جام ملت‌های اروپا در سال ۱۹۹۶ شرکت کرد. در ۱۹ سالگی و در تاریخ ۲۹ اکتبر سال ۱۹۹۷ در مسابقه پلی-آف مقدماتی جام جهانی ۹۸ در مقابل تیم روسیه، اولین بازی خود در تیم ملی بزرگسالان را انجام داد. وی در این بازی جانشین جان لوکا پالیوکای مصدوم شده بود. بوفون در جام جهانی ۱۹۹۸ هم حضور داشت ولی در هیچ‌یک از بازی‌ها درون دروازه قرار نگرفت.
وی در جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۰۰ دروازه‌بان ثابت تیم ملی بود،‌ ولی به علت شکستگی انگشت در دور پایانی این بازی‌ها حضور پیدا نکرد. جانشین وی،‌ فرانچسکو تولدو در این بازی‌ها نمایش خوبی ارائه داد و جای او را در درون دروازه تیم ملی گرفت. اما بوفون هم دست از تلاش برنداشت و پس از آن تاکنون شماره یک بی‌چون و چرای تیم ملی ایتالیا است.
وی در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان نیز گلر ثابت تیم ملی کشورش بود. وی دراین جام نمایشی بی‌عیب و نقص داشت و توانست تا مرحله فینال دروازه‌اش را بسته نگه دارد. تنها گلی که وی در هفت بازی دریافت کرد،‌ گل به خودی کریستین زاکاردو و یک ضربه پنالتی از سوی زین‌الدین زیدان فرانسوی در دیدار فینال در ۹ ژولای ۲۰۰۶ بود. در این فینال وی به همراه ایتالیا پس از یک ضربه پنالتی در مقابل فرانسه قهرمان جهان شد و خود وی نیز جایزه لئو یاشین را به عنوان برترین دروازه‌بان جام دریافت کرد.
بوفون در تمامی دیدارهای جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۰۸ نیز شرکت داشت. در دور مقدماتی در مقابل رومانی موفق شد ضربه پنالتی آدریان موتو را مهار کرده و از حذف زودهنگام تیمش جلوگیری کند. در مرحله یک چهارم نهایی در ضربات پنالتی در مقابل اسپانیا نیز یک پنالتی را گرفت، اما نتوانست مانع از حذف تیم ملی ایتالیا شود.
در ۱۴ نوامبر سال ۲۰۰۹ در دیداری دوستانه در ورزشگاه آدریاتیکو در پسکارا در مقابل هلند که به تساوی بدون گل انجامید، صدومین بازی ملی خود را انجام داد.

موفقیت‌ها

در تیم ملی

قهرمان تیم ملی زیر ۲۱ ساله‌های اروپا: ۱۹۹۶
قهرمان جام جهانی: ۲۰۰۶

در باشگاه

قهرمان سری A ایتالیا: ۰۲/۲۰۰۱، ۰۳/۲۰۰۲، ۰۵/۲۰۰۴، ۰۶/۲۰۰۶
قهرمان سری B ایتالیا: ۰۷/۲۰۰۶
نایب قهرمان لیگ قهرمانان اروپا: ۰۳/۲۰۰۲
قهرمان جام یوفا: ۹۹/۱۹۹۸
قهرمان جام حذفی ایتالیا: ۹۹/۱۹۹۸
قهرمان سوپرجام ایتالیا: ۱۹۹۹، ۲۰۰۲، ۲۰۰۳

موفقیت‌ها و افتخارات شخصی

برترین دروازه‌بان سری A: 1999، ۲۰۰۱، ۲۰۰۲، ۲۰۰۳، ۲۰۰۴، ۲۰۰۶، ۲۰۰۸
برترین دروازه‌بان جهان: ۲۰۰۳، ۲۰۰۴، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷
جایزه باشگاه فوتبال یوفا به عنوان برترین دروازه‌بان سال: ۰۳/۲۰۰۲
برنده جام لئو یاشین: ۲۰۰۶
انتخاب در تیم ستاره‌های جام جهانی: ۲۰۰۶
انتخاب در فیفا ۱۰۰
انتخاب در تیم ستاره‌های جام ملت‌های اروپا: ۲۰۰۸

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1467 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

  • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.