مطالب از سراسر وب

رژیم غذایی سالم به روش ترلان پروانه

دنیای اطلاعات: نوجوانان و جوانان در سنین حساس رشد و بلوغ هستند و تغذیه فاکتوری بسیار مهم در رشد مناسب شان به شمار می رود. حالا اگر این نوجوان یک بازیگر پرکار باشد که امسال پشت کنکوری هم هست، اهمیت تغذیه مناسب برای او چند برابر می شود. ترلان پروانه از کودکی جلوی دوربین بوده و بازیگری با زندگی اش گره خورده. این نوجوان سینمای ایران که دیگر کم کم به سن جوانی نزدیک شده امسال خود را برای شرکت در کنکور و تحصیل در رشته کارگردانی سینما آماده می کند. اما درس و کنکور و کلاس های فشرده کنکور مانع از فعالیت های هنری و ورزشی ترلان پروانه نشده است.

thaghzieh tarlan parvaneh

پریسا فروغی، مادر ترلان پروانه معتقد است با تغذیه مناسب و استفاده از سبزیجات سبز مانند کلم بروکلی و گوشت های کم چرب و لبنیات و همچنین تقسیم وعده های غذایی به بخش های مختلف در ساعات مختلف روز می توان انرژی لازم را برای فعالیت جوانان تامین کرد. در این گفت وگو میزبان ترلان پروانه و مادرش شدیم و با آنها در مورد اهمیت تغذیه یک نوجوان فعال و پشت کنکوری گپ زدیم.

کلم بروکلی مناسب برای دختران جوان

Broccoli

پریسا فروغی: تا چند سال پیش کلم بروکلی به جز مغازه هایی بسیار خاص در بازار ایران نبود و مردم از جمله خودم با این کلم آشنایی نداشتیم ولی در حال حاضراین کلم در همه فروشگاه های صیفی جات و تره بار ها وجود دارد و مردم هم از خواص غذایی آن اطلاع دارند و از این نوع کلم استفاده می کنند.
من معمولا کلم بروکلی را به شیوه بخارپز طبخ می کنم. البته به صورت خام هم در سالاد از این نوع کلم استفاده می کنم. این نوع کلم خواص ضدسرطان دارد و به خصوص برای خانم های جوان خیلی مفید است چون از سرطان سینه که ابتلا به آن متاسفانه در سال های اخیربسیار زیاد شده جلوگیری می کند. همچنین کلم بروکلی منبع غنی کلسیم محسوب می شود. شاید کمتر کسی اطلاع داشته باشد اما کلم بروکلی حتی خاصیت ضد آفتاب هم دارد. موقع خرید کلم بروکلی باید توجه داشته باشیم حتما سبز و تازه باشد و اثری از زردی در آن دیده نشود و ساقه های کوتاه تری داشته و قسمت سبز رنگش متمایل به بنفش باشد.

ترلان پروانه: من عاشق سبزیجات هستم و در وعده های غذایی ام از سبزیجات زیاد استفاده می کنم و کلم بروکلی هم جزء سبزیجات مورد علاقه ام است؛ مخصوصا وقتی مامان این کلم را بپزد و روی آن سس مخصوص خودش را بریزد. همان طور که مامان اشاره کرد، این کلم ضدسرطان و دارای کلسیم فراوان است که جزء نیازهای بدن دختران جوان و کلا خانم هاست.

پخت پاستا آلفردو در تخصص من است

pasta

ترلان پروانه: آشپزی را دوست دارم و اگر فرصت داشته باشم، آشپزی می کنم اما معمولا یا سر کلاس های درسی و ورزشی هستم یا سر کار و سعی می کنم اوقات فراغتم را با دیدن فیلم و خواندن کتاب سپری کنم به همین خاطر کمتر فرصت آشپزی دارم اما اگر وقت آشپزی داشته باشم، بیشتر پاستا می پزم چون هم در پختش حسابی تبحر پیدا کرده ام و هم خیلی دوست دارم (می خندد). معمولا پاستای آلفردو درست می کنم با سس مخصوص این نوع پاستا.
در مهمانی های خانوادگی یا وقتی دوستانم مهمان ما هستند، همیشه مامان غذاها را آماده می کند و من سالاد را درست می کنم. گاهی درست کردن دسر و پیش غذا به من سپرده می شود.

دستپخت مامان عالی است

ترلان پروانه: دستپخت مامان واقعا خوب است و اصلا قصد تعریف ندارم. هرکس غذای او را بخورد، حتما با من موافق می شود. همه فامیل و دوستام دستپخت او را خیلی دوست دارند. مامان اهل تجربه کردن پخت غذاهای جدید است و گاهی هم چیزهای عجیب و غریب اما خوشمزه ای می پزند و همه را غافلگیر می کنند (می خندد).
مامان به تغذیه ما خیلی اهمیت می دهد و پدرم هم همیشه او را تشویق به درست کردن غذاهای سالم می کند و تا جایی که فرصت داشته باشد با مادرم همکاری می کند.

پریسا فروغی: حتی وقتی فیلمبرداری های ترلان خارج از شهر باشند، برایش میوه و میوه هایی که خودم خشک کرده ام، می برم. ترلان یک برادر بزرگ تر هم دارد و من دو جوان در خانه دارم که گاهی به خاطر درس و مشغله و کار یادشان می رود میوه بخورند و البته گاهی هم تنبلی می کنند (می خندد). من معمولا وقتی در خانه باشند برایشان بشقاب میوه آماده می کنم یا صبح ها کنار صبحانه آبمیوه تازه برایشان می گیرم چون به خصوص در این سنین وجود میوه در برنامه غذایی خیلی اهمیت دارد.

بسکتبال ورزش اصلی من است

ترلان پروانه: ورزش را از سنین خیلی کم شروع کردم و ورزشی که به شکل حرفه ای دنبال کردم و الان هم بازی می کنم، بسکتبال است. دوچرخه سواری را خیلی دوست دارم و اگر موقعیتش باشد و بتوانم دوچرخه سواری کنم خیلی لذت می برم. کلاس های باله در آب را به اتمام رسانده ام و این ورزش مفرح و زیبا را هم خیلی دوست دارم اما به دلیل مشغله هایی که دارم، نتوانستم آن را ادامه دهم.
اسب سواری هم جزء ورزش های مورد علاقه من است. سرآغاز این علاقه هم به سینما بازمی گردد، یک پیشنهاد کاری داشتم که برای بازی در آن باید اسب سواری یاد می گرفتم. همین موضوع باعث شد در کلاس های خصوصی اسب سواری ثبت نام کنم و با شروع این کلاس ها به شدت به این ورزش علاقه پیدا کردم.

رژیم غذایی خوب در کنار ورزش

ترلان پروانه: در سن حدود ۱۰سالگی به خاطر کارم از ورزش دور شدم در حالی که تا قبل از آن سن مرتب بسکتبال بازی می کردم. الان که به عکس های آن سن نگاه می کنم می بینم چقدر تپل شده بودم (می خندد). البته آن سن ابتدای نوجوانی است و تغییراتی هم در بدن ایجاد می شود. در کل ورزش گذشته از اینکه خیلی برای سلامت مفید است، کمک می کند شما تناسب اندام داشته باشید.

تغذیه ترلان در یک روز معمولی

ترلان پروانه: صبح ها کورن فلکس و شیر می خورم و تا ناهار که معمولا هم کمی دیر صرف می کنم، چند تا خرما یا میان وعده ای سبک می خورم. ناهار سعی می کنم از سبزیجات و گوشت استفاده کنم و معمولا تا شام چیزی نمی خورم. برای وعده شام هم از نان و برنج استفاده نمی کنم مگر اینکه جایی مهمان باشم.

فست فود دوست دارم اما …

ترلان پروانه: فست فودها جزء غذاهایی هستند که همه دوست دارند و مخصوصا تا وقتی سن تان خیلی پایین است، عاشق فست فود هستید. من هم فست فود دوست دارم اما از وقتی به باشگاه می روم، به توصیه مادرم و مربی ام سعی می کنم خیلی کم این نوع غذا را بخورم و نهایتا در ماه یک یا دو بار آن هم برای تنوع فست فود می خورم.

پیشنهاد مادر ترلان برای تغذیه نوجوانان

پریسا فروغی: در نوجوانان تغییرات فیزیکی و هورمونی زیادی وجود دارد و نوع تغذیه بچه ها در این رده سنی هم متفاوت است چون به انرژی بیشتری نیاز دارند. من چند وقت پیش در مقاله ای خواندم که تغذیه نوجوانان باید در وعده های مختلف تقسیم شود. من به عنوان مادر دو نوجوان به مادران عزیز پیشنهاد می کنم وعده غذایی فرزندان نوجوان و جوان شان را به چند بخش تقسیم کنند و به جای آنکه یک بشقاب پر از غذا به بچه ها بدهند، این غذا را در چند نوبت به بچه ها بدهند تا هم همه غذا صرف شود و هم انرژی لازم تامین شود.

tagzieh t parvaneh

سوسیس و کالباس ممنوع

پریسا فروغی: اصلا نمی خواهم شعار بدم و صادقانه می گویم تا مدت ها به تغذیه سالم خیلی فکر نمی کردم و هر غذایی که فکر می کردم بچه ها و خانواده ام دوست دارند، بدون در نظر گرفتن ارزش های غذایی اش می پختم اما چند سالی است که توجه کاملی به ارزش غذایی مواد دارم و سعی می کنم حتما از مواد غذایی سالم استفاده کنم و شیوه پختم طوری باشد تا مواد مغذی آنها از بین نرود. مثلا قبلا خیلی راحت روغن مصرف می کردم اما الان روغن بسیار کمی در غذا می ریزم و سعی می کنم بیشتر از روغن زیتون استفاده کنم. برای غذاهای سرخ کردنی هم روغن کنجد مصرف می کنم و روی شعله خیلی ملایم غذاها را سرخ می کنم.
یکسری از مواد غذایی مضر را کاملا از برنامه غذایی مان حذف کرده ام. مثلا سوسیس و کالباس ونوشابه دیگر در خانه ما مصرف نمی شود. حتی در پیتزاهم دیگر از سوسیس و کالباس استفاده نمی کنیم و اگر هم از بیرون سفارش بدهیم حتما پیتزای سبزیجات یا رژیمی می خریم.
درست است که هرقدر غذا سرخ شود یا پر روغن باشد، به نظر خوشمزه تر می رسد و حتی ممکن است ظاهری بهتری داشته باشد اما قطعا شیوه آبپز یا بخارپز برای طبخ غذا سالم تر است. من مدتی است سعی می کنم اغلب غذاها را بخارپز کنم. ضمن اینکه اگر غذاهای بخارپز با سس های خوشمزه سرو شوند، بچه ها به خوردن شان راغب می شوند.

مدت هاست برنج قهوه ای می خوریم

ترلان پروانه: من حدود سه سال است مرتب باشگاه می روم اما اوایل که باشگاه می رفتم در مورد تغذیه از مربی ها سوالی نمی پرسیدم و تنها سوالاتی در مورد انجام حرکات ورزشی می پرسیدم. اوایل تغذیه ام متناسب با میزان ورزش ام نبود و کاملا احساس خستگی در بدنم و خشکی در پوستم می کردم.
در آن دوره برخی از مواد غذایی را از برنامه تغذیه ام حذف کرده بودم؛ مثلا برنج و نان اصلا نمی خوردم و احساس ضعف می کردم اما پس از مشورت با مربی های باشگاه و تنظیم برنامه غذایی مشکلم برطرف شد. به دوستانی که ورزش می کنند یا باشگاه می روند توصیه می کنم حتما با مربی باشگاه یا متخصص تغذیه مشورت کنند.

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1525 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

  • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.