مطالب از سراسر وب

کرم میل ورم چیست و چه کاربرد و خواصی دارد؟

دنیای اطلاعات: میل ورم یا Mealworm که به نام کرم میلورم هم شناخته می‌شود، در واقع لارو نوعی سوسک به نام سوسک تاریکی (darkling beetle) است که آن را با نام سوسک آرد نیز می‌شناسیم. بعد از اینکه تخم گذاری توسط این سوسک سیاه مولد انجام می‌گیرد، تخم‌ها در محیطی کاملا تمیز بر روی بستر سبوس گندم و جو تخم ریزی شده و با فراهم کردن شرایط دمایی و رطوبت کافی بعد از چند روز از تخم خارج شده و به صورت شفیره هستند.
شفیره کرم میل ورم به مرور از همین بستر تغذیه کرده و بزرگ می‌شود که پس از گذیت کمتر از دو ماه که به مرحله‌ای رسید که ظاهری شبیه کرم دارد، به ان کرم میلورم گفته می‌شود. درست در این زمان است که در سوله های پرورش میل ورم صنعتی فرآیند خشک کردن آغاز شده و جهت عرضه به بازار آماده سازی می‌شود.
لارو این نوع سوسک با توجه به بستری که در آن پرورش داده می‌شود، منبع سرشاری از پروتئین است. برای همین به عنوان یک غذای اصلی برای ماهیان زینتی، پرندگان و طیور استفاده شده و حتی در بسیاری از کشورها مصرف انسانی دارد. از کرم میل ورم در بسیاری از کشورهای آسیای شرقی و اروپا ورزشکاران و بدنسازان به عنوان یک منبع پروتئین استفاده می‌کنند، چرا که این لارو حاوی بیش از ۴۹ درصد پروتئین است.
میل ورم

کاربرد کرم میل ورم چیست؟

کرم میل ورم یک ماده غذایی برای انواع پرندگان، خزندگان، ماهیان زینتی و دیگر آبزیان است که مصرف آن در سراسر دنیا دیده می‌شود.
در ایران نیز پرورش این کرم شروع شده و افراد بسیاری از آن برای تغذیه جانورانی که دارند، استفاده می‌کنند. حتی در مرغداری‌ها میل ورم به عنوان یک وعده اصلی غذا به مرغ‌ها داده می‌شود تا میزان پروتئین آن‌ها افزایش پیدا کند.
ارزش غذایی این حشره تنها به پروتئین محدود نمی‌شود و می‌توان به موارد دیگری چون کربوهیدرات و چربی نیز اشاره کرد. دقت داشته باشید که همین موضوع، سبب شده است در بسیاری از کشورهای آسیایی، به‌ویژه جنوب شرقی آسیا از کرم میل ورم به عنوان خوراکی انسان استفاده کنند.
میل ورم از آن دست موجوداتی هست که پرورش آن رو به افزایش است درست مثل آیام سمانی که نام یک پرنده است و می‌توان از گوشت آن استفاده کرد ولی مردم درباره آن ها اطلاعاتی ندارند.

خواص در نظر گرفته شده برای کرم میل ورم

خواص در نظر گرفته شده برای کرم میل ورم، مربوط به ارزش غذایی و مواد معدنی که با مصرف آن تامین می‌شود، است. استفاده از این حشره در غذای جانوران و انسان‌ها، سبب ورود انواع ویتامین و مواد معدنی به بدن می‌شود. مثلا ویتامین B5، B6، B11، B12، A، E یا مواد معدنی چون آهن، روی، منگنز، مس و سلنیوم را می‌توان نام برد.

ارزش غذایی در ۱۰۰ گرم میل ورم زنده

آب: ۶۰درصد
پروتئین: ۲۲٫۴ درصد
چربی: ۵٫۲ درصد
فیبر: ۲٫۷ درصد
کربوهیدرات: ۶٫۹ درصد
خاکستر خام: ۲٫۱ درصد

ارزش غذایی در ۱۰۰ گرم میل ورم خشک شده

رطوبت: ۵ درصد
پروتئین: ۵۰ درصد
چربی: ۲۸ درصد
فیبر: ۶ درصد
کربوهیدرات: ۱٫۷۳ درصد
آهن: ۲٫۰۶درصد

نکاتی ساده در عین حال مهم برای پرورش کرم میل ورم

امروزه کرم های میل ورم به دلیل خاصیت هایی که دارند، اهمیت بسیاری پیدا کرده‌اند؛ به همین خاطر، افرادی هستند که پرورش این کرم ها را شروع کرده‌اند. به طور معمول، این کرم ها را بر بستری از سبوس گندم پرورش می‌دهند به همین دلیل کرم های میل ورم بدون انگل یا باکتری می باشند.
پرورش میل ورم کار سختی نیست و از آنجایی که به محیط‌های بزرگ و غذای زیاد نیاز ندارند، می‌توانید به راحتی پرورش این کرم ها را انجام دهید. البته باید به این هم توجه کنید که برای موفق شدن در این راه باید شرایط مناسبی را برای پرورش این کرم ها فراهم کنید.

چرخه زندگی میل ورم (سوسک تاریکی)
چرخه زندگی میل ورم (سوسک تاریکی)

ظرف مناسب برای نگهداری از کرم‌های میل ورم

انتخاب ظرف مناسب اولین قدم برای فراهم کردن شرایط پرورش کرم میل ورم است. شما برای پرورش این حشره باید از ظرف شیشه‌ای یا پلاستیکی یا سبدهایی که عمقی (ارتفاع) به اندازه ۱۳ سانتی‌متر دارد، استفاده کنید. بهتر است از ظرف هایی با طول ۶۰ سانتی‌متر و عرض ۴۰ سانتی‌متر که ابعاد استاندارد برای پرورش این کرم ها می‌باشد، استفاده کنید.
دقت داشته باشید که گنجایش این ظرف ها در ابعاد استاندارد، ۱/۵ تا ۲ کیلوگرم از این کرم ها می‌باشد. کف ظرف هایی که لارو ها در آن قرار دارند بهتر است تا ارتفاع ۳ تا ۴ سانتی متر یا به اصطلاح ۱/۵ تا ۲ بند انگشت از سبوس گندم به صورت یکنواخت پر شود.
برای ظروف نگهداری کرم ها نیازی به درب محافظ نیست ولی اگر به هر دلیل خواستید از درب استفاده کنید حتما به این نکته توجه کنید که سوراخ هایی برای گردش هوا روی درب ظرف وجود داشته باشد.
بهتر است هر چند روز یکبار برای جدا سازی کرم ها از فضولات، کرم ها را به ظرفی تمیز با شرایطی که گفته شد منتقل کنید و ظرف قبلی را بشویید و خشک کنید.

کرم‌های میل ورم از چه چیزی تغذیه می‌کنند؟

در طول مدت پرورش کرم میل ورم، تغذیه و منابع تامین آب برای این حشره اهمیت بالایی دارد و باید به‌درستی انتخاب شود. برای بستر این کرم ها (لارو ها) از سبوس گندم (دامی و خوراکی) یا سبوس جو و حتی سبوس برنج استفاده می‌شود و گاهی هم به آن جو پرک شده اضافه می‌کنند (دلخواه).
اگر می‌خواهید بازده بهتری بگیرید، از سبوس گندم به ویژه نوع خوراکی آن استفاده کنید چون نرم و ریز می‌باشد و کرم ها راحت تر و بهتر از آن تغذیه می‌کنند. خوب است این نکته را هم بدانید که نوع تغذیه کرم میل ورم، بر ارزش غذایی این حشره تاثیر می‌گذارد.
موضوع دیگری که در رابطه با تغذیه کرم‌ های میل ورم وجود دارد و باید بدانید، خوب پودر شدن مواد غذایی است. شما باید با استفاده از میکسر موادی که تصمیم دارید به عنوان غذا به کرم ها بدهید را پودر کنید تا بتوانند به‌راحتی از آن‌ها تغذیه کنند.
این حشرات هم به آب نیاز دارند ولی برای تامین آب برای آن ها از هویج و سیب‌زمینی استفاده می‌شود. طبق تجربیات کاووک فارم بهترین ماده برای آب‌رسانی به این کرم ها استفاده از هویج است. سیب‌زمینی بعد از گذشت چند روز کپک می‌زند و فاسد می‌شود و محیط نگهداری کرم ها را آلوده می‌کند.
نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که بعد از گذشت ۲۰ تا ۳۰ روز از تخم گذاری توسط سوسک مولد، چون لارو هایی که از تخم بیرون می‌آیند کوچک و ریز هستند، می‌توانید برای تامین آب لارو ها از کاهو استفاده کنید.

دمای لازم برای پرورش کرم‌های میل ورم

دمای ایده آل و مناسب برای پرورش کرم‌های میل ورم، ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.
رطوبت محیطی که کرم ها در آنجا قرار دارند باید بین ۵۵ تا ۶۵ باشد.
دقت داشته باشید که گستره دمایی باید ثابت باشد تا کرم ها بتوانند رشد خوبی داشته باشند.
نکته دیگر وجود تهویه مناسب هوا در سالنی است که کرم ها در آن پرورش می‌یابند.
هرآنچه که باید از پرورش میل ورم بدانیم؛ نکات تکمیلی
بعد از اینکه سوسک های مولد تخم‌گذاری کردند، بستر آن ها را الک کنید. با این کار سوسک ها از تخم ها جدا می‌شود تا تخم ها توسط سوسک های مولد خورده نشوند. بهترین زمان برای الک کردن بین ۷ تا ۱۰ روز بعد از تخم گذاری است.
داخل ظرف، بستری از سبوس گندم و سوسک ها و تخم ها قرار دارند. بعد از الک کردن، بستر به همراه تخم ها از سوسک ها جدا می‌شود. سوسک ها را به ظرفی دیگر با شرایط استاندارد منتقل کنید و تخم ها به همراه بستر را دوباره به ظرف قبلی برگردانید چون مقداری از تخم ها به بدنه ظرف چسبیده است و شما با این کار تعداد بیشتری از تخم ها و در آخر هم کرم های میل ورم بیشتری خواهید داشت.
در ظرفی که تخم ها قرار دارند، بستر آن را که از سبوس گندم است زمانی الک کنید که از رنگ سفید به قهوه‌ای تغییر کند یا زمانی که لارو ها بزرگ شده‌اند.
وقتی که لارو ها بزرگ شدن، بهتر است ۷ روز یکبار بستر کرم ها را الک کنید و با سبوس های تازه جایگزین کنید.

نکته‌ای بسیار مهم که باید به آن توجه کنید

مرحله شفیرگی یک مرحله حساس می‌باشد. در این مرحله کرم هایی که به شفیره تبدیل شده‌اند را باید از کرم های دیگر جدا کرد چون کرم ها از شفیره ها تغذیه می‌کنند. اگر کرم ها از شفیره یک گاز بزنند، شفیره سیاه رنگ شده و غیر قابل استفاده می‌شود.
شفیره های جدا کرده را باید درون ظرفی تمیز قرار دهید. بستر شفیره ها باید یک لایه‌ای نازک از سبوس گندم باشد.

درآمد پرورش کرم میل ورم و قیمت کرم میل ورم

پرورش کرم میل ورم طبق موارد گفته شده، آسان و راحت است؛ بنابراین بسیاری از افراد روی به پرورش دادن این حشره آورده‌اند و تصمیم دارند با این کار درآمد کسب کنند.
اگر این افراد تمام نکات برای پرورش را رعایت کنند، می‌توانند موفق شوند. قیمت کرم‌های میل ورم ثابت نیست و در هر برهه از زمان تغییر می‌کند؛ اما اگر بتوانید به صورت حرفه‌ای این کار را انجام دهید، سود مناسبی به دست خواهید آورد.

خرید و فروش کرم میل ورم به صورت زنده و خشک‌شده

اگر می‌خواهید پرورش کرم را انجام دهید، باید زنده این حشره را خریداری کنید. برای این کار لارو سوسک تاریکی را تهیه و پرورش دهید؛ اما اگر تصمیم دارید از این حشره به عنوان یک منبع غذایی برای جانوران خود استفاده کنید، می‌توانید خشک و پودر شده این محصول را بخرید. مسلما هزینه هر یک از انواع ذکر شده متفاوت خواهد بود. همچنین دقت داشته باشید که خرید کرم میل ورم را از جایی مطمئن انجام دهید تا مشکلی پیش نیاید.
سوسک های مولد این کرم ها، به صورت دانه ای قیمت گذاری میشود و چون در تعداد بسیار بالا شمارش سخت میشود، هر ۱۰۰ گرم را معادل ۱۰۰۰ تا سوسک مولد درنظر میگیرند.

شیوه خشک کردن کرم‌های میل ورم

خشک کردن کرم‌های میل ورم به شکل‌های گوناگون صورت می‌گیرد. انتخاب هر شیوه برای خشک کردن، اثرات متفاوتی خواهد داشت. به نوعی ارزش غذایی این محصول با انتخاب شیوه خشک کردن تعیین می‌شود.
خشک شدن این محصول می‌تواند از طریق دستگاه‌های صنعتی مخصوص و در حجم بیشتر انجام شود. البته زمانی که یک فرد به مقدار کمی از این محصول نیاز دارد، می‌تواند به‌راحتی پرورش کرم‌های میل ورم را در منزل و با ساده‌ترین تجهیزات انجام دهد.
هر یک از شیوه‌ها شرایط مخصوص به خود را دارند؛ اما نکته حائز اهمیت، کیفیت ظاهری و همچنین تغذیه‌ای این محصول است که باید در بهترین شکل انجام شود.
۲۴ ساعت قبل از خشک کردن نباید به این کرم ها تغذیه داد و شکم لارو ها باید کاملا خالی باشد.
برای خشک کردن از دستگاه میوه خشک‌کن هم می‌توانید استفاده کنید و نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که لارو ها باید در یک ظرف و بدون بستر سبوس دار و هویج و … خشک شود.

کدام دست از حیوانات تغذیه خود را از کرم میل ورم انجام می‌دهند؟

پرندگان دسته اصلی از مصرف‌کنندگان این کرم هستند. کرم میل ورم سرشار از پروتئین است و خوردن آن توسط پرنده‌ها سبب رشد بهتر و سریع‌تر می‌شود. قناری، عروس هلندی، طوطی، مرغ عشق، فنچ، بلبل، مرغ‌های خانگی، جوجه‌ها و … از جمله پرندگانی هستند که کرم میل ورم در برنامه غذایی آن‌ها وجود دارد.
البته در کنار پرندگان می‌توان به دیگر حیوانات دریایی چون ماهی‌ها نیز اشاره کرد. از جمله این ماهی‌ها باید مواردی چون قزل‌آلا، فایتر، چاقو ماهی، اسکار، فلاور، پیرانا، کوپی. کت فیش را نام برد.
اگر شما در حال نگهداری از حیوان خانگی خود هستید و می‌خواهید به منبع غذایی آن توجه کامل داشته باشید، خرید کرم میل ورم را انجام دهید و آن را در برنامه غذایی جانور خود بگذارید تا پروتئین و دیگر مواد معدنی مورد نیاز آن را تامین کنید.

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1525 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

  • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.