مطالب از سراسر وب

دلایل درد قفسه سینه و ارتباط آن با بیماری های قلبی

دنیای اطلاعات: درد قفسه سینه به لاتین Chest pain، زمانی است که در ناحیه گردن تا بالای شکم (آخرین دنده قفسه سینه)، احساس ناراحتی یا درد وجود دارد. درد در قفسه سینه، بسته به منشا آن، می‌تواند یک هشدار جدی بوده یا اینکه بی‌خطر محسوب شود. در این گونه موارد، توصیف مشخصه های درد بسیار مهم هستند، آیا درد، زمان استراحت هم وجود دارد یا فقط زمان فعالیت بروز می‌کند؟ آیا ممکن است در وضعیت‌های خاصی از نحوه قرارگیری بدن، درد تشدید شده یا اینکه برطرف شود؟
Chest pain
همچنین، درد قفسه سینه انواع مختلفی دارد، از جمله:
– درد تیز، درد شدید که ناگهانی بروز می‌کند شبیه به احساس بریده شدن
– درد خفیف، مداوم و مبهم، محل درد نقطه‌ای نیست، درد در یک محدوده احساس می‌شود.
– احساس سوزش
– درد پیوسته و مداوم، شبیه به گرفتگی عضله
– درد خنجری، با مشخصه های شدید و ناگهانی، شبیه به سوزن، با احساس فرو رفتن
– احساس سنگینی بر سینه وجود دارد، انگار جسمی روی سینه قرار گرفته، بر سینه فشار می‌آورد یا شبیه به اینکه، نواری محکم و تنگ، دور سینه بسته شده است.

آیا درد قفسه سینه خطرناک است؟

زمانی که در ناحیه سینه درد احساس می‌کنید، حمله قلبی احتمالا اولین چیزی خواهد بود که به خاطرتان می‌آید. با این‌حال، درد در قفسه سینه، علت‌های زیادی می‌تواند داشته باشد. بعضی از این علت‌ها، بی‌خطر محسوب شده و مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی‌کنند. اما برخی دیگر، جدی به شمار می‌آیند و حتی ممکن است زندگی فرد را با تهدید مواجه کنند. همه اندام‌ها و بافت‌های مجاور سینه، شامل قلب، ریه ها، مری، عضلات، دنده ها، تاندون‌ها و نیز عصب‌های ناحیه قفسه سینه، می‌توانند به‌عنوان منشا درد در قفسه سینه مورد توجه قرار گیرند. همچنین درد ممکن است از ناحیه سینه به سمت گردن، پشت و یا شکم نیز گسترش یابد.

دلایل درد در قفسه سینه مربوط به قلب

هر چند علت‌های دیگری نیز ممکن است داشته باشد، با این حال، مشکلات قلبی، علتی شایع برای دردهای قفسه سینه، محسوب می‌شوند، از جمله:

بیماری عروق کرونر قلب

این بیماری، باعث می‌شود در قفسه سینه، دردی بروز کند که با نام آنژین قلبی معروف می‌باشد. درد می‌تواند به سمت بازوها، شانه، پشت و همچنین فک نیز گسترش یابد. در ناحیه سینه، درد به‌صورت فشار (شبیه نواری تنگ دور سینه) و سنگینی سینه احساس می‌شود.

سکته یا حمله قلبی، انفارکتوس میوکارد

سکته یا حمله قلبی، در قفسه سینه دردی ایجاد می‌کند که شبیه درد آنژین قلبی است، اما درد معمولا در سمت چپ یا میانه سینه احساس می‌شود. درد به‌صورت احساس فشار بر سینه ظاهر شده، از شدت بالایی برخوردار بوده و با استراحت برطرف نمی‌گردد. درد ممکن است با عرق سرد، احساس تهوع، تنگی نفس و همچنین ضعف شدید همراه باشد.

میوکاردیت، التهاب عضلات قلب

عضلات قلب (میوکاردیوم)، دچار التهاب شده، علاوه بر درد قفسه سینه، ممکن است علائمی دیگر نظیر تب، خستگی، تپش شدید قلب و همچنین مشکلات تنفسی را نیز در پی داشته باشد.

پریکاردیت، التهاب پرده پریکارد قلب

التهاب یا عفونت در پرده پریکارد، پریکاردیت نامیده می‌شود. پریکارد، نوعی بافت همبند کیسه مانند می‌باشدکه اطراف قلب را فرا گرفته است. درد پریکاردیت و درد آنژین قلبی تا حدودی مشابه هستند. با این‌حال، درد پریکاردیت، غالبا به‌صورت تیز و ادامه‌دار بوده، و در امتداد عضلات شانه و قسمت بالای گردن نیز گسترش می‌یابد. بلعیدن غذا، نفس کشیدن و همچنین خوابیدن به پشت، می‌تواند این درد را تشدید نماید.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

در این بیماری، عضله قلب (میوکاردیوم) رشد غیر طبیعی داشته و ضخیم‌تر می‌شود. عموما هنگام ورزش و تمرینات بدنی، درد قفسه سینه و تنگی نفس ظاهر می‌گردد. این نوع کاردیومیوپاتی (دسته‌ای خاص از بیماری‌های مربوط به عضلات قلب) علاوه بر درد در قفسه سینه، می‌تواند احساس گیجی و عدم تعادل، سبکی سر، از حال رفتن (غش) و سایر نشانه ها را نیز به‌دنبال داشته باشد.

افتادگی دریچه میترال

افتادگی یا پرولاپس دریچه میترال، نوعی اختلال در عملکرد دریچه میترال قلب می‌باشد که گاهی نشانه خاصی ندارد، خصوصا زمانی که پرولاپس خفیف باشد. در صورت وجود، نشانه ها طیف متنوعی را شامل می‌شوند، از جمله: درد در قفسه سینه، احساس تپش و لرزش قلب، احساس گیجی و عدم تعادل

شکاف در لایه داخلی عروق کرونر

لایه داخلی رگ‌ها که در تماس با خون قرار دارد، می‌تواند دچار شکاف شده که در اصطلاح پزشکی، دیسکسیون نامیده می‌شود. دیسکسیون ممکن است در آئورت و یا سایر رگ‌ها نیز اتفاق بیفتد. اگر پارگی و شکاف در لایه داخلی عروق کرونر قلب باشند، اصطلاحا Spontaneous Coronary Artery Dissection) SCAD) نامیده می‌شود. این عارضه، در اثر فاکتورهای مختلفی به‌وجود می‌آید و هر چند شیوع بسیار کمی دارد، اما می‌تواند مرگ‌آفرین باشد. بیماران، دردی مانند پاره شدن بافت احساس می‌کنند که شدید و طاقت‌فرسا بوده و به سمت گردن، شکم و همچنین پشت نیز انتشار می‌یابد.

علائم و نشانه های درد قفسه سینه مربوط به قلب

درد قفسه سینه، شایع‌ترین علامت مشکلات قلبی می‌باشد. با این حال، در برخی افراد نشانه های دیگری اتفاق می‌افتند که ممکن است شامل درد در قفسه سینه نباشند، یا اینکه به همراه آن، ظاهر شوند. خصوصا زنان، نشانه هایی غیر معمول را گزارش می‌کنند که در ادامه روند درمان، به‌عنوان عارضه قلبی، مورد تشخیص قرار می‌گیرند.
– احساس سنگینی و فشار در ناحیه سینه
– درد در ناحیه بازوها، فک و نیز پشت
– خستگی
– احساس سبکی سر، گیجی و عدم تعادل، همچنین تنگی نفس
– درد در ناحیه شکم و یا احساس تهوع
– بروز درد پس از فعالیت بدنی شدید

اگر به همراه درد قفسه سینه، حداقل یکی از این نشانه ها ظاهر شده است، ضروری است با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید:

در زیر استخوان جناغ سینه، دردی شبیه به این موارد بروز کرده است: سنگینی و وارد آمدن فشار بر سینه و یا احساسی شبیه به اینکه نواری تنگ و محکم سینه را فشار می‌دهد.
درد قفسه سینه به سمت بازوی چپ، فک و همچنین پشت نیز گسترش می‌یابد.
درد ناگهانی، شدید و تیز بوده، با تنگی نفس همراه است، به‌ویژه اگر بروز درد زمانی باشد که مدت طولانی بی‌حرکت بوده‌اید (مثلا به دلیل مسافرت طولانی یا بارداری و زایمان).
احساس تهوع، گیجی و عدم تعادل، تپش شدید قلب و یا تنفس شدید (نفس نفس زدن)، احساس سردرگمی، رنگ‌پریده بودن، و همچنین تعرق شدید

در این موارد، تماس با پزشک، کافی خواهد بود:

تب و یا لرز ظاهر شده، و یا هنگام سرفه ‌کردن، خلط زرد مایل سبز دیده می شود.
بلعیدن غذا یا مایعات با مشکل و دشواری همراه است.
درد شدید در ناحیه سینه که برطرف نشده و تسکین نمی یابد.

درد قفسه سینه ناشی از مشکلات ریوی

پلوریت یا پلورزی، التهاب و تحریک پرده جنب، که ریه را از بیرون می‌پوشاند.
پنوموتوراکس، وجود هوا در حفره جنب که مانع باز شدن کامل ریه می‌شود.
سینه‌پهلو یا ذات‌الریه و همچنین آبسه ریه
آمبولی ریه، وجود لخته خون یا گاهی چربی در سرخرگ‌های بافت ریه
هایپرتنسیون ریوی، افزایش فشار خون در عروق ریوی
آسم

درد قفسه سینه ناشی از مشکلات گوارشی

بیماری ریفلاکس معده به مری، بازگشت اسید معده به مری
بروز اختلال در انقباضات عضله مری
سوراخ شدن یا پرفوراسیون در دیواره مری
زخم‌های پپتیک، زخم در لایه مخاط و زیر مخاط در ناحیه مری، معده و بخش بالایی روده کوچک
فتق هیاتال، وارد شدن قسمتی از معده به قفسه سینه
پانکراتیت، التهاب پانکراس (لوزالمعده)
مشکلات کیسه صفرا
افزایش حساسیت مری، پایین آمدن آستانه تحریک گیرنده های حسی دستگاه عصبی در ادراک یا گزارش درد، به ‌علت اختلال در عضله مری و اعصاب مربوط به آن، که افزایش سوزش سردل و درد در قفسه سینه را به‌دنبال خواهد داشت، در حالیکه افراد مشابه، چنین حالاتی ندارند. این اختلال از نوع عملکردی، به‌شمار می‌آید.

درد قفسه سینه ناشی از مشکلات عضلانی اسکلتی و یا سیستم عصبی

آسیب یا جراحت در دنده های قفسه سینه
کشیدگی عضله
زونا، فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان

درد قفسه سینه ناشی از سایر علت‌های بالقوه

اضطراب و همچنین حمله هراس یا به‌عبارتی شوک ناشی از ترس، نیز ممکن است درد در قفسه سینه را در پی داشته باشند. برخی نشانه های مرتبط با آن‌ها، عبارتند از: احساس گیجی و عدم تعادل، احساس تنگی نفس، احساس تپش و لرزش قلب، احساس گزگز کردن یا مورمور شدن، همچنین رعشه و لرزیدن

درمان درد قفسه سینه

درمان درد در قفسه سینه، به شناسایی علت درد بستگی خواهد داشت. دارودرمانی، انجام عمل‌های غیرتهاجمی، جراحی و یا ترکیبی از موارد فوق، می‌توانند به‌عنوان راهکارهای درمانی، مورد توجه قرار گیرند.

درمان های مرتبط با قلب

مصرف داروهایی شامل نیتروگلیسیرین و سایر داروهای بازکننده رگ‌های شریانی، داروهای حل‌کننده لخته های خونی، و همچنین داروهای رقیق‌کننده خون
کاتتریزاسیون قلبی، استفاده از بالون یا استنت، به منظور باز کردن شریان‌های مسدود شده
ترمیم شریان‌ها (سرخرگ‌ها) از طریق جراحی

سایر درمان‌ها

مصرف آنتی اسید و یا سایر روش‌ها به منظور بهبودی سوزش سردل و بازگشت اسید معده به مری
داروهای ضد اضطراب جهت تسکین درد قفسه سینه ناشی از اضطراب و حمله های هراس
در مواردی مانند پنوموتوراکس، ورود هوا بین دو لایه پرده جنب، ممکن است باعث شود در قسمتی از ریه، روی هم افتادگی یا کولاپس اتفاق بیفتد (collapsed lung). با انجام روش‌هایی، فشار از روی ریه برداشته می‌شود. در نتیجه ریه می‌تواند دوباره باز شود که نهایتا، بهبودی درد قفس سینه را به‌دنبال خواهد داشت.

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1525 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

  • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.