مطالب از سراسر وب

تفسیر جواب آزمایش پاپ اسمیر

دنیای اطلاعات: پاپ اسمیر، آزمایشی برای بررسی نشانه‌های اولیه سرطان سرویکس است. سرویکس یا دهانه رحم قسمتی از بدن خانم‌هاست که رحم و واژن به هم می‌رسند. پاپ اسمیر یک آزمایش ارزان و آسان است که در زودترین زمان ممکن سرطان را تشخیص می‌دهد. به همین دلیل بسیار باارزش است. برای تفسیر آزمایش پاپ اسمیر باید گزارش را به پزشک درخواست‌کننده تحویل دهید. اما شاید دل تو دلتان نباشد و بخواهید کمی کنجکاوی کنید! در این مقاله می‌خواهیم کمی درباره اصطلاحات و حالت‌های مختلف نتیجه پاپ اسمیر صحبت کنیم. فقط به یاد داشته باشید که شما مرجع قابل‌اطمینانی برای تشخیص نیستید! پس با تفسیر خودتان خوشحال یا نگران نشوید.

نتیجه آزمایش پاپ اسمیر

نتایج پاپ اسمیر چطور تعیین می شود؟

نتایج پاپ اسمیر بعد از یک یا دو هفته آماده می شود. بعد از آزمایش پاپ اسمیر، هر خانمی باید طریقه دریافت نتیجه را جویا شود. اگر خانم بعد از یک ماه نتیجه را دریافت نکرد باید به مطب پزشک مراجعه کند.

بخش‌های مختلف تفسیر گزارش پاپ اسمیر

IDENTITY یا مشخصات بیمار و پزشک

در این بخش مشخصات بیمار، پزشک درخواست‌کننده و تاریخ انجام آزمایش نوشته می‌شود.

SPECIMEN TYPE یا نوع نمونه

در این قسمت نوع روش گرفتن پاپ اسمیر ذکر می‌شود. نمونه به روش سنتی (Conventional) یا با استفاده از روش جدید پاپ اسمیر مایع (Liquid based) گرفته شده است.

معنی SPECIMEN ADEQUACY یا کفایت نمونه

در این بخش، پاتولوژیست نظر خود را درباره کیفیت نمونه بیان می‌کند. اگر نمونه از نظر تکنیک تهیه و تعداد سلول استاندارد باشد، تشخیص با اطمینان بیشتری گذاشته می‌شود. ممکن است با این عبارات روبه‌رو شوید:

Satisfactory: به این معناست که نمونه از نظر کیفیت رضایت‌بخش است.

Unsatisfactory: نمونه کیفیت رضایت‌بخش ندارد. ممکن است خون و یا التهاب، نمونه را خدشه‌دار کرده باشد.

Endocervical/Transformation zone present or absent: در قسمتی از سرویکس، محل گذار از بافت رحم به بافت واژن وجود دارد. این محل بیشترین ریسک ابتلا به سرطان را دارد. حضور ناحیه گذار، کمک بسیاری به بررسی بافت می‌کند. اما ممکن است به صورت طبیعی در افراد نوجوان یا یائسه دیده نشود. در صورت دیده‌نشدن، حتی اگر سلول‌های پاپ اسمیر طبیعی باشند، آزمایش‌های بیشتری درخواست می‌شود.

INTERPRETATION/RESULT یا نتیجه آزمایش

اینجا، ویژگی‌های بافتی نمونه بیان می‌شوند. ممکن است با عبارات زیر روبرو شوید:

Inflammation یا التهاب

مشاهده التهاب و قرمزی، یافته شایعی در پاپ اسمیر است. در بیشتر موارد نشان‌دهنده مشکل خاصی نیست. شدت التهاب به سه صورت توصیف می‌شود. خفیف (Mild)، متوسط (Moderate) و شدید (Severe). التهاب شدید، ممکن است نشان‌دهنده عفونت باشد که نیازمند علائم بالینی همراه و بررسی بیشتر است.

Organism یا ارگانیسم

ارگانیسم در اینجا به معنای باکتری، انگل، قارچ و ویروس است. ممکن است عبارات زیر را در گزارش مشاهده کنید.

Normal flora: به معنی حضور باکتری‌های نرمال واژن است. این حالت طبیعی است.
Trichomonas vaginalis: در صورت مشاهده این تک‌یاخته، احتمالا شما دچار واژینیت شده‌اید. به خصوص اگر از ترشحات واژینال بدبو، قرمزی، درد حین رابطه شکایت دارید. این بیماری از طریق رابطه جنسی با فرد مبتلا منتقل می‌شود.
Candida: نوعی عفونت قارچی مشاهده شده است.
Shift in flora/Bacterial vaginosis: رشد بیش از حد باکتری‌های نرمال واژن باعث ایجاد باکتریال واژینوزیس می‌شود. بیمار ممکن است بی‌علامت یا دارای ترشح رقیق با بوی ماهی! باشد.
Cellular changes consistent with herpes simplex virus: به علت حضور ویروس هرپس تغییرات سلولی رخ می‌دهد که نیازمند بررسی است.

Epithelial cell abnormality یا شواهد غیرطبیعی سلول‌های اپیتلیال چیست؟

مهم‌ترین بخش برای تشخیص زودرس سرطان اینجاست. ضایعات متفاوتی در مراحل مختلف دیده می‌شوند. نام هر ضایعه و تعریف ساده آن در پایین آورده شده است. هر چه به سمت پایین بروید، ضایعه خطرناک‌تر می‌شود. در ادامه چند لغت پزشکی تکرار می‌شود. شاید بد نباشد معنی مختصری از آن‌ها بدانید.

Epithelial cell: به معنای سطحی‌ترین سلول‌های پوشاننده هستند. این سلول‌ها در سرویکس دو نوع هستند. سنگفرشی و استوانه ای
Squamous cell: به معنای سلول سنگفرشی است. این سلول‌ها این سلول‌ها به طور طبیعی دیواره واژن و قسمت تحتانی سرویکس را می‌پوشانند.
Glandular cell: به معنی سلول استوانه‌ای است. این سلول‌ها به طور طبیعی قسمت فوقانی سرویکس را می‌پوشانند.

بحث اصلی تفسیر نتیجه پاپ اسمیر

معنی Negative for intraepithelial lesion or malignancy چیست؟

این عبارت به معنی پاپ اسمیر منفی است. در حال حاضر شما هیچ تغییرات پیش‌سرطانی و سرطانی ندارید.

معنی ASC-US) Atypical squamous cells of undetermined significance) یا تغییرات سلولی غیرمعمول با ارزش نامشخص چیست؟

این سلول‌ها غیرطبیعی هستند. احتمالا آزمایش دیگری برای بررسی لازم است.

معنی ASC-H) Atypical squamous cells, cannot exclude HSIL) یا تغییرات سلولی غیرمعمول و مشکوک به HSIL چیست؟

این سلول‌ها از مورد بالا غیرطبیعی‌تر هستند. حتما آزمایش دیگری درخواست می‌شود.

معنی LSIL) Low grade squamous intraepithelial lesion) یا ضایعه درجه پایین چیست؟

گزارش این حالت سلولی نشان می‌دهد احتمالا شما در تماس با ویروس HPV بوده‌اید. در LSIL، تغییرات پیش‌سرطانی دیده می‌شود. اما خوشبختانه تغییرات سلولی بسیار اندک است. در اکثر موارد، مخصوصا در جوانان عقب‌نشینی می‌کند. خطر بروز سرطان سرویکس در خانم ۶۴-۳۰ ساله، در عرض ۵ سال بعد از تشخیص LSIL، حدود ۰/۱۶% است. یعنی از هر ۱۰/۰۰۰ خانم در این سن با پاپ اسمیر LSIL، فقط ۱۶ نفر به سرطان سرویکس مبتلا می‌شوند. همین خطر در خانم‌های ۲۴-۲۱ ساله، به صفر می‌رسد! یعنی در این بازه سنی تقریبا همه LSILها با گذشت زمان طبیعی می‌شوند. ممکن است پزشک با توجه به سن و علائم بالینی شما، تست را مدتی بعد تکرار کند یا درخواست بررسی‌های دیگری بدهد. مثلا کولپوکسکوپی (مشاهده درون واژن و سرویکس با دوربین) و یا تست HPV (بررسی بافت سرویکس از جهت حضور ویروس‌های پرخطر HPV).

معنی HSIL) High grade squamous intraepithelial lesion) یا ضایعه درجه بالا چیست؟

گزارش این حالت سلولی، نشان‌دهنده تغییرات سلولی پیش‌سرطانی قابل‌توجه است. پزشک شما حتما بررسی‌های بیشتری مثل کولپوسکوپی صورت می‌دهد.

معنی Squamous cell carcinoma چیست؟

متاسفانه این یافته تاییدکننده سرطان است. پزشک برای تهیه نمونه، کولپوسکوپی انجام می‌دهد. بیوپسی گرفته شده به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. بعد از تائید نهایی راهکارهای درمانی پیشنهاد می‌شود.

پاپ اسمیر غیرطبیعی چیست؟

پاپ اسمیر غیرطبیعی تغییرات سرطانی در سلول های دهانه رحم را نشان می دهد. این تست برای تشخیص سلول های غیر طبیعی در مراحل اولیه مهم است زیرا درمان برای برداشتن سلول های غیرطبیعی انجام می شود. بخش بعدی با عنوان روش مطالعه و تحلیل پاپ اسمیر شامل روش های گزارش پاپ اسمیر غیرطبیعی می باشد.

روش مطالعه و تحلیل پاپ اسمیر

تحلیل پاپ اسمیر و گزارشات آن براساس سیستم پزشکی به نام بتسدا انجام می شود. این سیستم در بتسدا، میرلند ایجاد شده است تا تمام متخصصان بتوانند پاپ اسمیر را شبیه به هم گزارش کنند. استانداردسازی باعث می شود احتمال تفاوت نتایج در آزمایشگاه های مختلف کاهش یابد.
سیستم بتسدا نتیجه عملکرد موسسه سرطان ملی است که در سال ۱۹۸۸ برای استانداردسازی گزارش های پاپ اسمیر تلاش می کردند. در سال ۲۰۰۱، راهنما اصلاح شد. توافق سیستم گزارش بتسدا در امریکا جهانی شده است.

گروه های اصلی پاپ اسمیر غیرطبیعی در سیستم بتسدا مطابق زیر گزارش می شود (جزئیات بیشتر در بخش توصیه های مراحل بعد از پاپ اسمیر ذکر شده است):

– ASC-US: مخفف برای سلول های پولکی با اهمیت نامعین
– LSIL: مخفف درجه پایین ضایعه (زخم) داخل اپیتلیالی پولکی. این گروه CIN grade I نامیده می شود.
– HSIL: مخفف درجه بالای ضایعه (زخم) داخل اپیتلیالی پولکی. این گروه CIN grade II یا CIN grade III و یا CIS نامیده می شود.
– ASC-H: یعنی سلول های غیر معمول وجود دارند و HSIL را نمی توان حذف کرد.

کلمه “پولکی” سلولهای نازک و صافی را توصیف می کند که بر روی سطح دهانه رحم قرار دارند. “داخل اپیتلیالی” لایه سطحی سلول های تحت تاثیر را نشان می دهد. زخم یعنی بافت غیر طبیعی موجود است.
یک گزارش پاپ اسمیر غیر طبیعی و یا نامناسب شامل تشخیص های زیر است.

عدم حضور سلول های درون دهانه رحم در پاپ اسمیر

منطقه خاصی داخل دهانه رحم وجود دارد که در آن سلول های پوشش مهبل (واژن) به سلول های داخل دهانه رحم (سلول های درون دهانه رحم) تغییر می کنند. این منطقه «منطقه گذار» نامیده می شود. نمونه پاپ اسمیر از دهانه رحم از این نمونه سلول ها نمونه برداری می کند. این منطقه داخل دهانه رحم است و ابزار مخصوص نمونه برداری پاپ اسمیر به سادگی نمی تواند به آن برسد. اما گاهی اوقات، منطقه انتقالی به خوبی در دسترس برس پاپ نمی باشد و یا دهانه رحم به خوبی باز نیست بنابراین نمونه برداری به درستی انجام نمی شود.

پاپ اسمیر غیر قابل اعتماد به دلیل تورم و التهاب

اگر التهاب شدید باشد، بررسی انجام می شود. هدف پزشک شناسایی علت التهاب و درمان آن می باشد. التهاب درمان نشده مشکلاتی برای خانم و همسر او ایجاد می کند.
تحریک واژن به خاطر نبود استروژن اتفاق می افتد، به عنوان مثال بعد از یائسگی هنگامی که تخمدان از تولید این هورمون باز می ایستد. این کمبود استروژن باعث می شود دیواره های واژن تحریک شده و قرمز شوند. اگر یک خانم این وضعیت را داشته باشد و به خاطر کمبود استروژن باشد(به نام “واژینیت آتروفیک” یا “تغییرات آتروفی”)، پزشک استروژن واژینال (کرم، قرص استروژن واژینال، حلقه استروژن واژینال) برای درمان این التهاب توصیه می کند. سپس پاپ اسمیر دوباره انجام می شود.

سلول های پولکی با اهمیت نامعین

گاهی اوقات، سلول های پولکی با اهمیت نامعین در گزارش پاپ آورده می شوند. این سلول ها خفیف ترین اختلالات سلولی در طیف سلول های عادی تا سرطانی هستند. ASC-US یعنی سلول ها غیر طبیعی هستند، اما بدخیم نیستند.
“اهمیت نامعین” یعنی سلول های غیر معمول نتیجه صدمات مختلف به دهانه رحم هستند. به عنوان مثال، ویروس پاپیلومای انسانی می تواند علت ASC-US باشد. بیشتر ASC-US(80٪ -۹۰٪) به طور خود به خودی برطرف می شود. (بدون درمان)

درجه پایین ضایعه (زخم) داخل اپیتلیالی پولکی

LSIL بررسی سریع نیاز دارد زیرا از ASC-US غیر طبیعی تر است. ۱۵ تا ۳۰% خانم هایی که این ناهنجاری را دارند در بافت های دهانه رحم ناهنجاری جدی دارند. بنابراین تمام خانم هایی که LSIL دارند باید کالپوسکوپی (بررسی دهانه رحم به همراه بافت بارداری از دهانه رحم) انجام دهند. حتی LSIL نیز بعد از چند ماه بدون درمان در برخی خانم ها به طور خود به خودی برطرف می شود.

درجه بالای ضایعه (زخم) داخل اپیتلیالی پولکی

یکی از شدیدترین ناهنجاری های سلولی که سرطان نیست درجه بالای ضایعه (زخم) داخل اپیتلیالی پولکی می باشد. HSIL نیاز به درمان دارد.

چه اطلاعاتی از گزارش پاپ اسمیر دریافت می شود؟

اولین نکات در گزارش پاپ اسمیر برای شناسایی و تشخیص آن می باشد. در گزارش نام خانم، نام آسیب شناس و یا فردی که اسمیر را می خواند، منبع نمونه (در این مورد، دهانه رحم) و تاریخ آخرین قاعدگی خانم وجود دارد.
این گزارش پاپ اسمیر نیز باید شامل موارد زیر است:

– شرح وضعیت قاعدگی زن (به عنوان مثال، “یائسگی” (توقف پریودی) و یا “دوره های قاعدگی منظم”)
– سابقه پزشکی خانم (به عنوان مثال، “سابقه زگیل تناسلی”)
– تعداد اسلاید (یک یا دو، بسته به مراقبت های بهداشتی)
– شرح کفایت نمونه (آیا نمونه برای تفسیر رضایت بخش است)
– تشخیص نهایی (به عنوان مثال، “در محدوده طبیعی”)
– توصیه برای پیگیری (به عنوان مثال، “توصیه پیگیری معمول ” یا “توصیه تکرار اسمیر “)

عوامل خطر برای سرطان دهانه رحم و پیش از رحم چیست؟

تعدادی از عوامل خطر برای پیشرفت سرطان دهانه رحم و تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم شناخته شده است.

– HPV: عامل خطر اصلی عفونت با ویروس زگیل ناحیه تناسلی، یا ویروس پاپیلومای انسانی است، اگر چه بسیاری از زنان مبتلا به عفونت HPV به سرطان دهانه رحم مبتلا نمی شوند. تقریبا تمام سرطانهای دهانه رحم به عفونت HPV مربوط است. در برخی خانم ها احتمال تست پاپ اسمیر غیر طبیعی نسبت به دیگران بیشتر است.
– سیگار کشیدن: یکی از عوامل خطرساز رایج برای تغییرات سرطانی و بدخیم در دهانه رحم سیگار کشیدن است. اگر چه سیگار کشیدن با بسیاری از سرطان های مختلف در ارتباط است، بسیاری از خانم ها نمی دانند که سیگار کشیدن به شدت به سرطان دهانه رحم مرتبط است. سیگار کشیدن احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را حدود دو تا چهار برابر افزایش می دهد.
– سیستم ایمنی ضعیف شده: خانم هایی که سیستم ایمنی ضعیف دارند یا به خاطر مصرف دارو، سیستم ایمنیشان ضعیف شده است (به عنوان مثال، کسانی که پس از پیوند عضو قرص می خورند) نیز بیشتر در معرض خطر تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم هستند.
– داروها: خانم هایی که مادران آنها در زمان بارداری مواد مخدر دی اتیل استیل بسترول مصرف می کردند نیز بیشتر در معرض خطر هستند.
– سایر عوامل خطر: عوامل خطر دیگر برای تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم، انجام آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی، داشتن شرکای جنسی متعدد، و در سنین جوانی از لحاظ جنسی فعال شدن می باشند.

چرا سابقه پاپ اسمیر خانم مهم است؟

اگر خانم در پاپ اسمیر قبلی سابقه اختلال سلولی داشته است باید در هنگام انجام پاپ اسمیر جدید اعلام کند. خانم باید تمام جزئیات مشکلات و بیماری های قبلی را اطلاع دهد. سابقه خانم به فردی که پاپ اسمیر را می خواند کمک می کند زیرا اختلال خاص در غربالگری قبلی به فرد هشدار می دهد با دقت بیشتری پاپ اسمیر جدید را بررسی کند.

چه زمانی آزمایش پاپ اسمیر برای تفسیر کافی مناسب نیست؟

گزارش کفایت نمونه اسمیر برای تجزیه و تحلیل پاپ لازم است. اگر نمونه ناکافی باشد، در گزارش ذکر می شود. نمونه هایی از مشکلاتی که ممکن است در زیر “کفایت نمونه” ذکر شوند عبارتند از “روش خشک کردن” یا “خون بیش از حد.” این نکات به فاکتورهایی اشاره دارد که فرد برای تحلیل نتایج بررسی نمونه استفاده می کند.
گاهی اوقات، گزارش پاپ اسمیر ذکر می کند”به علت التهاب بیش از حد رضایتبخش نیست.” التهاب موجود در دهانه رحم زن باعث می شود تفسیر پاپ اسمیر دشوار شود. نمونه هایی از علل التهاب شامل عفونت یا التهاب است. التهاب نتیجه شایع در پاپ اسمیر است. اگرالتهاب شدید باشد، دکتر علت التهاب را تعیین می کند. در بسیاری از موارد، تکرار پاپ اسمیر برای تعیین شدت التهاب و گرفتن نمونه کافی برای تفسیر، تجویز می شود.

اگر پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد چه درمانی توصیه می شود؟

اگر پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد درمان های مختلفی از جمله کولپوسکوپی، conization، cryocauterization، لیزر درمانی، و برداشتن حلقه بزرگ منطقه گذار وجود دارد.
همه این روش ها با سرعتی بیش از ۹۰٪ درمان را انجام می دهند. این روش ها در برخی جنبه ها تفاوت دارند که به صورت جداگانه به بحث می پردازیم.

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی به پزشک اجازه می دهد تا به بررسی دقیق تر دهانه رحم بپردازد. کولپوسکوپی در اصل یک ذره بین برای دهانه رحم است. برای مناسب بودن کولپوسکوپی، زخم دهانه رحم، و همچنین منطقه گذار(منطقه بین پوشش واژن مانند و پوشش رحم مانند)، باید دیده شود.
هنگام کولپوسکوپی، دهانه رحم با ۳ درصد اسید استیک (سرکه) تمیز و خیس می شود. این اسید ملایم نه تنها سطح دهانه رحم را پاک می کند بلکه اختلالات سلولی را به صورت مناطق سفید نشان می دهد.
اگر مناطق مشکوک بافت دهانه رحم در طول کولپوسکوپی دیده شود، بیوپسی (نمونه برداری از بافت) انجام می شود. نمونه به آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل توسط آسیب شناس فرستاده می شود و نتایج بیوپسی گام بعدی درمان را تعیین می کند.
این روش بدون درد و کاملا ساده است و معمولا چند دقیقه طول می کشد انجام شود. به طور کلی، خانم نباید تا یک هفته بعد از بیوپسی نزدیکی داشته باشد، داخل واژن را بشوید و یا از تامپون استفاده کند. بارداری مانع از کولپوسکوپی نمی شود. کولپوسکوپی در ۹۰ درصد از خانم ها به بررسی نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر می پردازد.

Conization

Conization باعث می شود تمام بافت غیر طبیعی برداشته شود و بیشترین مقدار از بافت دهانه برای بررسی توسط آزمایشگاه فراهم می شود تا سرطان بررسی شود. پس از مشاهده دهانه رحم، به طور کلی توسط کولپوسکوپی، نمونه مخروطی شکل از بافت از اطراف کانال درون دهانه رحم گرفته می شود.
Conization معمولا تحت بیهوشی در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می شود. به مدت سه هفته پس از عمل، خانم باید از شستن داخل واژن، استفاده از تامپون و از مقاربت جنسی خودداری کند.
تا زمانی که سلول های اطراف منطقه طبیعی باشند، نرخ درمان با conization نزدیک به ۱۰۰٪ است.
با conization، خطرات مربوط به بیهوشی و خونریزی بعد از عمل (خونریزی در ۱۰٪ موارد) و همچنین عوارض جانبی در آینده بر باروری وجود دارد. Conization به طور کلی فقط بر روی زنانی انجام می شود که تغییرات شدید در بیوپسی داشته اند یا آدنوکارسینوم انجام داده اند (تشخیص سرطان در بخش داخلی دهانه رحم)، و یا پاپ اسمیر نشان می دهد بافت های مجاور سرطانی هستند.

برداشتن حلقه بزرگ از محل گذار

برداشتن حلقه بزرگ از محل گذار با استفاده از یک حلقه نازک سیمی، منطقه گذار دهانه رحم را حذف می کند (منطقه ای که در آن پوشش واژن به پوشش داخلی رحم تبدیل می شود). این کار باعث می شود نمونه برای تجزیه و تحلیل بافت اضافی جمع آوری شود و می تواند تحت بی حسی موضعی انجام شود.
پس از LEEP مراحل تخصصی ضروری است. این مراحل شامل پاپ اسمیر، کولپوسکوپی، و گاهی اوقات روش های دیگر است. این روش شایع ترین روش برای درمان اختلالات پاپ اسمیر می باشد.

هیسترکتومی

هیسترکتومی برای درمان اسمیر غیر طبیعی پاپ تنها برای آن دسته از زن ها که دیگر نمی خواهند بچه دار شوند و ناهنجاری های شدید پیش سرطانی دارند مناسب است.

درباره ادمين

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 1525 مقاله تا کنون.

یک نظر

  1. تفسیر بسیار عالی و کاملی بود خیلی ممنون از شما 🌹🌹🌹

دیدگاهتان را بنویسید

  • آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با علامت‌ * مشخص شده‌اند.
  • مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
  • 1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • 2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  • 3- نظرات پس از ویرایش تایید می‌شود.