خواص و موارد استفاده روغن سیاه دانه

دنیای اطلاعات: سیاه دانه یا سیاه تخمه که به عربی شونیز گفته می شود، گیاهی است که دو گونه از آن در ایران وجود دارد. سیاه تخمه مزروع NIGELLA SATIVA که روی نان می ریزند و سیاه دانه دشتی یا وحشی Nigella arvensis یکی از ترکیبات این گیاه روغن سیاه دانه است که هم دارای مصرف خوراکی و هم دارای مصرف مالیدنی است.

روغن سیاه دانه

خواص روغن سیاه دانه و مزایای آن

روغن سیاه دانه برای بدن فواید بسیار زیادی دارد. از جمله فواید روغن سیاه دانه می توان به توانایی آن در پیشگیری از سرطان، دیابت، چاقی، ریزش مو، اختلالات پوستی و عفونت ها اشاره کرد.

سلامت قلب

ناراحتی و اختلالات قلبی می تواند دلایل مختلف زیادی داشته باشد. اما جالب است بدانید اغلب ناراحتی های قلبی می توانند یک ریشه داشته باشند و آن عدم دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن می باشد. اسیدهای امگا ۶ و ۹ غنی نشده و غنی و همچنین فیتوسترول موجود در روغن سیاه دانه فواید جالب توجهی برای قلب دارد و حالت ارتجاعی دیواره رگ های خونی را حفظ می کند. از ایجاد لخته و فشار در رگ ها پیشگیری می نماید. همچنین می تواند کلسترول و قند خون را کاهش دهد. برای قرن ها یکی از کاربردهای اصلی و مهمترین خاصیت روغن سیاه کاهش قند خون و کلسترول بوده است.

سیاه دانه و درمان سینوزیت

بسیاری از ما به حساسیت و یا عفونت سینوسی مبتلا هستیم که بدلیل سیستم ایمنی ضعیف می باشد. استفاده از روغن سیاه دانه برای حساسیت ها می تواند یکی از بهترین روش ها برای بهتر شدن باشد. روغن سیاه دانه بخاطر تسکین بخشیدن سریع مشهور می باشد. می توانیم بگوییم استفاده از روغن سیاه دانه نظر شما را در رابطه با داروهای ضد حساسیتی تغییر می دهد.

خاصیت های روغن سیاه دانه برای پوست

یکی دیگر از خواص روغن سیاه دانه وجود مقادیر زیاد اسیدهای چرب، .ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و آمینو اسیدها در آن می باشد که این روغن را به مرطوب کننده عالی برای پوست شما تبدیل کرده است. نه تنها برای حفاظت از پوست عالی می باشد، بلکه دارای ویژگی های ضد قارچی می باشد که به رفع چین و چروک کمک می کند. به همین دلیل افرادی که خواهان پوست سالم می باشند می توانند از این روغن استفاده کنند.

خواص روغن سیاه دانه برای مو

اگر از موهای خود به خوبی محافظت نکنید موهای شما ممکن است شکننده و یا خشک شود. حتی اگر شما با دقت از موهایتان مراقبت کنید محصولاتی در بازار وجود دارند که واقعا به موها شما آسیب وارد می کنند. روغن سیاه دانه همانند روغن بادام تلخ و روغن نارگیل دارای ویژگی های آنتی اکسیدانی می باشد به همین دلیل یکی از مشهورترین کاربردهای روغن سیاه دانه ترمیم مو و بهبود سلامت کامل مو می باشد. این روغن همچنین داروی طبیعی فوق العاده مفیدی برای سفیدی موها می باشد.

فشار خون بالا

یکی از خاصیت های کاربردی رایج امروز از روغن سیاه دانه برای کاهش فشار خون بالا می باشد. اگرچه هنوز به عنوان داروی رسمی شناخته نشده است. بسیاری از بیماران مبتلا به فشار خون بالا کاهش سطوح فشار خون را با مصرف این روغن مشاهده می کنند.

پیشگیری از دیابت

این روغن همانند هلیله سیاه و عرق یونجه برای پیشگیری از دیابت مفید می باشد. روغن سیاه دانه بطور قابل توجه فشار خون را کاهش می دهد و به بیماران وابسته به انسولین و بیماران غیر انسولین کمک می کند و نه تنها برای دیابت نوع ۱ و ۲ مفید می باشد بلکه در بهبود سلامت کلی خون موثر می باشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

می توانید از سیاه دانه برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود استفاده کنید. از آنجا که روغن سیاه دانه مکانیزم دفاعی بدن شما را بهبود می بخشند برای مقابله با باکتری ها نیز عالی می باشند. اکثر زخم های دنیای امروزه بدلیل عفونت ایحاد می شوند، به همین دلیل روغن سیاه دانه دارویی عالی برای مبارزه با اکثر بیماری هایی می باشد که مردم امروزه از آن رنج می برند.

تقویت حافظه

از دیگر خواص روغن سیاه دانه بهبود عملکرد مغز و تقویت حافظه است. پژوهش ها نشان داده اند که سیاه دانه، حافظه، درک و تمرکز را تقویت می کند. اخیرا ثابت شده است که هوشیاری را افزایش می دهد و توانایی به یادآوری خاطرات کوتاه مدت و بلند مدت را افزایش می دهد.

برای کمر

با مصرف روغن سیاه دانه و قرار دادن آن روی محل درد نیاز شما به مصرف آرامبخش ها برای تسکین درد کمر و ماهیچه کاهش می یابد. بدلیل وجود ترکیبات قوی در این روغن بلافاصله پس از استفاده از آن احساس می کنید درد شما تسکین یافته است.

خواص روغن سیاه دانه برای بارداری

اگرچه اکیدا توصیه شده است برای مصرف روغن سیاه دانه در دوران بارداری بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، اما پژوهش های زیادی تاثیرات مثبت مصرف روغن سیاه دانه در طول بارداری را نشان داده اند. در بعضی موارد مصرف این روغن انقباض عضلات رحم را تسکین می بخشد.

برای درمان کم خونی

درمان کم خونی را می توان از جمله خواص روغن سیاه دانه دانست. بسیاری از ما در معرض کم خونی قرار داریم. کم خونی باعث می شود بدن و سلامت فرد در معرض خطرات جدی قرار گیرد. در بسیاری از پژوهش ها نشان داده شده است که در اکثر موارد مصرف این روغن کم خونی را بطور کامل درمان می کند.

مضرات روغن سیاه دانه

از مصرف این روغن همراه با داروهای ضد افسردگی خودداری کنید زیرا باعث افزایش فشار خون می شود. همچنین مصرف آن با سایر داروهای ضد دیابت قند خون را تا حد زیادی کاهش می دهد. همانطور که گفتیم سیاه دانه دارای خواص بیشماری می باشد اما قبل از مصرف آن برای بیماری های خاص بهتر است با پزشک مشورت کنید. برای آشنایی با فواید دیگر روغن های گیاهی می توانید به بخش خواص روغن ها مراجعه کنید.

استفاده از روغن سیاه دانه

۱- استعمال بیرونی یا مالیدنی

– درمان سرفه های سرد ناشی از سرما، درد سینه و تنگی نفس
– خارج کردن جنین مرده و زنده و پرده های جنین
– درمان سیروز، آسیت و کبد چرب
– درمان لک و پیس صورت
– درمان گرفتگی های عضوی یا روده ها، دفع باد
– رفع خال، زگیل، ترک پوست بدن، پیسی، پسوریازیس و اگزمای ترشح دار (که باید با کمی سرکه مخلوط شود)
– درمان فلج، درد سرد مفاصل، خواب رفتگی دست و پا و خستگی ها ی مزمن
– مالیدن (و نیز خوردن) روغن مخلوط با روغن زیتون و کندر برای افزایش نیروی جنسی مفید است.
– چکاندن روغن در بینی گرفتگی بینی را باز می کند و در فلج عصب صورتی موثر است.

۲- استفاده خوراکی

– خوردن روغن سیاه دانه به دفع سنگهای ادراری ، سوزش ادرار و بزرگی پروستات موثر است.
میزان مصرف خوراکی در سرد مزاجان تا ۸ گرم در روز و در گرم مزاج ها تا ۲ گرم است.

خواص سیاه دانه در طب اسلامی

مصرف سیاه دانه در طب اسلامی تاکید شده است و امامان و پیامبر اکرم (ص) از خواص آن برای درمان دردها نام برده اند.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم فرمود:

“ما من داء إلا فی الحبه السوداء منه شفاء إلا السام” یعنی هیچ بیماری نیست مگر شفای آن در سیاه دانه است جز مرگ.

امام رضا علیه السلام درباره خواص اعجاب انگیز سیاه دانه می فرماید:

در سیاهدانه برکت است. در چهل چیز خداوند برکت قرار داده ازحبوبات و جمادات هم سیاهدانه را بر گزیده است.

مطابق توصیه امام رضا علیه السلام سیاه دانه و بوییدن گل نرگس خاصیت ایمنی در برابر زکام را دارند. امام رضا (ع) می فرماید:

وَلیشُمَّ النَّرجِسَ ؛ فَإِنَّهُ یأمَنُ الزُّکامَ ، وکذلِک الحَبَّهُ السَّوداءُ،؛ گل نرگس ببویید؛ زیرا از زکام، ایمنی می‏بخشد و همچنین است سیاه دانه.