معروف ترین جاسوس زن در تاریخ موساد

دنیای اطلاعات: مشهورترین جاسوس زن در تاریخ موساد، فردی به نام شولا کوهن، مادر «اسحاق لیفانون» سفیر سابق رژیم صهیونیستی در قاهره است. صهیونیست ها به این جاسوس لقب «مروارید موساد» را داده اند. شولا در سال ۱۹۲۰ در آرژانتین به دنیا آمد و از آنجا راهی عراق شد و سپس در سال ۱۹۳۷ به فلسطین اشغالی آمد.

شولا کوهن

او کار خود به عنوان یک جاسوس را در سال ۱۹۴۷ آغاز کرد و بعد از ازدواج با جوزف کیشیک، تاجر یهودی لبنانی تبار به بیروت رفت.
شولا کوهن در بین سال های ۱۹۴۷ تا ۱۹۶۱ از طریق برقراری رابطه جنسی با صدها تن از بزرگ ترین مقامات دولتی در لبنان، به موساد خدمت کرد. وی از طریق به دام انداختن مقامات کشورهای دیگر و همبستر شدن با آنها اطلاعات مهمی برای موساد به دست می آورد و برای این سازمان ارسال می کرد.
اوج فعالیت کوهین مربوط به سال ۱۹۵۶ بود که برای خود پنج روسپی خانه را در بیروت راه اندازی کرد. او علاوه بر جاسوسی در زمینه سرقت بانک‌ها و قاچاق پول یهودیان به اسرائیل نیز فعالیت داشت.
موساد تمامی تجهیزات مربوط به ضبط فیلم مانند دوربین های مخفی را در اختیار کوهین قرار می داد تا با نصب آنها در اتاق های خواب این روسپی خانه ها و به دام انداختن مقامات دولتی لبنان، از این فیلمها برای باج خواهی استفاده نماید. وی از بانوان جوان لبنانی در این روسپی خانه ها استفاده می کرد تا به این ترتیب، سیاستمداران وکارمندان عالی رتبه لبنانی و سوری را به سمت اهداف خویش سوق دهد.
او در طول فعالیت خود در بیروت توانست تصویر تعداد زیادی از کارکنان عالی رتبه را در حالی که مشغول اعمال منافی عفت بودند، ضبط کند. کوهین همچنین یک رستوران را در خیابان مشهور حمراء در بیروت اجاره کرد و آن را تبدیل به یک مشروب فروشی به نام «رامبو باب» کرد.