لوران فابیوس (سیاستمدار)

دنیای اطلاعات: لوران فابیوس متولد ۲۰ آگوست ۱۹۴۶ در پاریس؛ سیاستمدار فرانسوی و وزیر امور خارجه فرانسه می باشد. وی از سال ۱۹۷۴ به حزب سوسیالیست فرانسه پیوسته تجربه وزارت و نمایندگی پارلمان فرانسه را هم در کارنامه دارد.

زندگینامه

وی در پاریس متولد شد. او فرزند لوییس و آندره فابیوس است. والدین او یهودی بودند که به دین کاتولیک گرویدند. فابیوس در دین کاتولیک بزرگ شد. او تحصیلات ابتدایی خود را در لایسی جانسون دو سایلی و لایسی لوییس لوگراند انجام داد.
فابیوس در روز ۱۶ مه جاری از سوی “ژان مارک آیرول” نخست‌وزیر این کشور به عنوان وزیر خارجه فرانسه منصوب شد.
او از سال ۱۹۷۴ عضو حزب سوسیالیست فرانسه شد و از سال ۲۰۰۲ و در دولت “فرانسوآ میتران” پست‌های مختلف دولتی را در دست گرفت.
وی طی سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۳ وزیر بودجه فرانسه و پس از آن طی سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۴ وزیر صنعت و تحقیقات بود و نهایتا در سال ۱۹۸۴ عنوان نخست‌وزیری فرانسه را از آن خود کرد.
فابیوس از سال ۱۹۸۴ تا زمان شکست چپ‌ها در انتخابات پارلمانی ۱۹۸۶ به مدت دو سال نخست‌وزیر فرانسه بود.
پس از انتخاب مجدد میتران و پیروزی چپ‌ها در انتخابات پارلمانی ۱۹۸۸، فابیوس به ریاست مجمع ملی فرانسه منصوب شد و تا سال ۱۹۹۲ این پست را در اختیار داشت.
وی سپس در سال ۱۹۹۲ دبیر اول حزب سوسیالیست شد و یکسال بعد با شکست چپ‌ها در انتخابات پارلمانی ا سمت خود کناره‌گیری کرد.
از سال ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۷ فابیوس ریاست گروه سوسیالیست در مجمع ملی فرانسه را بر عهده داشت و در سال ۱۹۹۷ پیروزی چپ‌ها در انتخابات پارلمانی این امکان را بری وی فراهم ساخت تا دوباره ریاست مجمع ملی را بر عهده گیرد.
سه سال بعد در سال ۲۰۰۰ میلادی، فابیوس در دولت “لیونل ژوسپن” وزیر اقتصاد، دارایی و صنایع فرانسه شد.
در سال ۲۰۰۶ لوران فابیوس در انتخابات درونی حزب سوسیالیست برای تعیین نامزد سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۷ شرکت کرد و مغلوب “سگولن رویال” هم حزبی خود شد.
فابیوس در روز ۲۶ فوریه گذشته در گفت‌وگو با نشریه فرانسوی “ژورنال دو دیمانش” در مخالفت با تهدیدهای رژیم صهیونیستی در خصوص حمله به ایران با حمایت از راه‌حل مذاکره شونده درباره برنامه هسته‌ای کشورمان اعلام کرد: «مداخله اسرائیل خطرات بزرگی به دنبال دارد.»

لوران فابیوس

لوران فابیوستولد: ۲۰ آگوست ۱۹۴۶
محل تولد: پاریس
ملیت: فرانسوی
مذهب: کلیسای کاتولیک
حزب سیاسی: حزب سوسیالیست فرانسه
آلما ماتر: دانش‌آموخته علوم سیاسی
پیشه: سیاستمدار