چگونه تحرکات کودکان را افزایش دهیم؟

دنیای اطلاعات: امروزه همه ما می‌دانیم که بیشتر بزرگسالان تحرک پایینی دارند و زمان طولانی را صرف تماشای صفحه‌های نمایش و رسانه‌های تصویری و مجازی می‌کنند.
طبق گزارش وزارت بهداشت و خدمات انسانی، تنها ۵ درصد از بزرگسالان از لحاظ فیزیکی به مدت ۳۰ دقیقه در روز فعال هستند و فقط یک نفر از هر سه نفر، میزان توصیه شده معادل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی در هفته را رعایت می‌کنند. دلیل عمده می‌تواند این باشد که با بالا رفتن سن افراد، فعالیت بدنی آنها پایین می‌آید، اما ما همیشه کودکان را شخصیت‌هایی می‌دانیم که فعالیت و جنب و جوش بالایی دارند. با این حال طبق یک مطالعه، مشخص شده است که این روزها نیمکت نشینی از دوران کودکی آغاز می‌شود.
چگونه تحرکات کودک خود را افزایش دهیم؟محققان به عنوان بخشی از پروژه چاقی در دوران کودکی در اروپا، ۶۰۰ کودک ۶ تا ۱۱ ساله را دنبال کردند و میزان فعالیت فیزیکی آنها را اندازه‌گیری کردند. آنها دریافتند که فعالیت بدنی، حتی از سن ۶ سالگی کمتر از حد انتظار است و تنها ۸۰ درصد برای ۶۰ دقیقه توصیه شده در روز فعال بودند. محققان دریافتند که آنها در تعطیلات آخر هفته‌، تعطیلات مدرسه یا حتی در هنگام ناهار فعال نبودند، در حالی که عمدتا گوشه‌گیر بودند.
همچنین فعالیت بچه‌ها در سنین ۸ تا ۱۱ سالگی به شدت کاهش یافته بود که تنها ۲۰ درصد برای یک ساعت توصیه شده در روز فعال بودند. پسران بیشتر به فعالیت‌های شدیدتر نسبت به دختران مشغول بودند. جالب توجه بود که کودکان دارای اضافه وزن کمتر از کودکان دارای وزن سالم فعال هستند که می‌توادن نتیجه گرفت چاقی نه تنها نتیجه فقدان فعالیت بدنی است، بلکه علت آن است.
برای فردی که با کودکان ارتباط برقرار کرده یا تعامل داشته باشد، این اطلاعات احتمالا شگفت انگیز نیستند. همانطور که مطالعه یادآور می‌شود، در دهه‌های گذشته، فعالیت‌های نشسته در کودکان افزایش چشمگیری داشته است. بسیاری از این موارد مربوط به صفحه نمایش است که در ابتدا با بازی‌های ویدیویی شروع می‌شود و در حال حاضر شامل رسانه‌های اجتماعی و فعالیت‌های دیگری است که بچه‌ها بر روی گوشی‌های خود انجام می‌دهند. بیرون رفتن و بازی کردن کمتر شده است. فعالیت‌های فیزیکی تنها در محیط‌های ورزشی سازمان یافته آن هم به جز چند استثنا، هر چند روز یک بار به ندرت اتفاق می‌افتد.
برای بسیاری از کودکان کم درآمد، فضای امن کمی برای بازی در بیرون وجود دارد و والدین آنها نه تنها قادر به پرداخت هزینه فعالیت‌‌های ورزشی کودکان خود نیستند، بلکه به دلیل کار و دیگر واقعیت‌های زندگی قادر به نظارت بر بازی یا ورزش ایمن فرزندان خود نیز نخواهند بود.
همه اینها مهم است، زیرا عادت فعالیت‌های فیزیکی از سنین پایین شروع می‌شود. کودکانی که می‌نشینند به نوجوانان بی تحرک تبدیل می‌شوند. و بی تحرک بودن نه تنها افراد را در معرض خطر چاقی قرار می‌دهد، بلکه به عنوان یک عامل خطر برای بسیاری از شرایط و ریسک‌های سلامتی است. اگر می‌خواهیم که فرزندانمان یک زندگی سالم داشته باشند، باید آنها را تشویق به فعالیت‌های فیزیکی کنیم.

چگونه فعالیت کودکان خود را افزایش دهیم؟

چند ایده وجود دارد:

این مطالعه همچنین اشاره می‌کند که فعالیت بدنی را باید در همان سنین کودکی آغاز کرد چرا که ممکن است عادات بی تحرکی از همان سنین کودکی شروع شود. به جای گذاشتن کودک خود بر روی صندلی‌ها و تخت‌های نرده‌دار، او را بر روی زمین قرار دهید تا خزیدن، بلند شدن و ایستادن را یاد بگیرد. به محض اینکه کودک شما بتواند حرکت کند، باید فرصت‌های فراوانی به او ارائه دهید و باید این فرصت‌ها را در طول دوران کودکی او حفظ کنیم چرا که سلامت آینده آنها، بستگی به این فعالیت‌ها دارد.

منبع : health.harvard.edu – فوت و فن