۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت: ۱۴:۳۷
خانه > سلامت > بهداشت و سلامتی > ازبین بردن سلول های سرطان با نور فرابنفش

ازبین بردن سلول های سرطان با نور فرابنفش

دنیای اطلاعات: دانشمندان در جنگ بزرگ‌شان علیه سرطان به دنبال راه‌ حل‌هایی می‌گردند که هم موثر باشند و هم کمتر از روش‌های درمانی فعلی مثل شیمی درمانی ویرانگر باشد. در یک ایده‌ی آزمایشی از نور استفاده می‌شود تا سلول‌های سرطانی کاهش داده یا حذف شوند. محققان دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو روشی برای حمله به تومورهای غیر قابل جراحی یا دسترسی طراحی کرده‌اند. این روش می‌تواند گزینه‌ای برای بیمارانی باشد که ریسک جراحی آنها بسیار بالاست.

از بین بردن سلول های سرطانی

در این تکنیک نوعی ماده‌ی شیمیایی به تومور تزریق و پس از مدتی درون آن پراکنده می‌شود. سپس پرتوی از نور فرابنفش به تومور مملو از ماده‌ی شیمیایی تابیده می‌شود. طبق بیانیه‌ی دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو به دنبال آن، این تومور آنقدر اسیدی می‌شود که در واقع خودکشی می‌کند. پس از دو ساعت، ۹۵ درصد سلول‌های سرطانی در یک موش از بین رفتند.
این روش با اینکه هنوز کاملا آزمایشی است، اما قسمت‌های خاصی را هدف قرار می‌دهد. این در حالی است که شیمی‌درمانی بر تمام سلول‌های بدن تاثیر می‌گذارد. از آنجا که این روش درمانی فقط به یک تزریق نیاز دارد، غیرتهاجمی به حساب می‌آید. به همین دلیل برای موارد پیچیده‌ی مثل ساقه‌ی مغز یا نخاع مورد پسند به نظر می‌رسد.

منبع: Engadget

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *