۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۳:۴۵
خانه > سلامت > بهداشت و سلامتی > ناخن های نرم و شکننده

ناخن های نرم و شکننده

دنیای اطلاعات: امروزه مشکلات ناخن بسیار شایع است. برخی‌ ناخنها لایه لایه می شوند، برخی‌ دیگر شکننده هستند و از قسمت‌های مختلف می شکنند. برخی‌ دیگر از ناخنها بسیار نازک و نرم هستند و نمای زیبای مورد نظر را به ناخنها نمی دهند. تخمین زده می شود حدود ۴۰ میلیون نفر در آمریکا از مشکلات ناخن رنج می برند.

soft_brittle

ناخن از لایه‌های متصل به هم تشکیل شده است که مواد معدنی مختلف در مابین آنها قرار گرفته است. با توجه به زمینه ی ژنتیک افراد، محیط زندگی‌ و نوع تغذیه ترکیبات ناخن در افراد مختلف متفاوت است که خود علت متفاوت بودن میزان استحکام ناخن در افراد مختلف می‌باشد. ناخن عضوی از بدن است که براحتی در معرض عوامل فیزیکی‌ و شیمیایی محیطی‌ قرار می‌گیرد که این عوامل با تغییر ماهیت فیزیکی‌ و شیمیایی ناخن موجب ناپایداری آن و درنتیجه نرمی، شکنندگی و لایه لایه شدن ناخن میشوند.
ضربه، فشار، خشک و خیس شدن مکرر، تماس مکرر با شوینده‌ها و حلال‌ها برخی‌ از این عوامل هستند. ندرتاً بیماری های ناخن می توانند به آنها آسیب بزنند.
ناخن شکننده معمولاً براحتی در سطوح افقی و از لبه ی آزاد آن می شکند. برخی‌ دیگر آنقدر نرم هستند که براحتی خام می شوند و یا حتی پاره می شوند خطوط طولی ناخن نیز مشکلی‌ شایع است که گاهی‌ منجر به پارگی‌ طولی‌ در سطح ناخن میشود.
برای داشتن ناخنهای زیبا و سالم لازم است از عوامل شیمیایی و فیزیکی مضر پرهیز نمود و از ناخن به درستی‌ مراقبت کرد. همچنین، محصولاتی برای درمان مشکلات ناخن در بازار وجود دارد، که در استفاده از آنها لازم است دقت کافی‌ داشته باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *